reklama

Mesto hľadá cez verejné súťaže kupcov historického domu a bývalej ubytovne

Do 18. februára 2014 môžu prípadní záujemcovia podávať návrhy do verejných obchodných súťaží, prostredníctvom ktorých mesto ponúka na predaj historický objekt na Halenárskej ulici v Trnave a budovu bývalej ubytovne na Kollárovej ulici.

Minimálna východisková cena domu na Halenárskej 5 je 250-tisíc eur. Mesto sa objekt situovaný na 12-árovom pozemku snaží predať od roku 2009 už po štvrtý raz.

Za dom zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok požadovalo mesto na začiatku pol milióna eur, postupne cenu znižovali až na súčasnú polovicu pôvodnej ceny.

V objekte z roku 1862 kedysi sídlila Jelínkova tlačiareň. Podľa slov známeho trnavského historika Hadriána Radvániho, ktorý sám v tomto dome prežil značnú časť života, tlačiareň pravidelne navštevovali Anton Bernolák, Juraj Fándly alebo Ján Hollý.

halenarska
Historický objekt na Halenárskej 5

Dom je od roku 2009 prázdny. Ešte v nedávnej minulosti ho obývali najmä rómske rodiny, ktoré sem presťahovali v časoch socializmu.

Náklady na komplexnú rekonštrukciu odhadovala vtedajšia Správa mestského majetku v roku 2007 na viac ako 730-tisíc eur.

Na druhý pokus sa mesto pokúsi predať bývalú ubytovňu na Kollárovej ulici. Prvý raz vyhlásili verejnú súťaž vlani na jeseň s najnižšou východiskovou cenou 1,5 milióna eur.

V druhom kole plánovalo mesto pýtať 990-tisíc eur, na návrh mestskej rady však zastupiteľstvo schválilo minimálnu sumu 1,2 milióna eur.

ubytovna-kollarova
Bývalá ubytovňa na Kollárovej ulici

Technicky zastaralá budova bývalej slobodárne skolaudovaná v roku 1972 potrebuje komplexnú rekonštrukciu. Ubytovňu postupne opustilo vyše 200 nájomníkov a v súčasnosti je celý 12-podlažný objekt, ku ktorému prináleží asi 3700 metrov štvorcových pozemkov, prázdny.

Pôvodné plány radnice čerpať úverové prostriedky, zrekonštruovať budovu vo vlastnej réžii a umiestniť sem byty pre seniorov mesto napokon zmenilo.

Ulož ako PDF
Napísal 10. januára 2014 13:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Mesto hľadá cez verejné súťaže kupcov historického domu a bývalej ubytovne”

 1. 1
  pedro says:

  za „vybyvanu“ zrucaninu 250 000 ale za stvrt mesta so stadionom 1 euro…

 2. 2
  tictac says:

  Najprv musia dostavať obchodný štadión až potom príde na rad hotel za euro

 3. 3
  jaTTky says:

  kto z vás, netový hrdinovia a tlčhubci podá na mesto trnava trestné oznámenie ?
  alebo že by to nebolo na trestné oznámenie? mne sa zdá, že jednoznačne ano.
  zo zakona je povinnostou mesta starat sa o svoj/nas majetok. na to predsa platime dane, ktore maju byt efektivne vyuzite spatne v nas prospech.

  grcat sa mi chce z tychto, predchadzajucich aj buducich radnicnych panov.

  V zmysle § 1 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí orgány obce sú povinné hospodáriť s majetkom obce v prospech rozvoja obce a jej občanov a ochrany a tvorby životného prostredia.

  Orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Sú povinné najmä udržiavať a užívať majetok, chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím, používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi.

  TT-komfort nechal schátrať pracháreň, niekoľko historických domov v centre mesta a iste ešte veľa vecí o ktorých ani netušíme. A čo robí mesto? Zmluvu s TT-komfort udržuje stále aktívnu a platí mu z našich daní peniaze za „služby“.

  howk

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.