reklama

Po krátkom prepustení putuje jeden z madunických útočníkov naspäť za mreže

Krajský súd v Trnave potvrdil dnes na odvolacom pojednávaní šesťročný nepodmienečný trest pre obvineného Františka Barkóciho z Maduníc.

Barkóci spolu s Herákom napadli v auguste takmer presne pred dvoma rokmi po skončení Cibuľových slávností 63-ročného Andreja Poláka v uličke len niekoľko desiatok metrov od jeho domu.

Pri brutálnom útoku utrpel bezbranný dôchodca, ktorý prežil celý svoj produktívny život s rodinou v Trnave, mnohopočetné poranenia v oblasti hlavy a hornej časti tela.

Po dvoch týždňoch v septembri 2011 zraneniam podľahol v trnavskej nemocnici. Podľa znalcov nemal šancu prežiť ani v prípade okamžitého a profesionálneho zásahu záchranárov.


František Barkóci

Peter Herák si v súčasnosti odpykáva 13-ročný nepodmienečný trest za zabitie, výtržníctvo a rasovú neznášanlivosť v skupine s najnižším stupňom stráženia.

Františkovi Barkócimu pôvodný 13-ročný rozsudok Okresného súdu v Piešťanoch znížili po odvolaní na deväť, a neskôr na šesť rokov. Súdy ho napokon zbavili obžaloby zo zabitia a potrestali za výtržníctvo a rasovú neznášanlivosť na nepodmienečný trest v trvaní šesť rokov a zaradili ho rovnako ako Heráka do najľahšej skupiny odsúdených.

V auguste sa dokonca na asi tri týždne ocitol na slobode. Na dnešné pojednávanie prišiel v civile spolu so svojou rodinou. Po rozhodnutí krajského súdu ho justičná stráž eskortovala naspäť do leopoldovskej väznice.

Žiadame súd o trest s podmienečným odkladom. Neboli priznané žiadne z poľahčujúcich okolností, hoci u môjho klienta sú tri. Takto uložený trest vo výmere šesť rokov nie je následkom trestnej činnosti, ktorej sa mal môj klient dopustiť. Pokiaľ mu za verbálny prejav rasizmu má byť uložený šesťročný trest, považujem to za vyslovene neprimerané,“ uviedol pred krajským senátom obhajca Peter Odehnal.

Za poľahčujúce okolnosti, na ktoré súd podľa obhajoby neprihliadal, považuje Barkóciho advokát najmä skutočnosť, že jeho klient pracoval, mal čistý register trestov a získal aj kladné hodnotenie z výkonu trestu.

Okresný súd v Piešťanoch vo veci rozhodol správne. Právna kvalifikácia skutku jednoznačne vystihuje konanie obžalovaného, ktorý sa ho týmto spôsobom dopustil. Pokiaľ ide o samotný trest, treba povedať, že je skutočne prísny, avšak krajský súd má za to, že nie je v rozpore so zásadami pre ukladanie trestu, ako aj so zásadou rešpektujúcou generálnu prevenciu. Samotný trest je plne zodpovedajúci zákonom,“ konštatoval predseda krajského senátu.

Definitívne zamietnutie odvolania a potvrdenie nepodmienečného trestu okomentoval Barkóci pri odchode so súdnej miestnosti otázkou „Toto je spravodlivosť?„.

Rodina nebohého Andreja Poláka považuje rozsudok pre páchateľov činu za veľmi mierny a poukazuje aj na zaradenie dvojice útočníkov do skupiny s minimálnym stupňom stráženia.

Na koho máme spoliehať a obracať, ak nie na spravodlivé súdy? Majú brať ľudia spravodlivosť do vlastných rúk? Verte mi, príde k nám to, čo sa dnes deje v Čechách a bude to zlé,“ obáva sa nespokojná vdova Anna Poláková.

Ulož ako PDF
Napísal 27. augusta 2013 12:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Krimi. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “Po krátkom prepustení putuje jeden z madunických útočníkov naspäť za mreže”

 1. 1
  lubos says:

  ´Definitívne zamietnutie odvolania a potvrdenie nepodmienečného trestu okomentoval Barkóci pri odchode so súdnej miestnosti otázkou “Toto je spravodlivosť?“ ´

  Veru neni…
  Kto sa zaraďuje a na kolko rokov do vyšších skupín odsúdených, keď vrah dostane 6 rokov v najnižšej?

 2. 2
  misa says:

  Nedá mi nespomenúť predsedu senátu pána JUDr. Vladimíra Tencera. Pri pojednávaní ohľadne Heráka sa často usmieval a hádzal pohľady na Herákovú obkajkyňu. Tak závažný trestný čin a predseda senátu sa pri čítaní paragrafov usmieva? Veľmi by som chcela vedieť čo Vám bolo smiešne pán Tencer. Bola som dosť prekvapená ale pri tomto pojednávaní jeho neskutočne tvrdé chovanie k Anne Polákovej, manželke zavraždeného Andreja Poláka mi doslova vyrazilo dych. Sudca čo by mal vystupovať ako autorita so správnymi morálnymi hodnotami a predstavovať spravodlivosť či ochranca života slušných ľudí takéto správanie je neprípustné, zvrátené a úbohé. Čo viac povedať? Už len rozsudok: brutálnych vrahov do I. NVS hovorí o sudcovej ubohej spravodlivosti a jeho chovanie morálnej zvrátenosti. Pán Tencer robíte ostudu slovenskej justícii. A ešte jedno by som Vám chcela povedať: aj z vašich daní budú platené pobyty v I. NVS dvom brutálnym vrahom a v krátkej budúcnosti ich aj vaše deti môžu stretnúť na ulici. A ak by im bolo ublížené dokázali by ste im do očí povedať : prepáč nedokázal som ťa ochrániť … Ja svojmu otcovi už nemôžem nič povedať. Už ma nepočuje…

  • 2.1
   Dumas says:

   Dobry den, pana sudcu Tencera poznam par rokov osobne, musim vam dat za pravdu vo vasom vyjadreni, je hanbou nasho sudnictva a duchovne a moralne jemne povedane „zaostaly“ clovek, ktory na svojej pozicii nema co robit, ak su statni zamestnanci na urovi ako pan Tencer, niet sa cudovat, ze sme tam kde sme :( je mi luto, ze ste natrafili prave nanho, o nestrannosti sa neda ani hovorit, za jeho rozhodnutiami su celkom urcite vo vacsine pripadov osobne sympatie/antipatie, ktore sa tykaju tych najnizsich ludskych pudov, zial treba pockat asi na dalsiu generaciu :(

 3. 3
  P.U. says:

  Slovenske sudnictvo je ako aj vlada a ine oblasti zivota smutnym obrazom nasej spolocnosti. Ano, az tak hlboko sme klesli.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.