reklama

Z telefónnej búdky vytvorili študenti Bookpoint – otvorenú knižnicu prístupnú každému

Projekt verejnej knižnice prístupnej každému 24 hodín denne a zadarmo pod názvom Bookpoint spustili pred niekoľkými dňami traja trnavskí študenti Filip Galko, Juraj Zamborský a Peter Gabriška.

Podobné projekty ako je trnavský Bookpoint fungujú v mnohých krajinách Európy, ale aj v Spojených štátoch.

V pricípe ide o zdieľanie prečítaných kníh s ostatnými. Knižnicu v podobe zrekonštruovanej telefónnej búdky osadenú na okraji Univerzitného parčíka v centre Trnavy môže využívať každý bez obmedzenia.

bookpoint-trnava-1
Otvorená knižnica Bookpoint sa nachádza v centre Trnavy

Systém Bookpointu je v skratke veľmi jednoduchý: prines, zdieľaj, požičaj a vymeň. Hlavným cieľom je predĺžiť život knihám,“ konštatujú zakladatelia projektu.

Pozemok pred Trnavskou univerzitou vypožičalo za účelom osadenia miniknižnice mesto Trnava. V prípade, že sa projekt ujme, mladí študenti plánujú osadiť aj druhý Bookpoint na inom mieste.

Otázkou zostáva, ako sa k nechránenej a non-stop otvorenej knižnici postavia vandali.

Autori projektu si myslia, že tento projekt je istým spôsobom skúškou pre Trnavu a Trnavčanov. Búdka je aj pod dohľadom bezpečnostnej kamery mestskej polície.

Tento projekt je komunitný, čo znamená, že každý kto sa chce podujať môže voľne prispieť knihou a následne, ak nájde niečo, čo nečítal, može si vypožičať. Samozrejme, vrátenie zapožičanej knihy je na každom z návštevníkov a na ich vlastnom uvážení. Ale treba pamätať na to, že aj ďalší ľudia by si možno radi požičali vami požičanú knihu,“ dodávajú študenti architektúry.

bookpoint-trnava-2
Pohľad do „interiéru“ miniknižnice Bookpoint

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2013 13:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

12 komentárov pre “Z telefónnej búdky vytvorili študenti Bookpoint – otvorenú knižnicu prístupnú každému”

 1. 1
  akaja says:

  je to ako päsť na oko, od študentov architektúry by som čakala väčší cit k umiestneniu do prostredia, ohavné a čo na to mestský úrad a pamiatkový úrad?

  • 1.1
   akaja says:

   A prečo je komentár schovaný, že niekomu to nepasuje a že demokracia

   • 1.1.1
    Heisenberg says:

    Komentár bol schovaný veľmi demokratickým spôsobom, a to tak, že dostatočný počet čitateľov s ním nesúhlasilo/nepasovalo im to a vyjadrili to palcom dole.

 2. 2
  oplan says:

  Fakt akože pozitívna myšlienka, len som sa ráno zdesil, či vrátil socík…

 3. 3
  5ulo says:

  ja by som sa skor desil enormne kratkej vydrze tohto projektu. Sme v Trnave, vychodny blok EU, tu taketo veci dlho nevydrzia vdaka mentalite naroda. Na zapadniarske ‚vystrelky‘ sme nedospeli. Nastavajuci sviatocny vikend bude skuska.
  Drzim palce tomuto projektu, napad skvely. Idem dufat, ze predosle riadky su len vyplodom mojej chorej mysle :)

 4. 4
  citatel says:

  Otrasne!
  Ta stara telefonna budka tam nema co robit,vyzera to strasne.Napad zo zapadnej europy je ok,ale nie v tej otrasnej budke a vtomto gycovom prevedeni.
  Samozrejme ti co to tam nainstalovali budu davat vsetkym kritikom organizovane palec dole:)

 5. 5
  abc says:

  Mohli to dať aspoň k pošte, tam by to pasovalo. Prečo ale „Book point“? Stará komunistická búdka s anglickým nápisom. Už asi starnem, ale začínajú mi vadiť všade anglické nápisy a názvy. Predpokladám, že tam sú slovenské knihy, takže zahraničný turista nepotrebuje vedieť, že máme „búk point“.

  • 5.1
   MH says:

   Ano, aj ja by som tomu dala adekvátny slovenský názov. A určite by som tú búdku dala na nejaké iné miesto. Zdá sa mi to tiež ako päsť na oko….. Ale nápad výborný!

 6. 6
  u nas taka obycaj says:

  uz len samolepky TAXI sluzeb na nej a v bookoch chybaju Naaa Neee?

 7. 7
  Puchot says:

  Pri tej ohyzdnej novinovej búdke, ktorá pri zrekonštruovanej univerzite pôsobí ako päsť na oko, pribudla ďalšia kikibúdka… myšlienka dobrá, ale tento dizajn sa zrovna na tento plac nehodí…

 8. 8
  marek says:

  paci sa mi napad i umiestnenie :) ked mam po skole cas, tak si tam vzdy zbehnem pozriet co nove tam pribudlo.

 9. 9
  Miroslava Andelová says:

  Búúúk point je pri univerzite už pár rokov, teda bol. Od leta sa tam stavia a po búdke ani chýru, ani slychu. Kto vie, kde sa nachádza? Už som tam chcela zaniesť knihy, mám ich veľa, a niečo si aj požičať. Ďakujem. Mirka

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.