reklama

Problém, kam s uhynutým domácim zvieraťom, má vyriešiť krematórium

V priemyselnej časti mesta na Modranskej ceste v Trnave chce súkromný investor od budúceho roka prevádzkovať krematórium pre uhynuté domáce zvieratá.

Ako vyplýva z predloženého projektu, zámer rieši umiestnenie kremačnej pece určenej na spaľovanie malých domácich uhynutých zvierat.

„V takomto zariadení nie je reálne veľkokapacitné spaľovanie, a nie je možná produkcia ďalších produktov ako v kafilérii. Ide o kremačnú pec na individuálne spaľovanie domácich zvieratiek. Hmotnosť takýchto domácich miláčikov je 1-30 kg. Časový horizont spaľovania s nahriatím a vychladením pece, aby sa mohla uskutočniť ďalšia kremácie cca 3-6 hodín. Spálením vzniká popol v pomere asi troch percent pôvodnej hmotnosti zvieraťa,“ približuje zámer investora, ktorý je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Kremačná pec

Ilustračné foto

Zvieracie kremačné zariadenie bude vybudované v časti súčasnej budovy. Hlavným technickým zariadením je kremačná pec, chladiace zariadenie a kremulátor. Toto zariadenie je určené na spaľovanie mŕtvych tiel zvierat. Vo svete nie je výnimkou, že podobné zariadenia fungujú aj v zastavených obytných zónach.

„V súčasnej dobe na Slovensku sa vyskytlo viac prípadov, kedy boli objavené nelegálne hroby domácich zvierat, čo vyvolalo vlnu pobúrenia a nespokojnosti medzi obyvateľmi. Aj v Trnave, krajskom meste sa vyskytol tento problém a je potrebné ho riešiť. Štatistiky hovoria, ţe sa rozširujú rady ľudí, ktorí chovajú domácich maznáčikov – psíky, mačičky, vtáčiky… a s tým sa začínajú objavovať problémy, čo urobiť so zvieraťom, keď uhynie. Ak je v rodine psík, alebo mačička ako člen rodiny, ťažko ho jeho majitelia dajú spáliť do kafilérky medzi ostatný odpad. A to hlavne z dôvodu etického. Začína to s manipuláciou uhynutého zvieratka a končí to jeho finálnym spracovaním v kafilérii. Z toho dôvodu je zvieracie krematórium jednou z možností, kedy vieme nášmu zvieratku zaistiť individuálny a dôstojný odchod z tohto sveta. Našim prianím a určite i prianím našich zvieracích priateľov je, aby s nimi i po smrti bolo zachádzané dôstojne a aby ich cesta neskončila v asanačných kafilérnych zariadeniach. Čo v takom prípade zostáva týmto majiteľom? Pokiaľ žijú v rodinnom dome a majú záhradku, tak zvieratko pochovajú tam. Ale čo tí, ktorí túto možnosť nemajú? Sú nepriamo donútení protiprávne pochovať zvieratko na mieste, ktoré neslúži na takýto účel. Zvyčajne vyhľadávajú parky, lúky alebo miesta, kde usúdia, že je to vhodné miesto pre ich zvieracieho člena rodiny. Tento problém nikto nerieši,“ vysvetľuje dôvod plánovanej realizácie krematória pre malé domáce zvieratá Romana Viskupičová zo spoločnosti ECT Slovakia.

Na Slovensku v súčasnosti funguje len jedno podobné zariadenie.

Investor plánuje vybudovať krematórium v priemyselnom areáli na okraji mesta v smere na Ružindol. Predpokladaná výška investície je 150-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 29. novembra 2011 10:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Problém, kam s uhynutým domácim zvieraťom, má vyriešiť krematórium”

 1. 1
  civava says:

  Dobry napad. Len sa obavam ze ludia radsej svojho milacika niekde zahrabu akoby mali platit. A sme tam kde sme boli.

 2. 2
  Jovany says:

  Socky takto môžu uvažovať.Ale pre vätšinu je domáci miláčik ako člen rodiny.Takže palec hore.

 3. 3
  Stefan says:

  kua tento napad mam uz dlho..a asi uz nanho mozem aj zabudnut, ale 150 klackov, hm..asi mozem urcite zabudnut.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.