reklama

Zlodeji ukradli z pomníka Antona Bernoláka všetky písmená

AKTUALIZOVANÉ

Známy pomník na pamiatku kňaza a jazykovedca Antona Bernoláka v Trnave poškodili zlodeji.

Pred niekoľkými dňami zatiaľ neznámi páchatelia ukradli všetky písmená z citátu „Slováci, píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej“.

Rovnako z pomníka zmizlo aj meno Antona Bernoláka. Písmená podľa viacerých Trnavčanov z pomníka mizli postupne, kým ich vandali neukradli všetky do jedného.

Zostali len letopočty zobrazujúce rok narodenia a úmrtia ustanoviteľa prvej spisovnej slovenčiny, a tiež zopár dĺžňov a mäkčeňov.

bernolak-pomnik-1
bernolak-pomnik-2
bernolak-pomnik-3
Detailný pohľad na poškodený pomník Antona Bernoláka

Písmená podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča neboli z cenných či drahých materiálov.

Mesto kontaktovalo políciu so žiadosťou o pomoc pri vypátraní páchateľov. Očakávame, že písmená, hoci nemajú takmer žiadnu materiálnu hodnotu, sa zlodeji mohli pokúsiť odovzať v zberných surovinách,“ uviedol Tomašovič a dodal, že mesto vráti nápis zo súsošia do pôvodného stavu.

Aby nedochádzalo k vandalizmu a častému poškodzovaniu aj v budúcnosti, atraktívne kovové písmená budú vymenené za nekovové, vyrobené zo syntetickej živice. Písmená budú pevnejšie a kotvy na uchytenie do podstavca dlhšie,“ konkretizovala Jana Gmitterová z referátu komunikácie mestského úradu.

Pamätník je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky, preto musí byť technologický postup prác schválený Krajským pamiatkovým úradom v Trnave.

Autorom pomníka z tridsiatych rokov minulého storočia je akademický sochár Ján Koniarek.

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2013 13:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

9 komentárov pre “Zlodeji ukradli z pomníka Antona Bernoláka všetky písmená”

 1. 1
  marek says:

  To musel biť hajze. Ale aj tie mramorové dosky niesú pôvodné ten „pán reštaurátor“ sa sekol keď ich tam nasadil na pametník lebo vyčnievajú z rohov schodov .Neviem teda kto mu to povolil.To by sa malo tieš proriešiť lebo niesú pôvodné!!!!
  .

 2. 2

  Chápem, že táto situácia nikoho normálneho neteší, ale mesto by sa mohlo pri tejto príležitosti konečne zamyslieť nad rekultiváciou celého okolia sochy. Je to jedno z mála súsoší čo v Trnave máme. Vyhovárať sa donekonečna na bezdomovcov, to by sme tam jedného rána už nemuseli nájsť ani A. Bernoláka..

  • 2.1
   duch svaty says:

   a to si si este nezvykol na na vsakovake paradne vyhovorky nasich panov? neni su penaze, neni su penaze, no neni su. Ani len na tie pismenka uz nezostane, vsetko minuli upratovacie firmy, vdaka ktorym mame krasne ciste mesto, kulturne sportoviska, parky a lavicky :) Zodpovedne a vytrvalo, robit spravne veci spravne a dalsie podobne hesla na ceste ku krajsim zajtrajskom. Vo VIPke Spartaka stranicke tricko nehra ziadnu rolu, plne huby chlebickov, vysmati od ucha k uchu „krestani“ s komunistami, uchvatny pohlad. Pamatam si ze raz mal chudak Bernolak dokonca v tej nastrcenej ruke nasrate, keby som ho nemal v ucte ako velku osobnost nukalo by sa tu ohavnost napodobit a novymi pismenkami napisat: Vedenie mesta, svojim obcanom!

  • 2.2
   . says:

   No, Bernolák by si zaslúžil iné miesto, ako byť vystrčený za hradbami. Je to miesto kde si vždy chodievali ľudia „uľaviť“ a tak sa to deje i teraz. Jeho miesto by malo byť vzhľadom na význam osobnosti, v spojitosti s Trnavou, v centre mesta. Také miesto sa naskytlo teraz konečne v novom parčíku pri univerzite. Už v 30. rokoch sa uvažovalo o umiestnení pri Univ. kostole, ale akosi sa to nepodarilo. V promenáde by ho mohla nahradiť doteraz nezrealizovaná Koniarekova plastika do fontány „Dievča pod sprchou“.

  • 2.3
   no says:

   Presne tak, kde je nejaká volná lavička tam je bezdomovec. Čo vlastene robi mestská polícia? Za čo ju platime? Neuvažoval niekto o jej zrušení?

 3. 3
  iva says:

  no tak tot je obraz nášho dneška. Síce sme , stojíme, ale rozkradnutý ako ten pomník.Namiesto Bernoláka by tam mala byť naša mapa.

 4. 4
  richard says:

  treba tie pismena zapustit do kamena abu sa nedali vylomit.aj ked raz ukradnu aj cele sususie.tu pomoze len dolapit an paprce dolamat alebo odtat…

 5. 5
  Tomas says:

  Nasho Tonka znesvetyly, ruky im dolamat vagabundom zldejskym. Asi volajaky Sturovcy. :-)

 6. 6
  dodo says:

  Zlodejovi odrezat usi, alebo jednu ruku.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.