reklama

Zosuv pôdy nad Piešťanmi ohrozil rodinný dom, prepadla sa veľká časť pozemku

V utorok 7. januára popoludní došlo v obci Banka pri Piešťanoch v lokalite Červená veža k zosuvu pôdy.

V dôsledku toho došlo k uzatvoreniu cesty v úseku od Krajinského mosta smerom na Ratnovce a Hlohovec.

Podľa slov hovorcu KR HaZZ v Trnave Tomáša Bílika zosuv prebiehal v troch fázach a zastavil sa až vo večerných hodinách.

Uvoľnil sa aj veľký kus svahu na pozemku pri rodinnom dome. Zosunutá bola značná časť súkromného pozemku. Pri obhliadke boli zistené na objekte trhliny v obvodovom plášti,“ priblížil T. Bílik.

banka-zosuv-1
Fotografia hasičov ukazuje zničený pozemok pri rodinnom dome

Svah v postihnutej lokalite bol silne podmáčaný a na troch miesta pozorovali priesaky vody.

Z tohto dôvodu bolo v lokalite odstavené vodovodné potrubie, keďže únik vody z potrubia mohol byť možným iniciátorom zosuvu pôdy. Toto podozrenie sa ale nepotvrdilo. Na miesto udalosti bol prizvaný geológ zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave, ktorý poskytol poradenstvo zasahujúcim hasičom a spracoval rozbor situácie. Z výsledkov jeho prieskumu bol následne stanovený možný scenár vzniku zosuvu svahu,“ uviedol.

Hasičské jednotky odstraňujú následky zosuvu pôdy a vykonávajú monitoring svahu. Menšie pohyby svahu nad Piešťanmi sú zaznamenávané aj naďalej, nepredstavujú však podľa hasičov riziko.

Na mieste udalosti zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Okresného riaditeľstva v Piešťanoch, Okresného riaditeľstva v Trnave, príslušníci Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Bratislavy a technickú pomoc poskytlo Dobrovoľné hasičské združenie – Pole z Trnavy.

Spolu sa na odstraňovaní následkov zosuvu pôdy podieľalo 18 hasičov a 9 kusov hasičskej techniky, doplnil hovorca KR HaZZ v Trnave Tomáš Bílik.

FOTOGALÉRIA KR HaZZ v Trnave:
banka-zosuv-2
banka-zosuv-3
banka-zosuv-4
banka-zosuv-5
banka-zosuv-6
banka-zosuv-7

Ulož ako PDF
Napísal 8. januára 2014 13:30. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0.


INZERCIA

1 komentár pre “Zosuv pôdy nad Piešťanmi ohrozil rodinný dom, prepadla sa veľká časť pozemku”

  1. 1
    jaTTky says:

    že by sa prejavilo dlhodobé pôsobenie vody z trativodu?

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.