reklama

Stavebné práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu sa rozbehnú v najbližších dňoch

Už v najbližších dňoch sa má rozbehnúť realizácia projektu Prezentácie Dolnej brány mestského opevnenia s barbakanom pred budovou Okresného súdu v Trnave. Stavenisko si už prebrala dodávateľská stavebná spoločnosť.

Z verejnej súťaže vzišla ako najúspešnejšia ponuka trnavskej stavebnej firmy CS, s.r.o., v hodnote 179 900 eur s DPH.

Podľa zmluvy o dielo, ktorá nadobudla účinnosť v prvej polovici októbra, je lehota plnenia stanovená na 2 mesiace. Stavebné práce by tak mali byť ukončené v priebehu decembra 2017.

Mesto bude históriu južnej časti mestského opevnenia prezentovať verejnosti vo forme záchrany, konzervovania a prezentácie nálezov náznakovými múrikmi.


Prezentácia Dolnej brány a budúcej možnej podoby Námestia SNP na vizualizácii Ateliéru DV

Pôvodným cieľom trnavskej radnice bolo na konci pešej zóny opätovne postaviť zaniknutú Dolnú bránu. Plán spočíval najprv v riešení stavby „náznakovou“ priehľadnou konštrukciou z kovu a skla, pričom základy pôvodnej brány a barbakanu by boli postavené do výšky asi jedného metra.

Zahraniční odborníci odporúčali stavať vežu z tehál v plnej výške s priznanim celkového stavu, s čím sa radnica stotožnila.

Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi je výsledkom rozhodnutie, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.

Po konzultáciách s Krajským pamiatkovým úradom Trnava vznikne iba prezentácia brány do úrovne asi 1 meter nad terénom a barbakanu do výšky približne 60 cm vo forme vymurovaných múrikov.

V rámci stavebných prác okrem iného postupne odkopú múry hradobného opevnenia, celoplošne základ za účelom zistenia skutočnej šírky a technického stavu pozostatkov základovej konštrukcie, riešiť sa budú statické konštrukcie pre nadzemné časti murív, vybudovanie nových základov nad kanalizáciou, odvodnenie murív či iluminácia formou podsvietenia.

Súčasťou riešenia je aj prezentácia padacieho mosta v náznakovej rovine novou konštrukciou z dubového dreva. Konštrukciu mosta vyrobí umelecký tesár, spoje budú doplnené o remeselnícke kováčske kovové prvky.


Oplotený priestor pred budovou súdu

Z histórie Dolnej brány mestského opevnenia

Dolná brána a barbakan tvorili niekoľko storočí súčasť mestského opevnenia.

Barbakan prestal slúžiť svojmu účelu v druhej polovici 18. storočia, kedy bol pravdepodobne asanovaný.

Na jeho východnej stene vznikla strelnica, ktorú nahradila v 19. storočí budova Okresného súdu.

Dolná brána je zaznamenaná na zameraní Antona Grünna z roku 1819. Následne bola asanovaná.

Pod úrovňou terénu sa zachovali základové konštrukcie Dolnej brány a barbakanu, ktoré odkryli archeologické výskumy v rokoch 2015 a 2016. Pred ich uskutočnením sa realizoval ešte výskum georadarom.

Západná časť základov Dolnej brány bola zničená pravdepodobne počas výstavby kanalizácie v rokoch 1939 – 1940.

Jedným z hlavných dôvodov nesúhlasného stanoviska odborníkov so stavbou kópie Dolnej brány je skutočnosť, že tento priestor je dnes iný, než bol v minulosti.

Odborníci poukazujú na fakt, že ak by bránu postavili, už nebude po stranách uzavretá hradbami. Vznikli tu budovy súdu a Evanjelický dom, ktoré tomu bránia.

Upustenie od pristavania hradieb by podľa vyjadrenia Petra Grznára z KPÚ v Trnave pre časopis .týždeň znamenalo, že brána by tam podľa stála osamotene a nezmyselne. Chýbali by jej nielen hradby, ale aj barbakan či vodná priekopa. Už by to nebola brána, ale veža.


Radnica chcela po konzultácii so zahraničnými architektmi postaviť murovanú vežu. Odporúčali v plnej výške a priznať celkový stav.


V hre bola aj konštrukcia z kovu a skla

Vizualizácie: DV Ateliér

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2017 11:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

23 komentárov pre “Stavebné práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu sa rozbehnú v najbližších dňoch”

 1. 1
  adrián says:

  Mne sa celá tá myšlienka s postavením veže či už v plnej výške alebo v sklenenej verzii veľmi páčila a bol som rád že aj tí fešáci zo švédska či odkiaľ boli, vyjadrili rovnaký názor ako mala radnica.

  Zarazilo ma preto, že sa neskor od tejto myšlienky upustilo, a predpokladám že veta:

  „Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi je výsledkom rozhodnutie, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.“

  v preklade znamená:

  „Ale náš praslávny pamiatkový úrad to nedovolil, zahraniční odborníci sem merali celu zbytočne“

  ŠKODA (veľkým lebo veľká)

  Mohla to byť ďalšia silná turistická atrakcia…

 2. 2
  obcan says:

  Konecne.Preco sa nemohla postavit veza presne ako je to na tej vizualizacii.Bolo by to velmi vkusne.Preco o niecom takomto nemozu rozhodovat aj samotni obyvatelia mesta,ale da sa na nazor par pseudoodbornikov!Nechapem potom pozvaniu a samotnej navsteve odbornikov zo zahranicia,ked ich nazor s odstupom casu splachli do kanala.No to,ze ta cast spatila a obmedzovala dopravu vyse roka,ste vybrali ten najhorsi navrh.Tlieskam,pani „odbornici“.

 3. 3
  micro says:

  Už v najbližších dňoch sa má rozbehnúť realizácia projektu……realizácia trvať približne dva mesiace, práce by tak mali byť ukončené v priebehu decembra 2017…

  Je november…+ 2 mesiace = január 2018

  • 3.1

   Teraz je to správne, v texte omylom vypadol údaj o termíne účinnosti zmluvy a čase plnenia.

   „Podľa zmluvy o dielo, ktorá nadobudla účinnosť v prvej polovici októbra, je lehota plnenia stanovená na 2 mesiace. Stavebné práce by tak mali byť ukončené v priebehu decembra 2017.“

 4. 4
  Vlado says:

  Ja by som ešte namiesto asfaltu na ceste použil kamennú dlazbu, aby to zmenilo charakter viac na historický.
  Inak ta veža mohla byť super lákadlo pre turistov.

 5. 5
  jojo says:

  Klasické trnavské = polovičné riešenie.

 6. 6
  Jeden takýto says:

  Čo tak rozpustiť tento úrad a začať ho budovať od začiatku…

 7. 7
  JR says:

  Máte na mysli pamiatkový alebo mestský úrad?

 8. 8
  Parva Roma says:

  Mám dojem, že základy Dolnej brány zahŕňajú. Takže termín december 2017 sa ruší?

  • 8.1
   viktor says:

   Možno nie. Spevnili podlažie injektážami a zahrnuli to. Nevidel som projelt, ale možno náznaky brány postavia na tom, tak aby pôvodné pozostaky ostali zakonzervované pod nimi. Mňa však prekvapuje, že od odovzdania staveniska sa viac nerobí, ako robí. Potom príde zima a bude sa to odďalovať, pretože pri nízkych teplotách nebudú môcť murovať.

 9. 9
  Parva Roma says:

  Stavebné práce ukončené?

 10. 10
  micro says:

  …po zimnej prestávke v marci 2017
  …v priebehu decembra 2018
  „Podľa zmluvy o dielo, ktorá nadobudla účinnosť v prvej polovici októbra, je lehota plnenia stanovená na 2 mesiace. Stavebné práce by tak mali byť ukončené v priebehu decembra 2017.“
  …do konca roka 2018
  http://trnava.dnes24.sk/do-trnavy-sa-vrati-kus-historie-v-centre-mesta-bude-cast-dolnej-brany-a-barbakanu-297352

  • 10.1
   Labakan says:

   Svojho času keď tam začali archeológovia pracovať, časom tam vznikla záhradka s liečivými bylinkami. Bol tam harmanček, pýr a prekrásny bodliak. Neuvedomujúc si vlastnú malosť, domnieval som sa že je to burina. Ten zámer začínam chápať s odstupom času, keď takých záhradiek je po celom meste, nielen záhradiek, ale sú to celá záhrady. Aj tá Zemanova záhrada je pri tých po sídliskách, malinká, nehodno ani spomenúť. Všade rastú liečivé bylinky vzrastom do pol pásu, zajtra má znovu pršať, teplota optimálna, to bude úroda. Chystajte sušiarne, baliarne na vrecúškové čaje. Mesto bude podnikať, to bude iný biznis ako oligarchov štadión.

  • 10.2
 11. 11
 12. 12
  Dolna brana says:

  Iba na Meste dokazuju svoju neschopnost v normalnom case nieco zrealizovat. Ale nie je podstatne co sa v skutocnosti udeje, podstatne je co je napisane na facebooku :)
  Uz je topravidlom. Proste je taka doba. Asi bude trnavcanom este trvat nejaky ten rok , kym sa im otvoria oci, ze volit populistov nie je cesta. Ale taka je doba. Ani napad na hmotove zobrazenie dolnej brany nie je ich napad, iba si ho vzali z mestskych zasahov. Osvojit alebo ukradnut napd inych a na verejnosti si ho prezentovat je predsa take politicke. Ono Vas to vykradanie ludi dobehne.

 13. 13
  Dan says:

  Teba čo vykradlo?Môžeš nám povedať keď si taký múdry, prečo posunuli termín tej brány? Ujo populista?

 14. 14
 15. 15
  maxo says:

  No, niekto môže meškať aj rok so stavbou a nič sa nedeje…
  Podobne mešká aj severná veža.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.