reklama

Asociácia fanúšikov: treba konať teraz, inak futbal definitívne stratí svojich priaznivcov

Ako sme informovali vo štvrtok, Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní v stredu 27. februára 2013 schválila uznesenie o vyčlenení finančných prostriedkov na rekonštrukcie slovenských futbalových štadiónov v období rokov 2013 až 2022.

Každý rok má štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) investovať do modernizácií futbalových stánkov 4,5 milióna eur. Projekt má trvať desať rokov a týka sa 21 slovenských futbalových stánkov, vrátane novej City Arény – Štadióna Antona Malatinského v Trnave.

Témou sa v minulých dňoch zaoberali viaceré médiá. K problematike sa prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy vyjadrila aj Asociácia fanúšikov Slovenska (ASF) prostredníctvom svojho predsedu, Trnavčana Mariána Galbavého.
Stanovisko zverejňujeme v plnom znení.

Vzhľadom na to, že ASF na konferencii Slovenského futbalového zväzu konanej dňa 22. februára 2013 v Liptovskom Jáne verejne podporila projekt výstavby a rekonštrukcie štadiónov (ďalej len „Projekt SFZ“), považujeme za vhodné sa v mene verejnosti – slovenských fanúšikov k téme vyjadriť.

Ako sme už vyššie uviedli, AFS plne podporuje a stojí za Projektom SFZ. Hlavný dôvod spočíva už v samotnej pohnútke, prečo Asociácia vznikla. Napriek tomu, že medzi nami fanúšikmi často existuje historická rivalita, napr. medzi priaznivcami Trnavy a Slovana, cítime, že stav našich štadiónov je neúnosný a prostredie nezodpovedajúce 21. storočiu.

spartak-fans

ILUSTRAČNÉ FOTO

Aj preto, nezávisle na akýchkoľvek projektoch SFZ, si Asociácia ako jednu z nosných tém vybrala skultúrnenie štadiónov, pretože si myslíme, že prostredie, v ktorom sa človek nachádza výrazne pôsobí na to, ako sa cíti a ako sa správa. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko. Členmi AFS sú jednak fanúšikovia futbalového Slovana – Belasá šlachta – ale i toho hokejového pod názvom Verní Slovanu. Napriek tomu, že personálne zloženie „kotlov“ fanúšikov oboch Slovanov je viac ako z troch štvrtín rovnaké, na jednej strane sú futbaloví „Slovanisti“ zatracovaní a tí hokejoví vynášaní do nebies. Je bezo sporu, že významnú rolu v tom hrá i prostredie štadióna. Na jednej strane rozbité a nevľúdne Pasienky a na druhej strane moderná hokejová aréna.

Ďalším pozitívnym príkladom je súčasná futbalová Myjava, ktorá jasne dokázala, že kultúrne a pekné prostredie s primeraných diváckym komfortom dokáže viac ako vysoké ploty a regimenty policajtov. Napriek tomu, že v Myjave odohrali svoje zápasy Trnava aj Slovan – čiže kluby s najobávanejšími fanúšikmi – zápasy prebehli bez najmenších incidentov. Navyše domáci sú na svoj klub a štadión hrdí, čo dokazujú i návštevy u nováčika.

Uvedomujeme, že žijeme v dobe, keď sa množstvo štátnych výdavkov zamieta či znižuje z dôvodov krízy. Nesúhlasíme však s tým, aby sa účelovo dávali do rozporu výdavky napríklad na školstvo s výdavkami do rekonštrukcie štadiónov. Takýmto spôsobom sa iba lacno vytvárajú dve skupiny, ktoré ako keby stáli proti sebe – na opačných stranách. Buď učitelia alebo štadióny. Nemyslíme si však, že je to tak.

Projekt SFZ na obnovu štadiónov prichádza v čase 10 minút po dvanástej. V prípade, že sa nebude konať hneď a teraz, je možné, že po kríze už nebude prečo obnovovať akékoľvek štadióny, pretože šport – a v tomto prípade futbal – definitívne stratí svojich priaznivcov. Nie je možné „neprodukčné“ sektory ako je šport alebo kultúra odkladať na dobu „keď bude lepšie“. Nie je vylúčené, že sa potom zo strát v týchto oblastiach nemusíme dostať dlhé roky. Otázka preto vonkoncom nestojí, či je potreba investovať do športovej infraštruktúry tu a teraz. To jednoznačne!

Legitímnou otázkou je, či má investovať štát. Odpoveď nie je jednoduchá a jednoznačná. Projekt predpokladá účasť verejných zdrojov na úrovni štátu i samospráv. Rovnako ako v kultúre i v športe sa vedie polemika do akej miery má prispievať štát zo svojich zdrojov a do akej miery sa má „postarať“ súkromný sektor. V súčasnej dobe však iné zdroje než štátne sú v podstate marginálne a založené na čistej „neziskovosti“, pretože tak šport i kultúra v našich podmienkach nedokáže zabezpečiť návratnosť zdrojov.

Je úplne prirodzené, že v ťažších časoch sme prívržencami krátkodobých operatívnych riešení a záležitosti dlhodobejšieho charakteru odkladáme. Domnievame sa, že podpora vlády pre Projekt obnovy štadiónov je krokom do budúcnosti, ktorý však operatívne rieši doslova alarmujúci stav športovísk, ktoré každý týždeň navštevuje viac ako 20 tisíc ľudí.

Marián Galbavý
Predseda Asociácie fanúšikov Slovenska

Ulož ako PDF
Napísal 4. marca 2013 14:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

30 komentárov pre “Asociácia fanúšikov: treba konať teraz, inak futbal definitívne stratí svojich priaznivcov”

 1. 1
  kukuc says:

  doba stavania betonovych pomnikov pre tlstoprdov na tribunach sa v Trnave skoncila s Meciarom Investicie do aktivneho pohybu danovych poplatnikov su in Lacna cyklistika baseball florbal basketbal hadzana ci atletika ma v tomto meste viac priaznivcov ako par zle zaplatenych zufalcov co sa hanbia kopnut do lopty spolu s Lokotkou

  Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 34 Thumb down 9

  • 1.1
   kokoc says:

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   Tento komentár získal od vás slabé hodnotenie. Thumb up 4 Thumb down 36

  • 1.2
   stefen says:

   tak ja mam na vec iny nazor. vsetkym sa naraz dat neda, no zavidiet omu sportu, ktory dostane ako prvy je pod moju uroven. rad si zabeham, aj na bicykli sa preveziem. futbal som uz davno nehral, ale na spartak chodim pravidelne a uz od svojich 6-tich rokov, teda 50. Do divadla, kina aj do kostola tiez zajdem. a dane platim zo mzdy, z pridanej hodnoty, aj zo spotreby piva, vina a destilatov. som normalnym obcanom, akym je vacsina. ked zrenovovali obe veze na hrubom, tesil som sa. ked vynovili sedadla vo hviezde, tesil som sa, ked zreperovali amfik, co ine – tesil som sa. teraz sa potesim, ak bude novy stadion v najfutbalovejsom meste slovenska

   Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 25 Thumb down 3

   • 1.2.1
    rrr says:

    stefen velmi mudro pises… toto by si mali seci vecny kritici sto krat precitat…. ale na slovensku je narodny sport na vsetko bez rozmyslu picovat…. s tym asi nic nenarobime…

    Thumb up 7 Thumb down 12

   • 1.2.2
    komar says:

    vazim si obetavu pracu vsetkych funkcionarov v najfutbalovejsich mestach Slovenska co nechcu za svoju pracu ani centa vytvaraju jeho dobre meno. Trnava k nim patrila len za socializmu. Odvtedy sme tu len svedkami krvavych bitiek policajnych manevrov predanych zapasov a mnozstva dojicov z podielovych a statnych dani pre malo efektivnu clensku zakladnu Spartaka

    Pozrite sa ake vysledky dosiahli od roku 1989 a kolko penazi to stalo majitela klubu mesto a stat Len nedostatok penazi a pokora ich nauci vazit si kazdu darovanu korunu investovanu do rokmi zanedbavaneho vlastneho dorastu a zlych zmluv s ich najtalentovanejsimi hracmi

    Zverejnite aspon kolko dostal Spartak minuli rok z akcie 2% z dane a kam sa investovali citatel si uz urobi nazor sam

    Tento komentár vás zaujal... Thumb up 16 Thumb down 4

    • 1.2.2.1
     zgeroTT says:

     spartak ako taky nedostal nic, dostalo o.z. bili andeli, ktori to investovali do mladeze a je to aj zverejnene, staci najprv pohladat a potom tu pisat bludy…

     Thumb up 6 Thumb down 5

 2. 2
  peter says:

  myslel som ze ASF ma naviac ako hrat tuto bolsevicku hru na rozdavanie cudzich penazi. skoda :-(

  Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 33 Thumb down 5

  • 2.1
   ASF says:

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   Tento komentár získal od vás slabé hodnotenie. Thumb up 4 Thumb down 30

   • 2.1.1
    peter says:

    samozrejme ze platí, ale platím ich aj ja a ja mam iné priority, akym pravom potom idu moje /cudzie/ peniaze napr. na futbalovy stadion

    Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 32 Thumb down 8

    • 2.1.1.1
     ASF says:

     Hidden due to low comment rating. Click here to see.

     Tento komentár získal od vás slabé hodnotenie. Thumb up 7 Thumb down 27

     • 2.1.1.1.1
      peter says:

      prave by si prehral „svoj krk“ :-) lebo ja na svoje priority neberem od statu /teda ani od teba/ ani cent, naopak bolsevici mi zvysili odvody aby mohli okrem ineha podplatit 400000 futbalistov a ich fanusikov. preto som myslel ze mate viac hrdosti a odmietnete tie peniaze v case ked sa zadlzuju uz aj nase deti a urobite trebars DOBROVOLNU zbierku, potom by so si vas zacal vazit a sam by som prispel. ale zda sa ze uz hrate ich hru, este raz, skoda.

      Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 31 Thumb down 9

      • 2.1.1.1.1.1
       ASF says:

       Hidden due to low comment rating. Click here to see.

       Tento komentár získal od vás slabé hodnotenie. Thumb up 6 Thumb down 31

       • 2.1.1.1.1.1.1
        peter says:

        ano som. „chvalabohu“ :-) vies co je este vtipne? ze raz dojdes na to ze sme na tej istej lodi.

        Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 29 Thumb down 6

        • 2.1.1.1.1.1.1.1
         klamm says:

         …na Myjave sa fanúšikovia skladali na opravu štadiona sami, v Senici je schopný majiteľ a už druhý krát prerába štadión za VLASTNÉ !!! a týto schopný nedostanú NIČ!… ale Fico ide rozdať neschopným na rekonštrukciu štadiónov,..jeho rodisko Topolčany 3.Liga ?…a ten náš „milovník Trnavského futbalu“ a mecenáš Smeru z investície 65mil €, tak zrovna na ten štadión otŕča paprče nech to zaplatí štát, a pozemky zostanú mestu?…nie jemu! Som sklamaný, čo sa tu deje.

         Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 37 Thumb down 6

        • 2.1.1.1.1.1.1.2
         ASF says:

         Hidden due to low comment rating. Click here to see.

         Tento komentár získal od vás slabé hodnotenie. Thumb up 1 Thumb down 30

        • 2.1.1.1.1.1.1.3
         peter says:

         1.jedna z mojich priorit: beham. chcem aby si mi prispel na tenisky? nie
         2.tvoja priorita: pozerat sa na futbal. chces aby som ti na to prispel? ano
         Ja fakt nie som proti stadionu ani futbalu, ale nech si ho financuje ten co tam hra futbal a ten co sa na to pozera. Z nejakeho dovodu povysujete futbal na nabozenstvo a nutite vsetkych ostatnych aby na to prispievali. to je cele. lepsie ti moj pohlad neviem vysvetlit.

         Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 27 Thumb down 4

        • 2.1.1.1.1.1.1.4
         ASF says:

         To si myslel vážne? Prispieť na tenisky :) na to sa ani nedá reagovať :)
         Ale futbal je ako náboženstvo, aj keď sa ti to nepáči nebaví ťa a nesleduješ ho je to najmasovejší a najpopulárnejší šport na svete. Z nášho chudobného štátneho rozpočtu idú každoročne peniaze na x vecí o ktoré sa ja nezaujímam alebo sa ma bytostne nedotýkajú – tak npr. mne by stačilo aby bola dialnica po žilinu lebo ja na východ nejazdím ale narozdiel od teba si nedovolím tvrdiť že nútia ostatných aby na ňu prispievali. Kto tam býva a jazdí po nej nech si ju postaví za svoje – to je tvoja filozofia!

         Tento komentár vás zaujal... Thumb up 4 Thumb down 23

        • 2.1.1.1.1.1.1.5
         peter says:

         gratulujem, trochu si pochopil moju filozofiu. a vies co je paradox? ze ak by si ju aspon trochu uplatnil, tak klub, ktoremu fandis, by bol majstrom. nemam k tomu viac co dodat. davam ti posledne slovo. idem vyplnit svoje danove priznanie,ale na futbal v nom nenecham nic :-), mozno sa raz osobne stretneme a ja sa ti to pokusim vysvetlit este raz. maj sa.

         Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 23 Thumb down 2

      • 2.1.1.1.1.2
       I. Bogdanov says:

       ASF_Bojovníci proti špinavostiam v SFZ a hrdosť? Oni budú teraz cez víkend vystupovať na smeráckom MDŽ na Štiavničkách v Banskej Bystrici a budú predvádzať chorále. Ha, ha, to bol vtip. :-(

       Thumb up 18 Thumb down 1

 3. 3
  Palko says:

  Chcel by som sa spytat pana Galbaveho alebo ineho fanusika co si mysli o tom, ze povodne len sukromna investicia sa vyrazne zmeni a bude dotovana statom.

  Nenastali zmeny v podmienkach na predaj okolitych pozemkov za 1€?
  Nemali by sa pozemky pod obchodne centrum vratit / doplatit mestu?
  Ked su financie na stadion od statu, malo by sa obchodne centrum stavat / nestavat za rovnakych podmienok z memoranda?

  Toto mi prosim konstruktivne vysvetlite. Dakujem.

  Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 47 Thumb down 3

  • 3.1
   firhang says:

   :) spravne otazky chlape! ale pochybujem, ze by na tomto portale (kto vie kym platenom) mal niekto z redaktorov gule a tieto otazky polozil zodpovednym zastupcom na radnici…

   Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 37 Thumb down 2

   • 3.1.1
    klamm says:

    …no veď, začnú nás tu odchytávať a rozpracovávať súdruhovia v kožených kabátoch,..od revolúcie sa nič v tomto štáte nezmenilo,..iba nakradnuté neskrývajú a sú to veľkí podnikatelia,..hnus!

    Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 34 Thumb down 2

 4. 4
  ASF says:

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Tento komentár získal od vás slabé hodnotenie. Thumb up 6 Thumb down 30

  • 4.1
   klamm says:

   V Trnave je doma tamojší Spartak v spoluvlastníctve podnikateľa Vladimíra Poóra. Cena futbalovej časti novej arény sa odhaduje na 15 až 17 miliónov eur, povedal to hovorca klubu Marek Ondrejka.

   Z nich by podľa vládneho materiálu mohol dať 60 percent štát a zvyšok mesto. Najviac 15 percent sa čaká od klubu.

   Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6716907/smer-zadotuje-stadiony-najviac-arenu-poorovho-spartaku.html#ixzz2MgoySVTl

   Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 22 Thumb down 2

   • 4.1.1
    ASF says:

    aj ja som čítal ten článok, no ak by si si pozrel ten link ktorý som dal hore tak by si zistil že percentuálny pomer je spomínaný len pre projekty nižšie, ale ty to zrejme nechceš vidieť a preto je tu akákolvek debata zbytočná
    čas ukáže kto z nás mal pravdu a kto sa mýlil

    Tento komentár vás zaujal... Thumb up 3 Thumb down 19

    • 4.1.1.1
     klamm says:

     Nikto tu nieje proti výstavbe ŠAMu,..úprimne sa nevieme dočkať,…ALE, hore niekto písal o hrdosti,..to, že Spartak dajú do jedného mecha zo Slovanom, Košicami a Topoľčanmi, čo sa pre svoju neschopnosť nevedia dočkať, že im niekto postaví štadión, je pre mňa ako fanúšika Spartaku neprijateľné. A potom sa tam bude promenádovať a hrať sa na „Abramoviča“ niekto, kto zo svojimi 15% prispel možno tak na tú VIPku,..mali sme ísť svojou cestou a nečakať na SFZ a SMER. Lebo: MY SME SPARTAK!!!

     Tento komentár vás zaujal... Thumb up 20 Thumb down 7

 5. 5
  klamm says:

  Pre ASF. Tu to máš biele na čiernom. V podstate v článku nájdeš všetky argumenty, čo sú tu v diskusii. Za tvoje obhajovanie si zaslúžiš nejaké miestečko na ministerstve školstva, alebo v SFZ :)

  http://www.pluska.sk/spravy/nazory-komentare/komentar-stadiony-postavme-sponzorom-deti-nezavadzajte.html

  Thumb up 19 Thumb down 0

 6. 6
  icer says:

  chlieb a hry…

  :-)

  Tento komentár získal od vás výborné hodnotenie. Thumb up 23 Thumb down 0

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané.