reklama

Mesto vymedzí lokality, kde zakáže predaj a požívanie alkoholu

AKTUALIZÁCIA 29. apríla

Predávať a piť alkoholické nápoje má byť od 1. júna 2014 zakázané vo viacerých lokalitách na území mesta Trnava, vrátane centrálnej mestskej zóny.

Výnimku v navrhnovanom Všeobecne záväznom nariadení (VZN) mesta Trnava dostanú prevádzkarne s povolením predaja alkoholu, verejné podujatia so súhlasom mesta a priestory exteriérových sedení pohostinských zariadení na území mesta Trnava.

Trnavská samospráva predkladá návrh VZN ako „preventívne opatrenie z dôvodov predchádzania narušovania verejného poriadku, predchádzania ničenia zelene a znečisťovania verejných priestranstiev“.

bezdomovci2
Alkoholom zdolaný muž leží v parčíku na Námestí SUT. Aj tu má platiť nové VZN.

Kompetenciu, podľa ktorej môžu obce a mestá obmedziť alebo zakázať z dôvodu ochrany verejného poriadku podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov aj na iných verejne prístupných miestach bez časového obmedzenia umožňuje novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb z roku 2013.

Mestská polícia sa pri kontrolnej činnosti stretáva s konzumáciou alkoholických nápojov na verejných priestranstvách, dôsledkom čoho dochádza k narušovaniu verejného poriadku, k rušeniu nočného kľudu a k vzniku protispoločenských javov. V súčasnej dobe útvar mestskej polície nemá žiadnu zákonnú možnosť účinne postihovať a zamedziť takémuto konaniu, okrem upozornenia resp. výzvy k opusteniu verejného priestranstva,“ vysvetľuje dôvodová správa návrhu VZN o zákaze predaja, podávania a požívania alkoholických nápojov na území mesta Trnava.

V predloženom návrhu je preto zapracovaná aj možnosť udelenia blokovej pokuty do výšky 33 eur fyzickej osobe, ktorá sa dopúšťa priestupku.

Zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov sú mestá od 1. februára povinné aj v prípade, ak o to požiada organizátor podujatia alebo Policajný zbor SR. Túto povinosť vymedzuje samosprávam novelizovaný zákon o organizovaní verejných športových podujatí.

O návrhu VZN budú hlasovať poslanci mestského zastupiteľstva 29. apríla.

Aktualizácia:

Z dôvodu potreby „komplexnejšieho dopracovania“ poslanci mestského zastupiteľstva na návrh mestskej rady materiál z rokovania stiahli a vrátia sa k nemu v budúcnosti.

Návrh ulíc a verejných priestranstiev, kde bude platiť
zákaz predaja, podávania a požívania alkoholických nápojov:

a) centrálna mestská zóna mesta Trnava, ktorá je ohraničená Ulicami Hospodárska, Zelený kríčok, Ulica Rybníková, Ulica Hlboká, Ulica Kollárova, vrátane týchto ulíc
b) Námestie Slovenského učeného tovarišstva, Viktoríniho námestie, Námestie Jozefa Herdu, Okružné námestie
c) Park Janka Kráľa pri železničnej stanici, parčík na Družbe za Kauflandom, parčík na Ulici Ludvika van Beethovena pri bikrosovej dráhe
d) Starohájska ulica pri poliklinike Družba, Ulica Vladimíra Clementisa, Zelenečská ulica, Ulica generála Goliána, Ulica Jiráskova, Ulica Nerudova, Ulica Limbová, Coburgova ulica, Bratislavská ulica
e) areály železničnej a autobusovej stanice, autobusové zastávky
f) areály predškolských zariadení, základných škôl, stredných škôl, školských zariadení, umeleckej školy a centra voľného času Kalokagatia
g) areály detských ihrísk
h) areály športovísk – Areál zdravia ŠK Modranka, Športový areál AŠK Slávia, Športový areál Lokomotíva, Mestská športová hala, Mestský zimný štadión, Futbalový štadión Antona Malatinského – City Aréna, Športový areál MtF STU, Národné minigolfové centrum, EMPIRE – Tenisové centrum Trnava, prímestské športovo-rekreačné zóny – Kamenný mlyn a Strelecký areál Štrky
i) priestor mestskej tržnice

Zákaz sa nevzťahuje na:
a) priestory exteriérových sedení pohostinských zariadení na území mesta Trnava
b) prevádzkarne, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje
c) verejné podujatia organizované Mestom Trnava alebo s jeho súhlasom

Ulož ako PDF
Napísal 24. apríla 2014 0:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

12 komentárov pre “Mesto vymedzí lokality, kde zakáže predaj a požívanie alkoholu”

 1. 1
  Jackblack says:

  To je dobry for ten kto pije pit aj bude a ruku na srdce uz vidim ako policajt vypisuje pokutu bezdomovcovi vo vyske 33 eur musim sa smiat poprosim v danych lokalitach aj zakaz vencenia psov alebo zakaz pohybu ludi tam kde sa nezdrzavaju ludia neprichadza k vandalizmu myslim ze to stoji za zvazenie

  • 1.1
   Jackblack says:

   Nieje to chyba akoze suhlasim len ma us se.u tie obmedzenia na vsetkych frontoch to znamena ak si chce fajciar zapalit musi sa vzdialit od zastavky lebo zakaz ak chce ist cyklista na bicykli musi mat vestu a prilbu ak chce ist po chodniku opat nemoze ak vodic auta vychadza cez den z parkoviska a nedajboze si zabudne rozsvietit svetla policajti dokazu zagumovat pustit majak otocit auto a prenasledovat toho kriminalnika bez svetiel … ako chapem jasne rozumiem ale trocha tolerancie ludskosti by nezaskodilotieto priklady ma len tak napadli a je ich omnoho viac tu su same vystrahy vykricniky zakazy a upoyornenia aby ludi zastrasovali a ako sa daju ludia zastrasit? no predsa pokutovat pokutovat a opat pokutovat.. mladey pije v parku no a? neschvalujem jasne ale kto nebol mlady? kto to nerobil? stacilo by keby boli pokuty za vandalizmus kradeze devastacia majetku nahrada skody v plnej miere.. Pamatam si ako som ray presiel na cervenu auta nesli prazdna ulica skocila cervena 2sekundy na to som vstupil na cestu a policajti pustili majak a div ma nezobrali na stanicu a nestrestali vypraskom a to sa este vyhrazali ze to poslu do skoly… Tak ak je toto normalny svet tak dakujem pekne..

   • 1.1.1
    andy says:

    Stačilo by, aspoň keby tých mladých pokutovali za urobený bordel pod tými lavičkami, čo nechávajú po sebe…stačí sa pár krát prejsť cez staničák, a vidieť čo ostáva po tých ich žúrkach …prázdne fľaše od vína, prázdne sáčky od čipsov a dzúsov…za toto by som im po paprčiach dal nevychovancom, že to nevedia hodiť do koša…

   • 1.1.2
    Flego says:

    :-) nuž máme tu policajný štát a to sa nám za komančov zdalo, že máme málo slobody. Mne sa stalo, že som pred barakom nevedel nacúvať do parkoviska lebo ulička je veľmi úzka a plná áut. Tak som sa išiel na koniec uličky otočiť a chcel som zaparkovať predom. Lenže ulička je jednosmerná, za mnou hneď policajti s majákmi, no hanba v celej ulici. Tak som im vysvetľoval, že viem, že idem pár metrov v protismere, ale inak sa zaparkovať jednoducho nedalo, nech to riešia len napomenutím. Oni vravia, že to nejde, lebo na konci ulice je kamera a priestupok je zaznamenaný, takže pokutu musia vybrať. Tak som zaplatil ale nedalo mi to a šiel som hľadať tú kameru. Samozrejme tam žiadna nebola, jednoducho ma oklamali.

  • 1.2
   kabat j says:

   Nerobme si z mesta policajnú stanicu, namiesto jedného policajta 2 vysadené stromy.

 2. 2
  Flego says:

  Nápad je to dobrý, pravdepodobne mal riešiť sťažnosti občanov na večne opitých bezdomovcov, len mi tu chýba riešenie, čo v prípade, keď bezdomovec 33 eur jednoducho nemá a nikdy mať nebude.

  • 2.1
   Mihoč says:

   Nič sa nezmení. Za konzumáciu alkoholu na verejnosti dávajú policajti pokuty aj teraz, neviem prečo tvrdia opak..a presne ako hovoríš, opitý bezdomovec nikdy takú pokutu nezaplatí, nespolupracuje, nedá sa s ním hnúť. Policajti budú radšej pokutovať mladých, veď oni sú tiež len v robote, tak čo si asi vyberú keď môžu. Ten najzávažnejší problém – socky v uliciach – sa týmto ťažko vyrieši.

 3. 3
  Cubira says:

  Chcela by som len podotknúť ,že je pravdivý názor ako dať bezdomovcovi pokutu.U nás sú slabé zákony.V zahraničí je to tak ,že si dotyčný musí odpracovať na verejno -prospešných prácach pod dozorom. A

 4. 4
  kinder says:

  Trnavská samospráva predkladá návrh VZN ako “preventívne opatrenie z dôvodov predchádzania narušovania verejného poriadku, predchádzania ničenia zelene a znečisťovania verejných priestranstiev”.

  Vážené vedenie mesta, skúste zakázať vstup do CMZ a je pokoj!!!

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.