reklama

Na protestné zhromaždenie učiteľov a zdravotníkov pred radnicou prišlo tristo ľudí

Pred radnicou protestovali v pondelok podvečer učitelia, pripojili sa k nim aj zdravotné sestry. Na pešiu zónu prišlo v nevľúdnom počasí 300 ľudí. Na záver symbolicky vytvorili živú reťaz.

“Povolanie učiteľa je veľmi dôležité a vždy bude patriť k tým, na ktorých stojí budúcnosť našej spoločnosti. Niekedy však príde chvíľa, kedy sa napriek námahe a snahe výsledok snaženia stratí,” povedala v príhovore Eva Tolarovičová z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Ako ďalej poznamenala, Slovensko patrí v kvalite vzdelávanie detí k najhorším v Európskej únii. Slovenské deti nie sú v školách šťastné, slovenské školy patria medzi najmenej obľúbené. Slovensko investuje do vzdelávania dlhodobo v porovnaní s okolitými vyspelými krajinami najmenej prostriedkov, tento stav sa naďalej zhoršuje. Prácu učiteľov podľa prieskumov si na Slovensku ceníme len veľmi málo, poukázali učitelia počas zhromaždenia na súčasný stav v slovenskom školstve.

“Predstavitelia vlády hovoria, že musíme byť trpezliví. No pritom ani počas tohto volebného obdobia nenaplnili programové vyhlásenie vlády v oblasti školstva. My sme už čakali dosť dlho. Spomeňme si na prípady, kedy štátni úradníci plnými priehrštiami rozhadzujú naše peniaze. Tieto prípady potvrdzujú, že Slovensko peniaze má, ale nemá ich pre svoje deti. Sú to rodičia, ktorí musia kupovať svojim deťom učebnice, pracovné zošity a doplácajú vraj na bezplatné školstvo. Preto nadišiel čas, aby sme sa spojili a dôrazne odmietli vládne hazardovanie s budúcnosťou našej spoločnosti,” vyhlásila v prejave Eva Tolarovičová.

ucitelia-protest-4

ucitelia-protest-5

Pred radnicou vystúpila aj zdravotná sestra Barbora Kapitánová. Tým, že sme prišli, dávame najavo, že nám nie je ľahostajné, čo sa u nás deje, skonštatovala.

“Nie je nám ľahostajná katastrofálna situácia v zdravotníctve ani v školstve. Dnešným dňom nenastúpilo do práce vo Fakultnej nemocnici Trnava 63 zdravotných sestier. Na celom Slovensku ich je takmer 600. Pýtam sa, nebudú títo odborníci chýbať? Do nášho zdravotníctva vlievame toľko peňazí ako Fíni, ale nefunguje tak ako má. Kupujeme najdrahší sifón, predražené CT-čka. Zastavme rozkrádanie v našej krajine, v školstve, zdravotníctve. Chobotnici Smeru je potrebné odťať chápadlá. Učiteľky a sestry – bojujme, nevzdávajme sa, bojujme sa budúcosť našich detí a blízkych. Žiadame transparentné dofinancovanie zdravotníckeho a školského systému, vyzývame vládu, aby začala konať a neskrývala svoje zlyhanie za snahy opozície,” povedala v prejave sprevádzanom potleskom prítomných troch stoviek podporovateľov.

Podporu štrajkujúcim vyjadril aj prodekan Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Andrej Rajský. Na verejné stretnutie prišiel s pozdravmi a vyjadrením spolupatričnosti od pracovníkov, pedagógov a vedenia fakulty.

“Pridávame sa na stranu učiteľov v čase, kedy sa pošliapava slušnosť. Nám samým tečie do topánok, pretože k nám prichádzajú kandidáti na profesiu učiteľa. Často si však naši študenti vyberajú fakultu až na druhom či treťom mieste. Je to smutné, pretože nastáva jav, že profesia učiteľstva upadá. Kto potom bude učiť naše deti? To všetko je len dôsledok absencie koncepcie vzdelávacej politiky štátu a zhubnej predstavy, ktorá ráta s kvalitným vzdelaním bez kvalitných a spoločensky akceptovateľných učiteľov. Preto podporujeme protestnú akciu kolegov a ich požiadavky pokladáme za absolútne oprávnené,” vyhlásil A. Rajský.

Zhromaždenie pedagógov si nenechal ujsť ani primátor Trnavy Peter Bročka. Vyslovil radosť nad tým, že štrajkujúci sa zišli v takom veľkom počte.

“Strach je len iracionálna vec, ktorou sa nemôžeme nechať ovládať. Bojujete za jeden cieľ, v ktorom vás jednoznačne podporujem. Mesto Trnava považuje systémové riešenie financovania školstva za jednu z priorít, ktoré by si mal osvojiť aj štát. A to nielen vyhláseniami, ale aj konkrétnym zvýšením finančných prostriedkov smerujúcich do školstva,” vyjadril svoj postoj k súčasnej situácii Bročka.

Na záver zhromaždenia sa asi tri stovky prítomných učiteľov, zdravotníkov a podporovateľov spojili, aby vytvorili v priestore pešej zóny veľkú živú reťaz.

Štrajkujúci vyslovili odhodlanie bojovať a vydržať vo svojom snažení.

ucitelia-protest-1

ucitelia-protest-3

ucitelia-protest-6

ucitelia-protest-7

ucitelia-protest-2

Protest a živá reťaz na podporu štrajkujúcich učiteľov a zdravotných sestier sa dnes odohrala pred radnicou v Trnave. Lepšie ako fotkami podporu vyjadriť neviem. Takže… vydržať!

Posted by Fotograf Matúš Koprda on 1. február 2016

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2016 18:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

17 komentárov pre “Na protestné zhromaždenie učiteľov a zdravotníkov pred radnicou prišlo tristo ľudí”

 1. 1
  jan says:

  Klobúk dole pán Brocka! Treba bojovať proti smerackej mafii!

 2. 2
  stadion says:

  Ako ďalej poznamenala, Slovensko patrí v kvalite vzdelávanie detí k najhorším v Európskej únii.
  Tomu sa hovori, nasrat si na hlavu. Lebo je jasne, ze za to moze len Fico a nie ucitelia, co nevedia ucit.

  • 2.1
   citatel says:

   Vystizne napisane.Potom su nasi ucitelia asi neschopni ucit a vychovavat nase deti.Som zvedavy kolko ucitelov pojde v buducnosti ‘vypomoct’,ked budu opat strajkovat sestry.Stale som toho nazoru,ze boli iba zneuziti.

  • 2.2
   Braňo says:

   No ved presne o tom to je. Kedze nie su vytvorene adekvatne podmienky, kvalitni a schopni ludia zo skolstva utekaju alebo o ucitelstve ani vobec neuvazuju.

   • 2.2.1
    Andrej says:

    …nevadi, 68mio € pre Kmotrikov stadion este hravo najdeme

   • 2.2.2
    zgeroTT says:

    takze chces povedat, ze uz to ostali len neschopni a oni teraz protestuju preto, aby ich nahradila skutocna kvalita? :D

    kazdopadne suhlasim, nech dostanu ucitelia viac. nepaci sa mi ale ich pocit nadradenosti.

 3. 3
  jan says:

  V škole som nebol svätý,až priam divoký.Keď som dostal zlú známku,tak v prvom rade je to moja chyba a nie učiteľa!To sa má učiteľ učiť za žiaka?A to učiteľ vychováva deti?Veď deti dnes pred školami fajčia cigarety a poniektoré aj marihuanu.A učiteľ im nič nemôže.Dokonca ani polícia.Ešte ich pošle do pič.. aj učiteľa a všetko je v poriadku.Vychováva dieťa v prvom rade rodič!!Dovolil by si teraz učiteľ streliť facku žiakovi?Keď som niečo vyviedol v škole za našich čias,tak som dostal jednu facku od učiteľa a druhú doma.

  • 3.1
   stadion says:

   To nie je o nevychovanych pankhartoch, ktorym sa nechce ucit, ale o ziakoch, ktorym sa aj chce ucit, ale ucitel ich to nevie naucit, vysvetli tak, aby to pochopili. Potom sa doma musia ucit rodicia. Naco z anglictiny pisu vselijake ulohy, ked nevedia suvisle povedat jednu vetu a okrem pozdravu a par fraz nicomu nerozumeju po neviem kolkych rokoch vyuky jazykov?
   A ked sa ziakovi nechce ucita a nic nevie, tak ucitel posle ziaka do pic.. nakonci roka, nech ide jamy kopat a nebude mu davat stvorky, aby chudak neprepadol.

   • 3.1.1
    ison says:

    Najskôr je potrebné porovnať tohto vášho chlapca s ostatnými v triede a ak zaostáva za ostatnými, tak tam na vine nie je pedagóg. No a potom sú dve možnosti: a) doučovanie
    b) k tej lopate

 4. 4
  jan says:

  Sú žiaci ktorí pochopia učivo na hodine a sú takí, ktorí sa musia doma učiť.A že sa rodicia musia doma učiť s deťmi je úplne normálne. My sa tiež doma učíme s dieťaťom. Proste su deti,ktoré sa vedia sami učiť a tiež také, ktoré potrebujú väčšiu pozornosť. Sám som kedysi chodieval na doucovanie.Každý vie,že učitelia musia pokračovať v tempe,v učive a nemôžu sa venovať každému zvlášť. Všetko je o chcení a nie hľadať niekde vinníka!

 5. 5
  Maja says:

  Učitelia majú také isté platy ako zamestnanci obcí, VÚC, OÚ, ministerstiev apod., pretože sú zastrešení tým istým zákonom o odmeňovaní. Vyhláškou si vymohli, že oproti ostatným majú ešte aj vyššie základné triedy a nástupný plat, lebo veď sú učitelia… Všetci zamestnanci majú týždenný úväzok 45 hodín, bez obeda 42,5 hod týždenne. Koľko má zo zákona učiteľ týždenný úväzok? – predsa 22 hodín. Teda o polovicu menej, ako tí “ostatní”. Plus zaplatené prázdniny leto, zima, jeseň, jarné, veľká noc, polročné. Akú má hodinovú mzdu? Neni lepšie povolanie ako učiteľ, 2 úväzky to istia…

  • 5.1
   maja says:

   Keby začali štrajkovať aj tí ostatní….

  • 5.2
   jano says:

   Vážená paní Maja, ako môžete porovnávať učitelské povolanie s úradníkom v obci či meste na ministertvách majú oveľa vyššie platy ako v obci či na meste, ale jeden rozdiel je, úradník na dedine to je prechádzka rúžovým sadom, na meste trocha horšie , ale nie o veľa, hocikedy PN,tiež vela dovolenky a zodpovednosť nie je až taká, myslím radový úradník,preto na portáloch nenájdete až toľko ponúk na túto robotu,plat majú presne k svojej náplni, žiadny chudáci všetci sa tam držia zubami nechtami, takže takto, a učiteľ v dnešnej dobe keD má skrotiť a ešte aj naučiť tých nevychovaných puberťákov, tak určite by si to žiadny úradník v obci či meste nevymenil, za to dám ruku do ohňa,v našej obci úradníčky akoby ich tam zabudli komunisti , včítane starostky ,ktorá tam chce ešte dožiť dôchodok. Nikto sa na týchto úradoch netrhá, moja životná skúsenosť.

  • 5.3
   forrest gump says:

   bože, toto je snáď hlúposť roka.

  • 5.4
   ison says:

   Milá pani, máte to trochu dosť popletené. Učitelia a nepedagogický zamestnanci v školstve majú iné platové tarify ako zamestnanci štátnych a verejných organizácií. Iné sú tiež u hasičov a policajtov a tak ďalej. Takže to je prvý Váš omyl. Druhý je ten úväzok. Je rozdiel úväzok a odpracované hodiny. Ono totiž učiteľ jednak vyučuje, potom si pripravuje napr. testy na skúšanie a potom ich opravuje (často krát doma do noci) no a nakoniec tam ešte je vypisovanie triednych kníh, rodičovské združenia (to učiteľ robí v čase kedy vy už máte fajront) a ďalšia administratíva. Takže trochu rozmýšľania prosím.

 6. 6
  jozef says:

  Jano super, presne tak kým som odišiel do súkromnej sféry robil som na VÚC, boli tam ťahači, makači, 10 % a ostatný sa len viezli a odmena bola taká istá ako u tých makačov, je tam jednoznačne istota, to v súkromnej sfére nemáte, a ta pohodička, ráno kávička, obedík, pokecať, volačo urobiť a ísť keď padne domov, žiadne presčasy aj………………, a dokonca je v tejto obecnej ,mestskej ci vuc, veľa, veľa pôvodných učiteľov, bohužial

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.