reklama

Mesto prezentuje pešiu zónu pre verejnosť, pozrite si vizualizácie aj vybraný mobiliár

Maketu budúcej pešej zóny spolu s veľkoplošnými vizualizáciami a fotografiami vybraného mobiliáru si môže prezrieť verejnosť v priestoroch trnavskej radnice vo štvrtok 27. a v piatok 28. septembra od 9. do 16. 30 hodiny.

V piatok od 9. hodiny sa uskutoční s konferenčnej sále verejná prezentácia celého projektu pripravovanej rekonštrukcie Hlavnej ulice.

Samotná obnova pešej zóny by mala začať v priebehu prvej polovice budúceho roka a rozdelená bude na štyri časovo na seba nadväzujúce etapy.


Vizualizácie spolu s maketou si môžete pozrieť aj v priestoroch radnice

Podľa predbežných odhadov investuje mesto do rekonštrukcie Hlavnej ulice približne 3,5 milióna eur. Po rekonštrukcii bude pešia zóna začínať už pri mestskej veži. Dnešný priestor pred Divadlom Jána Palárika bude teda súčasťou novej pešej zóny.

Projekt počíta aj s výsadbou 57 stromov, z nich 49 bude Jaseň mannový a 8 okrasných hrušiek. Celkovo by malo byť tiež vysadených 266 stálozelených krovín, 1800 kusov cibuľovín a 400 sezónnych kvetín na celkovej ploche 365 m2.

Novú pešiu zónu obohatia aj dve chodníkové a dve pitné fontány. Počíta sa aj s umiestnením umeleckých diel. Na ich dodávku a realizáciu bude vypísaná samostatná verejná súťaž.

Podľa slov Ing. Petra Purdeša z Odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave v súčasnosti je hotový realizačný projekt a pripravujú sa podklady pre stavebné konanie.

Mesto bude následne hľadať dodávateľa stavebných prác. Tie potrvajú predbežne asi 18 mesiacov. Rekonštrukcia začne pri mestskej veži a práce sa budú presúvať smerom k Evanjelickému domu. „Rozpracovaný bude vždy len jeden konkrétny úsek, Hlavná ulica teda nebude rozbitá v celej dĺžke, ale vždy len po jednotlivých etapách. Pešia zóna bude aj počas prebiehajúcich prác otvorená a priechodna,“ priblížil P. Purdeš.

K projektu pešej zóny sa vyjadrovala verejnosť aj odborníci od roku 2006. Pôvodný rozpočet na rekonštrukciu pešej zóny bol približne 6 miliónov eur, mesto však vtedy počítalo so získaním približne štyroch miliónov eur z európskych fondov.

Priložené fotografie znázorňujú vizualizácie budúcej pešej zóny, a tiež najnovšie verzie vybraného mobiliáru, ktorý by mal byť v priestoroch Hlavnej ulice osadený.

Mobiliár:

Vizualizácie:
Ulož ako PDF
Napísal 27. septembra 2012 13:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

24 komentárov pre “Mesto prezentuje pešiu zónu pre verejnosť, pozrite si vizualizácie aj vybraný mobiliár”

 1. 1
  Driver says:

  Tie „umelecke diela“ to je co pre pana Jana? Lampy sa tam vobec nehodia podla mna, inak celkom OK.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. 2
  citatel says:

  Nevyzera to spatne.Kolko fontan je planovanych na pesej zone? Mozno by nebolo odveci umiestnit nejaku sochu ako je v BA napr. Cumil. To su veci pri ktorych sa ludia radi fotia.

  Thumb up 8 Thumb down 0

 3. 3
  danTT says:

  Boli ste tam niekto osobne?? je tam viac vizuálov alebo toto je všetko??či sa tam oplatí vybehnúť ….čakal by som tak aspoň 15-20 pohľadov….z tohoto nástrelu je to ťažko posúdiť a urobiť si obraz….(zaujímala by ma tá zhustená výsadba, kde budú hrušky, priehľady cez pešiu, kde aké záhony, kde aká kresba na dlažbe….)

  Thumb up 4 Thumb down 0

 4. 4
  Juro says:

  len aby to tam neobsadili bezdomovci jak uz obsadili bernolakovu branu,fontanu pri poste na namesti…..

  Thumb up 5 Thumb down 4

 5. 5
  Erik says:

  Pri tom pomere dlažby a zelene, čo je vidieť na 3 fotke od spodku, by som povedal, že tam bude v lete pekne horko od na-akumulovaného tepla.

  Thumb up 8 Thumb down 2

  • 5.1
   danTT says:

   Tej zelene v pásoch je ozaj o dosť menej, no aspoň z toho čo som videl a čítal my vychádza že stromi budú masívnejšie, s normálnou korunou a budú dávať tieň, tento druh je odolný voči nedostatku vody čiže by to malo na rozpálenej pešej v poho rásť. Ja len dúfam že budú rozmiestnené tak aby prekrývali horšie budovi z čias sociku- aj hustejšou vysadbou a naopak, mešťiacke domy budu slušne viditeľné……v makete čo je natých videách ale zhustená vysadbe nie je nikde viditeľná…..

   Thumb up 4 Thumb down 0

 6. 6
  TAM says:

  Zaujimave by mozno bolo vidiet na novej trnavskej pesej zone nejaky pas pre cyklistov a korculiarov.Predbehli,alebo dobehli by sme dobu.Chyba mi tam este nejaka digitalna casomiera a teplomer,to uz je ale pri prerabkach standard.Drzim palce,nech sa to konecne podari a nech je nasa pesia zona jedna z najkrajsich.

  Thumb up 9 Thumb down 1

  • 6.1
   meno says:

   presne tak, pas pre cyklistov tam chyba v prvom rade… a nie len tam, ale v celej Trnave a okoli !!!!

   Thumb up 7 Thumb down 3

   • 6.1.1
    wjercho says:

    …suhlasim s tym, ze v Trnave a okoli chybaju cyklochodniky a mna ako cyklistu to velmi stve, ale preboha, toto ma byt pesia zona – hlavne nad slovom pesia sa lepsie zamyslite. Myslim, ze cyklistov tam fakt netreba, mozu prejst cez promenadu. Za chvilu sa este niekto ozve, ze je to fajn, len tam chyba viac parkovacich miest, nie?

    Thumb up 7 Thumb down 8

    • 6.1.1.1
     TAM says:

     Tak radsej nech sa cyklisti motaju medzi chodcami,to bude lepsie:)
     Ked ide cyklista do mesta na nakup,alebo si nieco vybavit,tak tak isto sa tam potrebuje nejako dostat nie?Alebo si to maju vybavit z promenady telefonicky?Trosku pobehat ine mesta v europe a zistis ze na pesich zonach su cyklisticke zony az dost casto:)

     Thumb up 7 Thumb down 3

    • 6.1.1.2
     Juraj says:

     Cyklisti tam budú vždy a osobne by som povedal, že keď spoplatnia všetky parkoviská budem tiež jazdiť do mesta bicyklom. Nevidim vtom nič zlé. Pás pre cyklistov by bol dosť vhodný.

     A len tak mimochodom, načo tam potom budu tie stojany na bicykle? budeme sa o ne opierať?

     Thumb up 6 Thumb down 2

   • 6.1.2
    Mihoč says:

    Tak ja som tiez zaryty cyklista a casto chodim aj cez pesiu zonu, no napriek tomu si myslim ze tam cyklochodniky nepatria. totiz keby som ho tam mal, isiel by som po nom rychlejsie, co by spravil asi kazdy cyklista, tym padom chodci by si pri prechode cez cyklochodnik museli davat pozor. a to uz potom nie je pesia zona. takto si myslim ze je to ok, idem trocha pomalsie a nevidim v tom problem. sak sa nemusime furt len ponahlat, ne.

    Thumb up 7 Thumb down 2

 7. 7
  Ujo Palo says:

  Aj benzínová pumpa tam chýba…

  Thumb up 16 Thumb down 3

 8. 8
  edo says:

  A co Stefanikova ulica a Trojicne namestie ? Nebolo by lepsie robit novu pesiu zonu spolu so Stefanikovou ulicou aj s namestim ako celok ? Stefanikova vyzera ako skanzen Klementa Gotwalda a čudná dlazba na Trojicnom s lampami ktore tam vobec napatria … Radsej mohli este pockat a riesit to naraz, lebo trnavske centrum aj nadalej bude posobit čudne, každá ulička má inú dlažbu, iné lampy, iné lavicky atd. Ja neviem, mam z toho taky divny pocit, je to zase take nijake, nemasne-neslane typicky trnavske ……… .

  Thumb up 15 Thumb down 2

  • 8.1
   danTT says:

   Tiež si myslím že pešia by bolo vhodná aspoň do polovice Štefánikovej.Všetko si popísal úplne presne….všetkým normálne uvažujúcim ľuďom je jasné, že mesto nemá dlhodobú koncepciu(až tragicky vyznela inštalácia lámp (6!!!) v ružovom parku a vyjadrenie že nevedia kedy a kde dajú ďalšie!!!)no jedine „budkáčikom a dubkačikom“ na radnici to pripadá normálne…(niekedy mi pripadá, že neschopnosť je hlavné kritérium na získanie zamestnania na radnici)

   Thumb up 9 Thumb down 3

 9. 9
  Jovany says:

  A toalety pre psov???

  Thumb up 1 Thumb down 4

 10. 10
  Laco Hauser says:

  Začiatkom septembra som sa zúčastnil konferencie na trnavskej radnici, kde sa riešila problematika cyklotrás. Okrem iného som na nej zachytil informáciu, že cez novú pešiu zónu v TT povedie aj cyklochodník. V civilizovanejšej časti EÚ je takéto riešenie štandardom. O tri týždne neskôr to už neplatí, pretože so samostatným chodníkom mesto neráta. Podľa informácií od priateľa, ktorý sa tejto problematike venuje profesionálne to údajne nie je možné z pamiatkárskeho hľadiska (išlo by o dezinterpretáciu ulice ako takej). On mi tvrdí, že otázka vpustenia, resp. nevpustenia cyklistov nie je o budovaní samostatného chodníka, ale o tom či ich tam značkou vpustíme alebo nie. V zmysle zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke je možný vjazd cyklistov a korčuliarov do pešej zóny s tým, že nesmú obmedzovať peších. V ankete z roku 2007 bolo 50% občanov za pustenie cyklistov, 50% bolo proti akejkoľvek inej doprave ako pešej. Je to vec názoru, či vpustením cyklistov si pomôžeme, resp. popudíme tých občanov, ktorí ich tam nechcú. Zákon nám umožňuje jedno aj druhé. Ja si osobne ale myslím, že cyklochodník by sa na Hlavnú ulicu hodil. Pretože v opačnom prípade tu bude neustály chaos medzi pešími a cyklistami, či korčuliarmi. Je naozaj taký problém zakomponovať cyklochodník do stávajúceho projektu? Veď by išlo iba o horizontálne značenie, tak ako sa to robí bežne napríklad v Dánsku, či Holandsku. A navyše bike-stojany, ktoré vidím na prezentácii nie sú najšťastnejším riešením, pretože na horeuvedenej konferencii bol presne tento typ označený ako „kolesolámač“! Preto žiadam kompetentných, aby sa nad týmto problémom opäť zamysleli a prehodnotili svoje rozhodnutia. Verím, že konsenzus sa dá nájsť a poučiť sa musíme od tých, čo sú pred nami, nie od tých, čo zaostávajú…

  Thumb up 7 Thumb down 2

  • 10.1

   Súhlas, ľudia (vrátane mňa) budú po pešej chodiť na bicykloch tak či tak a bude ich (nás) čoraz viac. Tak prečo si nevytvoriť podmienky? Zúži to priestor na kolízie a pôjdeme s dobou. Mesto aktuálne žiaľ nedisponuje ani len mapkou aktuálne existujúcich stojanov v širšom centre. Takže s partiou sme sa rozhodli, že v pondelok ju od LepšejTrnavy dostanú na meste ako darček.. ;)

   Thumb up 6 Thumb down 2

 11. 11
  ... says:

  Je vela cim nedisponuju na mestskom urade. Ono zdravy rozum a nieco robit , to nejde iba tak.

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané.