reklama

Mesto začalo s rekonštrukciou hradieb za hasičmi

Mesto Trnava začalo práce na rekonštrukcii severného úseku historického mestského opevnenia medzi ulicami Jerichová a Hornopotočná za sídlom hasičskej stanice.

V rámci projektu Spoznajme naše mestá – Trnava a Břeclav bude obnovený päťmetrový úsek hradobného múra s vežou susediacou s už zrekonštruovaným úsekom hradieb, v Břeclavi sa uskutoční rekonštrukcia zámockej vyhliadkovej veže, informuje trnavská samospráva prostredníctvom Jany Gmitterovej z referátu komunikácie.

Rekonštrukcia mestského opevnenia prebieha v súlade so stanoviskom Krajského pamiatkového úradu v Trnave, stavebným prácam predchádza archeologický prieskum.

Súčasťou stavby bude aj vybudovanie dreveného schodiska na ochodzu hradobného múra.

Táto etapa rekonštrukcie by mala byť ukončená v júli. Predpokladané náklady na jej realizáciu sú 80 800 eur,“ priblížila Gmitterová.

hradby-jerichova
Prvá etapa bude dokončená v júli

Súčasťou plánov trnavskej radnice je okrem stavebnej obnovy stredovekých hradieb medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou aj úprava okolitého nevyužívaného priestranstva a snaha o jeho využitie napríklad na usporadúvanie kultúrnych podujatí.

V druhej etape rekonštrukcie, ktorá bude financovaná z rozpočtu mesta, má byť obnovený aj zvyšný úsek opevnenia až po Hornopotočnú ulicu v dĺžke približne 89 metrov, vrátane ďalšej veže, ktorej základy boli odhalené a vyčistené už v minulom roku. Ak bude výberové konanie na dodávateľa úspešné, táto etapa rekonštrukcie by sa mohla začať už v júli,“ odhaduje trnavská radnica.

Hlavným cieľom spoločného projektu miest Trnavy a Břeclavi je prispieť k cezhraničnej integrácii, podporiť sociálno-kultúrny a hospodársky rozvoj našich krajín a posilniť dlhodobé formy spolupráce.

Na spoločné tradície chcú partneri projektu nadviazať nielen rekonštrukciou a sprístupnením historických pamiatok, ale aj vydaním propagačného materiálu, spracovaním televízneho šotu o turistických atrakciách mesta a zorganizovaním zážitkovej exkurzie v Trnave pre návštevníkov z Břeclavi. Obdobné aktivity pripravuje aj český partner.

Mesto už v minulosti aj slovami primátora Vladimíra Butka vyjadrilo snahu vytvoriť z nevyužívanej lokality so zjavným potenciálom nový atraktívny verejný priestor, ktorý môže byť vhodný aj na organizovanie zaujímavých podujatí s historickým podtextom.

hradby-jerichova-2
Schátralé hradby za hasičmi aj okolitý priestor čaká rekonštrukcia

Projekt Spoznajme naše mestá – Trnava a Břeclav je realizovaný prostredníctvom Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013, spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu SR.

Všetky aktivity projektu budú ukončené v októbri 2014, doplnila Jana Gmitterová.

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2014 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Mesto začalo s rekonštrukciou hradieb za hasičmi”

 1. 1
  nrain says:

  Len dufam, ze tam zase neurobia parcik, ale konecne nieco zmysluplne kde bude mozne travit volny cas. Uplne postaci pravidelne kosena zelena plocha….Aby som nezabudol, s tabulou zakaz vodenia psov.

 2. 2
  pavol j. says:

  ja by som mal otazku k hradbam, aj ked k ich opacnemu koncu: pri muzeu / stadione:

  mozno som necital pozorne clanky a materialy, no zaujimalo by ma, ci sa v ramci vystavby stadiona a celeho toho komplexu bude nieco robit aj s tym kuskom hradieb od amfiteatra resp. muzea smerom k balakovu.

  viem, ze tam maju naznacit pokracovanie hradieb dostavanim nejakych takych nizsich prerusovanych murikov, no nikde som nevidel, ci mesto pripadne investor opravi tie skutocne hradby.

  par rokov dozadu sa tento usek sice obnovoval, ale napr. ta basta ci strielna, ci ako to presne nazvat (nachadzajuca sa tesne pred velkou branou pre auta vchadzajuce do arealu stadiona z ulice dolne basty) je v biednom stave, cela taka olupana, rozsypavajuca sa, ocikana…

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.