reklama

Problémy na Coburgovej bude riešiť komisia, sťahovať ľudí za mesto nechcú

Poslanci mestského zastupiteľstva sa na utorňajšom zasadnutí zaoberali sťažnosťou viac ako 650 obyvateľov Coburgovej ulice a blízkeho okolia na zhoršujúcu sa situáciu s neprispôsobivými obyvateľmi a pokračujúce a dlhodobo neriešené problémy v otázke občianskeho spolunažívania, šírenia odpadu, chorôb, vysokej kriminality, ale aj na ničenie mestského majetku.

Mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie o vytvorení pracovnej komisie zloženej z poslancov, zamestnancov úradu a ďalších odborníkov v snahe o riešenie súčasného stavu v lokalite. Schváleniu uznesenia predchádzala viac ako dve hodiny trvajúca diskusia, ktorej sa zúčastnili aj poslanci národnej rady Igor Matovič, Jozef Viskupič, Peter Pollák (splnomocnenec vlády pre rómske komunity), Peter Náhlik a Augustín Hambálek.

Žijú tu desiatky slušných ľudí, ktorí nemajú pokoj a trpia, starší ľudia si nemôžu užívať pokojný dôchodok. Slušní ľudia z Coburgovej sa nepýtajú na riešenia. Pýtajú sa, kedy neprispôsobiví občania z Coburgovej odídu,“ uviedol vo svojom príspevku predkladateľ stažnosti a mestský poslanec Miloš Krištofík.


Poslanec M. Krištofík zdôraznil aj potrebu zvýšenej ochrany mestského aj súkromného majetku zo strany mesta a polície


Spolupracovať s mestom v otázke riešenia problémov s neprispôsobivými chce aj splnomocnenec vlády Peter Pollák

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák podal trnavským poslancom pomocnú ruku a je ochotný s mestom pri riešení problémov spolupracovať. Ako upozornil, sťahovanie neprispôsobivých na okraj mesta nič nevyrieši, problém sa len presunie. „Takýchto Coburgových ulíc je na Slovensku veľa. Dlhodobo zlyháva štát, aj samosprávy. Veríme, že na mnohé problémy, ktoré sa ku kopia desiatky rokov, dá odpoveď pripravovaná rómska reforma,“ poznamenal vo svojom príspevku.

Mesto Trnava slovami viacerých predstaviteľov v tejto chvíli sťahovanie neprispôsobivých z Coburgovej neplánuje. Odísť však majú tí, ktorí v mestských bytovkách nemajú čo robiť, byty obývajú nelegálne, ničia ich a neplatia nájomné.

Informácie o pripravovanom sťahovaní ľudí z Coburgovej do Suchej nad Parnou, Brestovian či niekde inde, ktoré sa v poslednom čase šírili, sa nezakladajú na pravde,“ upozornil poslanec a bývalý viceprimátor Bystrík Stanko.

Rómov nejdeme nikam sťahovať. Ale chceme konečne nájsť spôsob, ako tieto problémy vyriešiť a čo urobíme, aby sa súčasný stav zmenil,“ pripomenul.

K tým, ktorí majú záujem dodržiadavať zákony tejto krajiny a prispôsobiť sa, je potrebné pristupovať inak ako k ľuďom, ktorí permanentne porušujú pravidlá. Je potrebné sa pozerať na konkrétne rodiny a nie paušaliuzovať. Sústredíme sa na vymožiteľnosť práva, postihy pre tých, ktorí nedodržiavajú zákony, ale aj na vzdelanie rómskych detí,“ predstavil zámery svojho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

K trnavským poslancom sa prihovoril aj so žiadosťou o hľadanie nízkokvalifikovaných pracovných miest pre Rómov priamo v meste.

Prejdite sa virtuálne Coburgovou ulicou:

Zväčšiť mapu

Bývalý primátor Štefan Bošnák v diskusii k téme ozrejmil, že príchod rómskeho obyvateľstva do Trnavy sa uskutočnil na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď prišli pracovať do Trnavských automobilových závodov.

Tých ľudí z východoslovenských osád umiestnili do bytoviek, ale väčšina z nich na tento krok nebola pripravená. V minulosti sa stalo mnoho chýb, dnes sa z nich musíme poučiť,“ poznamenal. Ako pripomenul, bez opory v zákonoch a kvalitnej legislatívy si však mestá a obce s neprispôsobivými spoluobčanmi jednoducho poradiť nedokážu.

Obyvatelia niekoľkých mestských bytoviek dlhujú na nájomnom mestu približne 150-tisíc eur. Väčšina bytov je zdevastovaných a obývaná načierno.

Štandardné a zákonné riešenia na neplatičov v drvivej väčšine prípadov nezaberajú.

V pléne vystúpil na vlastnú žiadosť aj starosta Ružindola Vladimír Púčik.

Reagoval na jednu z možných alternatív vysťahovania neprispôsobivých do lokality Medziháj, ktorá sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od Bieleho Kostola a Ružindola.

Obyvatelia Medzihája sú obyvateľmi Trnavy. Ružindolčania, ľudia z Bieleho Kostola, všetci sa hlásime k Trnave. Buďte uvážliví a spravodliví vo svojich rozhodnutiach, a neurobte nám to, čo sa stalo vám v 70. rokoch,“ požiadal poslancov o rozumné riešenie problému Púčik.

Ulož ako PDF
Napísal 8. novembra 2012 8:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

5 komentárov pre “Problémy na Coburgovej bude riešiť komisia, sťahovať ľudí za mesto nechcú”

 1. 1
  Peter says:

  Keby sa len trocha páni na meste a mestský policajti rozhýbali a dvíhli sa zo stoličiek,,problém by sa riešil lepšie, polícia má vedľa sídlo, každé ráno všetci čo berú sociálne dávky upratať a takto každý deň do nemoty Coburgova by bola čistá, len to by nemohli mať mestský policajti v náplni práce len buzerovať vodičov a miesto vyvážanie sa troch policajtov na jednom aute, chodiť peší a urobiť si rešpekt u občanov. Aj páni poslanci okrem p. Krištofíka koľkokrát boli na Coburgovej za rok, prečo to vnútra nepremává aspoň jedna linka, zamestnanci okolitých firime aj študenti musia chodiť peší.Páni na meste si nevedia poradiť s dvomi činžiakmi Romov,je to na zaplaknie,všetci sú tam len aby mali teplé miestečko..

 2. 2
  1711.sk says:

  dva činžiaky romov bezproblemov rozdelime každemu z vas pani od Bošnáka po Bošnáka a nemusite na vianoce kupovať kapra.na spiegelsali vo vani ešte neplavali

 3. 3
  menthos says:

  riesenie v utorok zaznelo. Dom s narusenou statikou sa zbura! Platiaci najomnici sa predtym prestahuju do ineho. Neplatici ziadny nehradny byt nedostanu! Su slobodni ludia a mozu si ist kam chcu. Po vycisteni pozemku zburaniska sa rozhodne o jeho dalsom osude. No ak aj v dalsom sa casom najde velke mnozstvo neplaticov „narusi sa mu statika“ tiez sa strhne a platiach nastahujeme do terajsej novostavby vedla. Neplaci si tak mozu vzdy vybrat. A az potom na prvom zburanisku postavime par unimo buniek pre tych par platicov najomneho co sa nevosli do bytovky. Recyklaciou ich naucime, ze aj za taketo byvanie sa plati a oni sa mozu slobodne rozhodnut kde budu zit.

 4. 4
 5. 5
  Martin says:

  Tak to sa človek musí zasmiať nad riešením majstra Polaka, vraj problémy treba s týmito asociálmi riešiť v mieste ich vzniku a treba sa im vraj aj venovať na tomto mieste, inak povedané treba ich nechať na pokoji, nech si robia, čo chcú, ozaj vtipné, to že je to nekonečný príbeh a s ostatnou aj slušnou populáciou sa život nehrá a nik jej nepomôže , to si zrejme p. poslanec Polak ešte nevšimol , alebo si nechce všimnúť, zrejme ráta s podobným scenárom, ako v Malackách , kde táto čvarga zničila život slušnej rodine Dobrovodských, nie len po finančnej stránke, keď ich dom zo zhruba 4,5 mil. hodnoty sa dostal takmer na nulu, ale najmä ich zničené zdravie je dôležité. Dúfam, že Malacky sa v Trnave opakovať nikdy nebudú a mesto prijme legitímne a účinné opatrenia.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.