reklama

Pokles počtu obyvateľov Trnavy v porovnaní s minulými rokmi spomalil

V meste Trnava bolo k 10. januáru 2014 prihlásených k trvalému pobytu 65 020 ľudí.

Na území mesta žije aktuálne 33 734 žien a 31 286 mužov.

Pred rokom, na konci januára 2013, registrovali na ohlasovni pobytu Mestského úradu v Trnave 65 156 obyvateľov.

V priebehu minulého roka zaevidovala trnavská matrika prírastok 1570 a úbytok 1697 ľudí. Celkový počet obyvateľov mesta Trnava tak v roku 2013 klesol o 127.

trnava-centrum-kat

Ilustračné foto

Prírastok počtu obyvateľov Trnavy bol vlani najvyšší od roku 2005, naopak úbytok v evidencii dosiahol druhé najnižšie číslo za ostatných desať rokov.

V uplynulých desiatich rokoch registrovala matrika každoročné znižovanie v priemere o 300 až 400 obyvateľov.

Vývoj počtu obyvateľov mesta Trnava:

2013: 64 995
2012: 65 122
2011: 65 313
2010: 65 648
2009: 66 041
2008: 66 307
2007: 66 736
2006: 67 324
2005: 67 625
2004: 68 292

(Zdroj: Mesto Trnava)

Demografický vývoj v Trnave kopíruje situáciu vo väčšine porovnateľných slovenských miest, ktoré zaznamenávajú od 90. rokov konštantný úbytok počtu obyvateľov.

Za poklesom počtu obyvateľov v mestách možno hľadať najmä sťahovanie sa do okolitých obcí či nižšiu pôrodnosť.

Najväčší prírastok obyvateľov zažila Trnava v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Priemerný ročný prírastok dosahoval v rokoch 1970 až 1980 v porovnaní so súčasnosťou závratných 1529 obyvateľov, v rokoch 1981 – 1991 pribúdalo v Trnave za každý rok v priemere asi nových 800 obyvateľov.

Hranicu 70-tisíc trvale žijúcich obyvateľov prekročila Trnava naposledy na konci 90. rokov 20. storočia.

TOP 5 ulíc v meste podľa počtu obyvateľov:

1. Ulica Vladimíra Clementisa (Družba) – 4117 obyvateľov
2. Ulica Ulica gen. Goliana (Linčianska) – 3135 obyvateľov
3. Ulica Na Hlinách – 3084 obyvateľov
4. Ulica Hospodárska – 2719 obyvateľov
5. Ulica Čajkovského (Prednádražie) – 2226 obyvateľov

(Zdroj: Mesto Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 12. januára 2014 19:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

21 komentárov pre “Pokles počtu obyvateľov Trnavy v porovnaní s minulými rokmi spomalil”

 1. 1
  citatel says:

  Na meste nech porozmyslaju preco ludia z TT odchadzaju.

 2. 2
  Palko says:

  Vedenie mesta TT, nie je schopne vytvoriť podmienky aby ľudia chceli bývať a žiť v TT. Stačí sa pozrieť koľko ľudí chodí pracovať do BA. Opatreniami, ktoré mesto robí sa to nezmení a príde čas, kedy aj firmy začnú odchádzať. Zatiaľ to na Detroit nevyzerá, ale o pár rokov budeme postupne k tomu smerovať keď sa nezačne mesto zaujímať o potreby všetkých svojich občanov a nie len zopár vyvolených.

  Každopádne si za to môžeme aj sami, lebo volíme nevhodných poslancov. Je volebný rok, mohli by sme to zmeniť, ale mám obavu, že všetko bude rovnako a možno aj horšie. :-(

  • 2.1
   . says:

   no, ja si myslím, že ide o všeobecný trend na Slovensku a to sťahovanie obyvateľstva z miest na priľahlý vidiek. Tak sa to dokonca deje i v Bratislave. Treba si všimnúť i okolité obce, ako sú napr. obce z druhej strany dialnice Voderady, Majcichov, Opoj, Vlčkovce, Križovany, Zavar, Lovčice, Brestovany, kde počet obyvateľov trvale narastá. To už vzniká jeden súvislý pás a spolu s priemyselnou a obchodnou zástavbou vyrastá akoby budúca, väčšia Trnava.

   • 2.1.1
    Ivan says:

    … môžeme tam pridať aj ďalšie s mestom susediace obce s intenzívnou výstavbou rodinných domov aj bytoviek : Malženice, Špačince, Šelpice, Zvončín, Ružindol, Biely Kostol a Hrnčiarovce. Okrem Špačiniec mám v každej z týchto obcí blízkeho známeho, ktorý sa tam aj s rodinou presťahoval do nového rodinného domu práve z Trnavy.

   • 2.1.2
    Palko says:

    Treba si ale položiť otázku prečo je taký trend?

    Prečo by práve TT nemohla spraviť rôzne opatrenia, ktoré by znamenali, že si ľudia povedia „To je super čo tam robia pre svojich obyvateľov, kašlem na okolité obce a chcem bývať v TT!“

    Koľko ľudí si dnes povie, že chce bývať práve v TT a nie v inom meste?

    • 2.1.2.1
     Ivana says:

     ja. ked sme sa rozhodovali ci kupit byt v TT alebo BA, rozhodli sme sa pre Trnavu :) vela nasich znamych tiez. poslancov mame takych, akych si zvolime, takze darmo pindat v diskusiach, mozme ale napr. spravit nieco sami, napr. pozbierat odpadky okolo domu, vysadit krik, kandidovat vo volbach alebo spravit komunitne centrum pre znamych s rovnakymi zaujmami, alebo pindat na nete.

     • 2.1.2.1.1
      Palko says:

      okrem pindania sa snažím aj niečo robiť, ale v TT to skoro vôbec nejde. Dal som poslancom nejaké návrhy, buď ich bez čítania zamietli, alebo sa vyjadrili po krátkom oboznámení, že sa tým viac zaoberať nebudú. Už sa raz stalo, že mi niečo zamietli a potom som sa nepriamo dozvedel, že rovnakú vec bude riešiť firma z BA, ktorá už nejaké veci v TT spackala. Ako som sa to dozvedel? Tá firma ma oslovila na spoluprácu, lebo nevedeli, že to bol môj návrh. ;-)
      Pár krát mi niečo sľúbili, že nie je problém spravíme a viac to neriešili.

      Tak by ma zaujímalo, prečo sa má obyvateľ snažiť niečo zlepšovať, keď nemá žiadnu nádej, že sa mu to podarí? Jednoducho som rezignoval a voľný čas trávim inak ako vymýšľaním návrhov.

      • 2.1.2.1.1.1
       Ivana says:

       chapem a rozumiem aj tej skepse voci „vedeniu“ mesta resp. poslancom. Co sa tyka tych navrhov, vedel by si byt konkretnejsi o co islo resp. v akej oblasti, ak nie, v pohode.

       • 2.1.2.1.1.1.1
        Palko says:

        Robili sme na tom viacerí a bolo to väčšinou ohľadom dopravy. Nechcem to viac rozvádzať lebo je to všetko len o správnych kontaktoch na veľa miestach a tie sa v TT budujú strašne dlho.

     • 2.1.2.1.2
      papula says:

      Vysadit krik nemozes len tak, lebo o verejnu zelen sa stara mesto a ak si nieco zasadis, porusujes VZN. A potom ta moze nejaky sikovny sused udat:-P

    • 2.1.2.2
     jan_ko says:

     Prečo je taký trend? To je asi pochopiteľné: keď chce niekto bývať v rodinnom dome, mať kus vlastného pozemku, tak je pre neho bývanie v niektorej z dedín blízko Trnavy optimálnejšia voľba, ako platiť za predražený pozemok v Trnave, navyše spravidla oveľa menší a znášať tiež hluk mesta (ešte aj v noci, keď chce spať). Dedina je skrátka dedina, je na nej pohodovejší život ako v meste.
     Bývať v bytovke je až druhá, tá horšia voľba a spravidla pre ľudí, ktorým sa buď nechce stavať alebo si na to finančne netrúfnu. Ovšem že za celý život bývania v bytovke zaplatia viac ako pri investícii do svojho vlastného rodinného domu, je vec druhá a viac než istá.

 3. 3
  Ivan says:

  Len pre zaujímavosť :
  Trnava 64995
  Okolité obce bezprostredne susediace s Trnavou podľa e-obce.sk
  Zeleneč 2520
  Vlčkovce 1263
  Križovany 1833
  Zavar 2245
  Dolné Lovčice 752
  Brestovany 2380
  Bučany 2279
  Malženice 1379
  Špačince 2352
  Bohdanovce 1201
  Šelpice 807
  Zvončín 793
  Ružindol 1540
  Biely Kostol 1460
  Hrnčiarovce 2187

  Okolité obce 24991

  Spolu 89986

  Poznámka : Podľa e-obce.sk má Trnava 66219 obyvateľov. Ak sú teda rovnako aktuálne aj údaje za okolité obce, tak tam bude počet obyvateľov pravdepodobne vyšší, čo dáva spolu viac ako 90000 obyvateľov.

 4. 4
  Fredy says:

  Mám dojem, že niektoré príspevky sú o vyplakávaní na nesprávnom hrobe.

  Podstatnú príčinu predsa tvorí finančná otázka.

  Ak si chcete postaviť rodinný dom, tak rozdiel v cene pozemku je silný motivačný faktor v prospech blízkych obcí. Následné dane tiež nehovoria v prospech mesta. A pri vhodne, z dopravného hľadiska, vybratej blízkej obci nenastáva pri doprave prakticky žiadna časová strata pri presunoch voči situácii v Trnave.

  Ak pracujete smerom na Bratislavu a chodíte autom, tak je to ešte vypuklejšie.

  Viaceré novopostavené obytné objekty v Trnave aj so zľavami len ťažko dopredávajú „posledné“ voľné byty, ale to je už aj o lokalite.

 5. 5
  Tibor Pekarcik says:

  Tento problém vystahovalectva má viacero rovín.
  1. Ľudia chcú bývať v rodinných domoch, v okolitych obciach kúpiť pozemok je proste lacnejšie a dostupnejšie. Na druhej strane budujeme Veľkú Trnavu, spolu s obcami naokolo je nás takmer 90 tisíc…:-).
  2. Mestskí pani, ti sa starajú o občana akurát pred voľbami. Keď sú zvolení (mimochodom s malými obmenami stále ti istí „odborníci“), potom postupujú podľa vzorca:“ zvolili ste nás, tak teraz nás nechajte na pokoji do najbližších volieb“. Takto si teda hybernuju do najbližších volieb.
  3. Demografia nepustí. Rodí sa malo deti a pokial to nezmenime, musíme nájsť spôsob ako ľudí v Trnave udrzime alebo ešte lepšie do Trnavy pritiahneme.

 6. 6
  dedinčan says:

  Asi sa treba nad tým zamyslieť a robiť to, čo robia obce lepšie ako Trnava. Je to podľa diskutujúcich jednoduché.
  Starostovia B. Kostola, Malženíc, Špačiniec, Opoja, Zvončína a daľších obcí v okolí (alebo na celom Slovensku) v posledných rokoch lákajú nových obyvateľov tak, že:
  – modernizovali námestia a pešie zóny s rôznymi atrakciami
  – opravili miestne komunikácie a verejné priestranstvá vrátane vybudovania nových parkov
  – vybudovali obchvat obce
  – zabezpečili frekvenciu a dostupnosť hromadnej dopravy pre obyvateľov obce
  – vybudovali sieť cyklotrás
  – vybudovali nové materské škôly a modernizovali základné školy v obciach, aby deti nemuseli zaťažovať zariadenia v školách v Trnave
  – zabezpečili z nulového stavu podmienky pre zdravotnú a sociálnu starostlivosť obyvateľov obcí
  -vybudovali nové športoviská, aby novousadlíci mali kde tráviť prebytok voľného času, pretože obec im vytvorila aj nové pracovné miesta v katasri.
  – vybudovali protihlukové steny, aby nebolo počuť hluk aút obyvateľov Trnavy, ktorý chodia za prácou do obce.
  -znížili dane a poplatky za odpad
  – obnovili premietanie filmov v modernizovanýhc kultúrnych domoch a zabazpečili bohaté (najmenej raz za deň) kultúrne a spoločenské vyžitie občanov
  – a určite som zabudol na mnoho položiek a krásnych projektov, ktoré pre svojich obyvateľov a hlavne pre novousadlíkov neustále chystajú a vymýšľajú starostovia zo svojich poddimenzovaných rozpočtov ( mnohí novousadlíci sa ani neprihlásili na trvalý pobyt aby mohli aj nadaľej vyžívať benefity mesta)

  Keď to nerobia (neverím, pretože až na výnimky nemajú z čoho), potom úbytok obyvateľov Trnavy súvisí asi z cenami a dostupnosťou pozemkov na výstavbu v Trnave a demografickým vývojom.
  Ale to je už iná kapitola o trnavských developerch a ich pažravosti.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.