reklama

Dolnú bránu stavať nebudú, vznikne len prezentácia archelogických nálezov

Namiesto vysokej konštrukcie z kovu a skla, alebo murovanej veže, ktorá mala pripomínať zaniknutú Dolnú bránu mestského opevnenia, vybuduje mesto len múriky do výšky jedného metra. Na základe takto vypracovaného projektu postaví prezentáciu Dolnej brány dodávateľ, ktorý vzíde z verejnej súťaže.

Cieľom trnavskej radnice bolo na konci pešej zóny pred budovou okresného súdu opätovne postaviť zaniknutú Dolnú bránu. Plán spočíval najprv v riešení stavby „náznakovou“ priehľadnou konštrukciou z kovu a skla, pričom základy pôvodnej brány a barbakanu by boli postavené do výšky asi jedného metra.

Zahraniční odborníci odporúčali stavať vežu z tehál v plnej výške s priznanim celkového stavu, s čím sa radnica stotožnila.

Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi je výsledok taký, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.

Mesto tak bude históriu južnej časti mestského opevnenia prezentovať verejnosti po archeologickom výskume formou záchrany, konzervovania a prezentácie nálezov náznakovými múrikmi.


Dolná brána na vizualizácii Ateliéru DV


Priestor pred okresným súdom zmení inštalácia náznakov Dolnej brány

Po konzultáciách s Krajským pamiatkovým úradom Trnava sa mesto dohodlo, že Dolnú bránu odprezentujú do úrovne asi 1 meter nad terénom a stredoveký barbakan do výšky približne 60 cm.

V rámci stavebných prác okrem iného postupne odkopú múry hradobného opevnenia, celoplošne základ za účelom zistenia skutočnej šírky a technického stavu pozostatkov základovej konštrukcie, riešiť sa budú statické konštrukcie pre nadzemné časti murív, vybudovanie nových základov nad kanalizáciou, odvodnenie murív či iluminácia formou podsvietenia.

Súčasťou riešenia je aj prezentácia padacieho mosta v náznakovej rovine novou konštrukciou z dubového dreva. Konštrukciu mosta vyrobí umelecký tesár.

Realizačnú firmu zámeru prezentácie brány a barbakanu chce mesto vybrať v priebehu augusta tohto roka, stavebné práce potrvajú približne dva mesiace od podpisu zmluvy s víťazom verejnej súťaže.

Náklady na realizáciu zámeru predpokladá mesto vo výške 164-tisíc eur s DPH, cenu zrejme stlačí verejná súťaž.

Dolná brána a barbakan tvorili niekoľko storočí súčasť mestského opevnenia.

Barbakan prestal slúžiť svojmu účelu v druhej polovici 18. storočia, kedy bol pravdepodobne asanovaný.

Na jeho východnej stene vznikla strelnica, ktorú nahradila v 19. storočí budova Okresného súdu.

Dolná brána je zaznamenaná na zameraní Antona Grünna z roku 1819. Následne bola asanovaná.


Radnica chcela po konzultácii so zahraničnými architektmi postaviť murovanú vežu. Odporúčali v plnej výške a priznať celkový stav.

Vizualizácia: DV Ateliér

Pod úrovňou terénu sa zachovali základové konštrukcie Dolnej brány a barbakanu, ktoré odkryli archeologické výskumy v rokoch 2015 a 2016. Pred ich uskutočnením sa realizoval ešte výskum georadarom.

Západná časť základov Dolnej brány bola zničená pravdepodobne počas výstavby kanalizácie v rokoch 1939 – 1940.

Jedným z hlavných dôvodov nesúhlasného stanoviska odborníkov so stavbou kópie Dolnej brány je skutočnosť, že tento priestor je dnes iný, než bol v minulosti.

Odborníci poukazujú na fakt, že ak by bránu postavili, už nebude po stranách uzavretá hradbami. Vznikli tu budovy súdu a Evanjelický dom, ktoré tomu bránia.

Upustenie od pristavania hradieb by podľa vyjadrenia Petra Grznára z KPÚ v Trnave pre časopis .týždeň znamenalo, že brána by tam podľa stála osamotene a nezmyselne. Chýbali by jej nielen hradby, ale aj barbakan či vodná priekopa. Už by to nebola brána, ale veža.


V hre bola aj konštrukcia z kovu a skla

Ulož ako PDF
Napísal 24. júla 2017 13:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

42 komentárov pre “Dolnú bránu stavať nebudú, vznikne len prezentácia archelogických nálezov”

 1. 1
  Euron says:

  Stale ale nevieme, na zaklade coho bolo takto rozhodnute…mne to vychadza tak, ze radnica hodila „flintu do zita“, lebo nema vyclenene prostriedky na taku investiciu…kedze je uz volebna kampan a opozicia by navysenie nepodporila…hm hm hm

 2. 2
  Sport says:

  Panko bude nejaky pamiatkar? Preco pamiatkarom nevadilo nakupne centrum vedla hradieb ? Jaj sak vam dobre zaplatili :)

  • 2.1
   obcan says:

   A koli tym neschopakom bude Dolna brana rozdrbana dalsie mesiace !!! Ved naco by sa urgentne riesila doprava v tejto casti mesta (nehladiac na to ako to tam otrasne vyzera),ked oni maju cas.

   • 2.1.1
    Juraj Fuzák says:

    Ano doprava v tejto casti mesta je otrasna, kolabuje, treba tam postavit stvorprudovku a nie sa pokusit obnovit nejake posahane pamiatky historickom centre, co tam po nich, doprava v centre je to co tomu naozaj chyba

    • 2.1.1.1
     obcan says:

     Juro nevytrhavaj z kontextu!Nikto tu nekeca o stvorprudovke a o oprave pamiatok! Pamiatky treba opravovat a zachovavat pre buduce generacie,to vieme vsetci.Tu sa nadava na to,ze sa tam pol roka pi×a robi a je to tam rozdrbane!

   • 2.1.2
    lololo says:

    Pri Evanjelickom dome zdochol pes. Už tam rastie aj strom. Ktorý blbý mozog toto vymyslel. Cesta zrušena , doprava zložitejšia . Kolízie na dennom poriadku. Pol roka to tam stojí.

  • 2.2
   palo says:

   tá dekadentná stavba vedla hradieb bola schválená a postavená za „inej vlády“

 3. 3
  Tomáš says:

  A opäť obava pamiatkarov, aby nevznikol novotvar. Pritom su v archíve plány presny tvar a potvrdeny pôdorys. Každá samospráva si od vzniku miest rozhodovala o tom, ako ma mesto vyzerať. Dnes chce samospráva uchovať historickú kontinuitu pripomenut branu, ktoru vie ako vyzerala a nemôže ju kvoli pamiatkarom postaviť. Ak by takto sme pokracovali dalej budu len panelaky, supermarkety s ktorymi nemaju pamiatkari problem ani v centre viď novotvary . Pritom mesto v priebehu dejin vzdy obnovovalo a menilo hradby podľa potrieb. Dnes nova totalita odbornikov, ktorí sa tak boja obnovy, ze najlepsie je mať vsetko v zemi, žiadne stromyv centre mesta iba ubohe zakrnute stromky v priamke a kamenne vyprahnute centrum. Mesto, ktoré vyhynie na sucho napriek privalovym obcasnym dažďom. Mesto pod zemou. Keby tam chcel byt mac donald určite by dostal po case zelenu. Úcta k tradiciam a ochrana pamiatok ma trpkú pachuť.

 4. 4
  Sasky says:

  ideme od extremu do extremu. jedna samosprava dovoli Obludnu City Arenu pri hradbach, druha sa vrha opacnym smerom.
  gycova dostavana replika veze vyprahnutosti v rozpalenom centre (ktora je nesporna) nezabrani. Radsej nech na tom namesti zrekultivuju park, nech je co dychat.

  ja viem, ze clanok je o inom, ale predsa:
  mne skôr prekaza, ze chcu stadial presuvat pamatnik, ktory tam ma svoje miesto. ved aj to je nasa historia, nielen hradby! tu uz je ucta a kontinuita na skodu?
  presun masivneho kolosu na Studentsku, pod ktorou su teplovodne a bohvie ake este siete, je holy nezmysel. A krajna nekultura – tu ulicu to zabije. Lepsie miesto pre tu sochu nenajdete, nech by ste co ako hladali. komu tam prekaza?? vyriesit stabilnost podlozia na premostenia trnavky je hadam mensi napor na financie ako prekladka sieti pod studentskou.
  este tak mozno rovno pred skolu na Bottovej, ale tam sa vraj rata s inym riesenim krizovatky.

 5. 5
  Tomáš says:

  Extrem niie je postaviť historicku branu, ktora tam stala do 19. stor. ak to bude dodržaný matrial forma a tvar, to nie je gýč to je presná podoba tak ako v stovkach inych miest dobudovali zničené pamiatky. City Arena je ina téma, ale iste ma svoje pre a proti. Tak ako socha osloboditelov. Nie som statik, nemam podklady, ak sa da zachrániť nech sa zachrani, ak sa neda inak ako len premiestnenim radsej nech stoji ako sa ma zničiť. To je otazka na statikov..

  • 5.1
   Cauky says:

   No ale nic z toho co pises sa stavat nemalo. Nijaka replika ale vymysel-nezmysel.

  • 5.2
   Sasky says:

   dobudovat znicenu cast, alebo vybudovat komplet repliku su dve veci.

   mame tu pritom pamiatky, ktore este stoja, ale chatraju.
   keby radsej dobudovali zhnity padajuci roh hradieb za Steffe, pri Koniarekovej galerii.
   A preco sa nezachranuju vyznamne tech. budovy, taky cukrovar napriklad?

   • 5.2.1
    Juraj Fuzák says:

    Veza pri Steffe sa bude opravovat, robi sa tam teraz vyskum a debaty s pamiatkarmi ako ju opravit a pod. Cukrovar patri sukromnej firme a nie mestu…

 6. 6
  Tomáš says:

  Ja som cital vyjadrenie primatora v týždni a v regionalnych médiách, že chcu postavit dolnu branu podla existujucich nakresov z archivu na zaklade odkrytych zakladov, vyjadroval sa k tomu aj archeolog v pozitivnom zmysle, drzim sa tychto publikovanych udajov. Cize nie prveho pseudo nakresu ale realnej veže podla zaznamov statneho archivu.

  • 6.1
   Cauky says:

   No ale to sa nikdy nepodari lebo chybaju hradby po bokoch. Oni by postavili len nejaku vezu a tam bola v minulosti brana v tvare veze s barbakanom a vodnu priekopu obklopena hradbami takze replika by mozna nebola. Iba zeby zburali sud a evanjelicky. Rozumieme si?

   • 6.1.1
    Tomáš says:

    Vobec by nebolo treba nič búrať postavila by sa veža tam kde storocia stala, nicomu by nezavadzala a každý kto by prišiel do mesta hneď v centre by porozumel bez velkych vysvelovani ze vstupuje do historickej časti. Podobný princip je aj v zahraničí, kde súbor uchovanych usekov, aj ked neprepojenych verne naznacuje bývalý celok hradieb. Vizualne i verne by to bol ďalší zaujímavý prvok v centre zodpovedajuci historii mesta. Takže ziadny gyc, ziadne akože ale jeden z ďalších prvkov hradobneho systemu.

 7. 7
  jojo says:

  Myslel som si, že dočasné, polovičné a provizórne riešenia odišli z Trnavy spolu s predchádzajúcim osadenstvom radnice. Neodišli.

 8. 8
  obcan says:

  Niekolko mesiacov trvajucich diskusii s „odbornikmi“ :-D

  S takymito „odbornikmi“,ktorym rozum zastavil kdesi v komunizme sa mesto nikdy nikam nepohne.A to nielen nase.
  Nechapem potom,naco tu mali pozvanych historikov zo zahranicia a k comu bolo to velkolepe avizo o novej brane.

  • 8.1
   ferino says:

   Neviem prečo sem pletieš komunizmus. Keby si mal aký taký prehľad, tak by si vedel, že nikto nežil v komunizme pretože ten nikdy nikde nebol.

 9. 9
  fontána says:

  Po jarmoku sa ide opravovať Kráľovská koruna na pešej. Super to ti chlapci v roku 2014 pred voľbami urobili. Aj keď je ešte záruka, aj tak zbytočne vyhodzené euráče.

 10. 10
  Tomáš says:

  Prečítal som si to aj ja. Od začiatku do pan projektant ponal v duchu velkolepych letiskovych plôch. Bez súladu človek a architektura a možnosť žiť v centre aj počas horúčav. K tomu nápad pitnú vodu do fontány bez uvažovania že o pár rokov bude voda pitna vzacna. Opäť sa potvrdzuje, že výberové konanie, v ktorom si naviac jeden uchadzac opierajuc sa o skusenosti zo socialistickej vystavby narokuje výhradne postavenie na verejný priestor, nie je najšťastnejšie riešenie. Doba a poziadavky na život v meste by nemali podľahnúť okamzitemu zisku.Ukáže sa či nova generacia dokáže odolať pragmatickym záujmom a zohľadní, ze v centre a zastavanom území uz treba cora zintenzivnejsie vytvárať vodné a zelené oddychové plochy.

 11. 11
  mustaffa says:

  Ak nechcú vežu nech je tam mešita alebo minaret, keď prídu nech sme nachystaní …

 12. 12
  Jano TT says:

  Ja som za znovupostavenie veže. Tak isto som za znovupostavenie kúrie Ľudovíta Veľkého. A som za zbúranie „hitlerovho bunkeru“ – domu ROH, za zbúranie budovy hlavnej pošty a podobných boľševických paškvilov. Dúfam, že aj ten pamätník „osloboditeľov“ čoskoro zmizne z centra mesta. Umiestnenie tohto pamätníka v centre mesta mne osobne pripomína skôr okupáciu z roku 1968. Ak by mal byť tento pamätník niekde umiestnený, tak najvhodnejším miestom je vojenský cintorín. Každý rok si zástupcovia nášho mesta a niektorí občania pripomínajú výročie povýšenia nášho mesta na slobodné kráľovské mesto. Prvé mesto na území Slovenska s kráľovskými výsadami. Vďaka panovníkom akými boli Belo IV. a Ľudovít Veľký sa Trnava stala významným mestom v stredovekom svete. Keď Peter Pázmaň roku 1635 založil Trnavskú univerzitu, pridal nášmu obchodnému a duchovnému mestu aj punc vzdelanosti. S tým sa nemôže len tak niekto pochváliť. Bohužiaľ, ani jeden zo spomenutých velikánov nemá v tomto meste sochu. Máme tu za to pešiu zónu – taký architektonický gýč, s údajne kráľovskou fontánou, ktorá akurát tak pripomína starší typ WC od českého výrobcu Jika Jevíčko, zmenšeninu – Čierny kameň z Mekky a kopu podobných nezmyslov, ktoré pamiatkárom nevadia. Keď počujem pamiatkár, prvé čo ma napadne je protežovaný architekt komunistického myslenia, schopný naprojektovať akurát tak búdu pre psa. Znovupostavenie veže im vadí, eroháčko, hlavná pošta, budova sporiteľne a pod. už nie. Ani doprava v centre mesta by nemusela kolabovať, ak by sa zrušila úradnícka turistika. Všetky úrady úž mali byť dávno presťahované na jedno veľké spoločné miesto a bol by kľud a dostatok miest na parkovanie, ktorú sú zaberané jak úradníkmi tak zberateľmi rôznych úradných pečiatok. Areál bývalého cukrovaru je dostatočne veľkým a ideálnym miestom pre úrady. A že je v súkromných rukách? Keby v tejto zasranej postboľševickej republike dodržiavali zákony a svoju prácu zodpovedne vykonávali najmä úradníci a pamiatkári, tak by po tých množstvách pokút čo by súčasný majiteľ cukrovaru dostal radšej ten cukroval daroval mestu. Trnava má čo ponúknuť. Len potrebuje aby o jej osude rozhodovali trnavčania. škoda, že sa pánovi primátorovi nepodarilo presadiť znovupostavenie veže. Možno preto, že nám chýba mestský kat. Takto mohlo byť o jednu vežu viac a o pár bezvýznamných pamiatkárov menej.

  • 12.1
   Henten says:

   Dávam ti 20 zelench palcov. Občas sa treba aj nasrať a pustiť „to“ z jazyka von.

  • 12.2
   Sport says:

   chcelo by to asi peticiu alebo protest….doba odost pokrocila len oni su este v komunizme

  • 12.3
   Sasky says:

   napad s úradmi v areali cukrovaru je uplne super super.
   centru by sa ulahcilo.
   s buranim posty, ROh a pod. – to teda neviem, akoby sa dalo urobit.

   ad pamatnik:
   prosim nemiesat hrusky s jablkami: pamatnik na namesti SNP tam bol davno pred 68. Vojensky cintorin sa tyka 1. svetovej (Dušan Jurkovič).
   Inak, pre vas druha svetova a jej koniec nie je dostatocne vyznamna udalost?
   ked uz tak horlime za krasy mesta, preco vam neprekaza Snopekovo druzstevno-polnohospodarske susosie oproti Bernolakovi? Isty (velmi kratky) cas po roku 68 tam stal Stefanik.
   alebo by mohli umiesnit obe vyznamne Koniarekove sochy (Bernolaka aj Padlym v 1. svetovej) proti sebe. to by bola parada.

  • 12.4
   melisa says:

   ked sa citiš taký silny v nazoroch hodnoteniach co si sa nepodpisal , nech vieme čo maš za sebou aku prax

  • 12.5
   Razin says:

   Najkompetentnejší príspevok.

  • 12.6
   Razin says:

   JanoTT ná najkompetentnejší príspevok v diskusii.

 13. 13
  Obyvateľ says:

  Keď s tým raz začali, mali to dotiahnuť do konca. Rozdrbaná doprava, kvôli nejakému múriku?
  Alebo tam postavte tú vežu, alebo to zasypte a uveďte do stavu spred roka.
  S metrovým múrikom to bude totálny paškvil. Taký istý, ako znížené hradby na Hlbokej (Michalská).
  Odborníkov, ktorí toto navrhujú by som okamžite rozpustil. Aj zákaz výkonu činnosti by stál za úvahu.

 14. 14
  palo says:

  Bytový komplex MIKO
  https://goo.gl/fFt2Ei

  kedže pod článkom diskusia nie je možná píšem sem, zaujala ma informácia ktoré je priamo na stránke
  http://bytymiko.sk/projekt/
  „Bytový komplex MIKO sa nachádza v lokalite LInčianska, pokojnom predmestí s výbornou dostupnosťou do mesta i mimo neho. Projekt je situovaný v pokojnej časti sídliska s dostatkom súkromia a priestoru pre život a oddych jeho obyvateľov“

  To je ako myslené? ………..

 15. 15
  Parve Roma says:

  Toto sem patrí?

 16. 16
  Parva Roma says:

  A čo tak obnoviť bránku za františkánmi do pôvodného stavu? Aj fotky sú, aj výkresy…

 17. 17
  Zuzana Marková says:

  VTrnave na hlavnej a namesti chybaju stromy!v lete tam je rozpálená kamenna dzungla….malo zelene….

 18. 18
  Tim says:

  Stromy v minulosti aj boli.

  Pamiatkári teraz hlásajú, že pre stromy by nebolo vidieť historické budovy.
  Asi sa na tie budovy pozerajú cez street view v klimatizovanej miestnosti.

  Poprípade sem tam dajaký strom aj áno, ale len s minimálnou korunou. Otepľovanie sem, otepľovanie tam, aj keď sa tam uvaríme, pamiatkári vraj najlepšie vedia, čo a ako.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.