reklama

Mesto získa do rozpočtu nové zdroje, zastupiteľstvo schválilo pre stavebníkov poplatok za miestny rozvoj

Mesto Trnava od 1. januára 2018 zavádza poplatok za miestny rozvoj. Stavebníci, investori či developeri tak za realizáciu svojich projektov zaplatia okrem doterajších nákladov aj nový poplatok do pokladnice mesta.

Po dvoch predchádzajúcich nezdaroch – raz bol návrh nového Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj stiahnutý pred rokovaním, na druhý pokus ho poslanci neschválili, sa do tretice poslanci tesnou trojpätinovou väčšinou hlasov prítomných zastupiteľov uzniesli na zavedení poplatku.

Peniaze do pokladnice mesta, získané z poplatku za miestny rozvoj od stavebníkov, môže mesto použiť na účelovo viazené investičné akcie ako sú napríklad výstavba ciest, križovatiek, parkovísk, zelene, parkov, sociálnych, kultúrnych, zdravotníckych alebo športových zariadení.

Poplatok za rozvoj sa bude týkať iba pozemných stavieb, na ktoré bude vydané právoplatné stavebné povolenie po nadobudnutí účinnosti Všeobecne záväzného nariadenia.

Ilustračné foto

Miestny poplatok za rozvoj umožňuje mestám a obciam na základe zákona Národnej rady SR získavať nové príjmy od investorov a developerov.

Vyberanie poplatku je dobrovoľné, mestá a obce ho môžu, ale aj nemusia schváliť.

Zámerom zákona je dobrovoľné zavedenie nového finančného nástroja do samosprávnej pôsobnosti obce, ktorý má plniť rozvojovú, príjmovú, regulačnú či protikorupčnú funkciu.

Sadzba poplatku od 1. januára 2018

Zdroj: Mesto Trnava

Okrem všeobecných funkcí mesto Trnava chce zaviesť poplatok aj z dôvodu, aby sa záťaž novej výstavby neuskutočňovala len na úkor obyvateľstva, na úkor modernizácie existujúcich stavieb, areálov a podobne, a aby sa tým nezvyšovalo napätie medzi rozvojom mesta a jeho prevádzkou a správou.

Mestu Trnava môže nový poplatok priniesť od investorov ročne do rozpočtu aj niekoľko stotisíc eur.

Výšku sadzieb poplatkov môže mesto na základe rozhodnutia zastupiteľov každoročne meniť.

Platcom poplatku môžu byť fyzické aj právnické osoby, ktorým bolo ako stavebníkovi vydané právoplatné stavebné povolenie.

„Mesto Trnava zaznamenáva veľký rozmach výstavby už niekoľko rokov. V rokoch 2011 až 2015 bolo v meste postavených približne 362 tisíc metrov štvorcových podlahovej plochy. Výstavba vyvoláva potreby budovania ďalšej technickej, ale aj sociálnej infraštruktúry, čo predstavuje tlak na výdavky v mestskom rozpočte,“ zdôvodňuje trnavská radnica rozvodnutie o zavedení poplatku za rozvoj.

Sadzba poplatku za rozvoj je zo zákona stanovená v rozpätí do 10 do 35 eur za každý začatý meter štvorcový podlahovej plochy nadzemnej časti stavby, mesto navrhlo a schválilo jednotnú sadzbu pre celé mesto bez rozdielu lokality a mestskej časti na 10 eur/m2.

Sadzby poplatku za rozvoj sa stanovujú v eurách za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby pre stavby v členení nasledovne:

a) stavby na bývanie (ďalej len „Bývanie“)
b) stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátanie stavieb na vlastnú administratívu (ďalej len „Stavby na pôdohospodárske a lesné hospodárstvo“)
c) priemyselné stavby a stavby využívané na skladovanie vrátane stavieb na vlastnú administratívu (ďalej len „Priemysel + sklady a administratíva“)
d) stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, stavby využívané na skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou (ďalej len „Komerčné + sklady a administratíva“)
e) ostatné stavby (ďalej len „Ostatné“)

Použitie výnosu poplatku za rozvoj
Výnos z poplatku za rozvoj sa použije na úhradu kapitálových výdavkov1 súvisiacich so stavbou vrátane vysporiadania pozemku na tento účel:

a) zariadenia starostlivosti o deti,
b) slúžiacou na poskytovanie sociálnych, športových a kultúrnych služieb,
c) sociálneho bývania,
d) školského zariadenia a zariadenia slúžiaceho na praktické vyučovanie,
e) zdravotníckeho zariadenia,
f) verejne prístupného parku, úpravou verejnej zelene,
g) miestnej komunikácie, parkovacích plôch, verejného osvetlenia a technickej infraštruktúry.

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2017 15:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

89 komentárov pre “Mesto získa do rozpočtu nové zdroje, zastupiteľstvo schválilo pre stavebníkov poplatok za miestny rozvoj”

 1. 1
  ferino says:

  To je ono, to je ono. Štrng-štrng.

 2. 2
  pre laikov says:

  Aby laici rozumeli. Postavíte si rodinný dom s plochou cca 200 m2 a zaplatíte poplatok 2000 EUR.
  Nadstavíte si rodinný dom a zaplatíte. Takze dalsie dane a poplatky. Nic to nie je pre stavebníka. Pár tisíc EUR hore dolu, ale mestu to pomôže. Škoda, že sa nechválili poslanci pre Vás tých 30 EUR , ako pôvpdne navrhovali.
  Bude z coho budovat destské ihroská, škôlky, cyklochodníky a cyklostojany :)

  • 2.1
   Taras says:

   Nemas pravdu.Poplatok je za uzitkovu plochu,nie zastavanu.Bungalov zo zastavanou plochou cca 95 m2.Od nej sa odrata este odpocitatelna polozka podla zakona v rozlohe 60 m2,takze pri danom dome bude poplatok 350 eur.Podobne to funguje v zahranici.Detske ihriska treba budovat,lebo skoro na kazdom sidlisku chybaju.

  • 2.2
   Jaro says:

   asi podla logiky, ze ked mas 200 000 na dom, tak mas aj 500 e na poplatok, lebo chces k nemu chodit aj po infrastrukture a zit aj v nejakom pouzitelnom uzemi, vid rola pri kamenaci zastavana bez akejkolvek podpornej infrastruktury, za 50e dani sa to asi neurobi, ale tak penaze mestu asi padaju z neba, ze? :)

 3. 3
  veža says:

  … aj na cyklovežu budú peniaze

 4. 4
  axis says:

  Z vystúpenia pána poslanca Pobieckého pred hlasovaním som mal dojem, že mu vadí, že mesto vyberie od developerov poplatok v prospech obyvateľov mesta.

  Nemal by mestský poslanec presadzovať v prvom rade záujmy obyvateľov mesta ?

  • 4.1
   jozef says:

   Záujmy obyvateľov určite. Snáď si nemyslíte, že to nejaký developér zaplatí zo svojho! Celý ten poplatok zaplatí v cene napr.bytu aj tak občan, ktorý si to kúpi od toho developéra. A potom bude platiť ešte dane a rôzne poplatky atď.
   Ale Vám to bude človek asi ťažko vysvetľovať…

   • 4.1.1
    kocur says:

    suhlasim. bezni ludia si myslia ze mesto si peniaze do rozpoctu vyraba alebo ze sa zjavili len tak a plna kasa na zaciatku roka a miliony na ucte su zasluha mesta. ani len netusia alebo sa nezaujimaju odkial sa tie peniaze beru. no, veru, poslanci ani primatori ich sami nezarobili…

    • 4.1.1.1
     Bobo says:

     Pokiaľ si ľudia neuvedomia, že zvolený poslanci spravujú naše peniaze a mi ich za to platíme z miesta sa nepohneme.Na zastupitelstve trepú ,veci nerozumejú, milión sem milión tam.Čím väčia blbosť tým väčia popularita.Zlodej kričí chite zlodeja a sto krát opakovaná lož sa stáva automaticky pravdou.

  • 4.2
   Sluchadlo says:

   Pobiecky poukazal na to ze hrozi zdvojene “zdanenie” v niektorych pripadoch. Ked investor dostane napriklad podmienku vybudovat na svoje naklady parkovisko, cestu, krizovatku, alebo nieco podobne, a este ma zaplatit aj cash v tom poplatku za rozvoj tak sa pytal, ci to nie je prilis. Tak som to pochopil.

   • 4.2.1
    axis says:

    A nemal sa skôr pýtať, že aj ak by to bolo formálne „zdvojené“, že či to bude stačiť? Schválená sadzba 10 €/m2 je predsa minimum z možného rozsahu od 10 po 35€/m2.

    V starom režime sa bytov a RD postavilo veľmi veľa (prakticky všetky sídliská) a stavala sa aj príslušná infraštruktúra. Stavala sa síce značne dlho, ale postavila sa. Na každom sídlisku sa vybudovala škola, škôlka, obchody, cesty, chodníky, verejné osvetlenie, detské ihriská, parkoviská podľa vtedy platných noriem.

    Súčasní developeri by najradšej lízali iba smotanu a tvária sa, že ak urobia parkovisko a detské ihrisko pre nimi postavenú stavbu, tak že to úplne stačí.

    Uvedomme si, nová stavba ničí jestvujúve cesty pri doprave ťažkého stavebného materiálu, zahusťuje dopravu, na začiatku o nákladné autá, po dokončení o autá nasťahovaných obyvateľov. Podmienku vybudovania ciest, chodníkov, parkovísk, prebudovania kriižovatiek pokladám za úplne legitímnu, ak by sa nerealizovala nová výstavba, nebolo by to treba.

    Ďalšie prostriedky treba do školstva atď, viz posledný odstavec článku, písmená a) až g). A na to sa použije poplatok za rozvoj. Ak by sa schvaľovala výška poplatku na hornej hranici, okolo 35 €/m2, vtedy by sa mohlo zamýšlať nad tým, či to nie je „príliš“.

    Áno, mesto dostáva aj podielové dane. Stačia na všetko, čo treba? Napr. sám zástupca subjektu, ktorý dlhodobo „šéfoval“ mestu, upozornil, že Mestská športová hala je v zúboženom stave. V podobnom stave je aj množstvo ciest a chodníkov, detských ihrísk, športovísk atď. Takže podielové dane na všetko potrebné nestačia.

    Má mesto zvýšiť daň z nehnuteľnosti? Zvýšenie o 5-10 % nepomôže, zdvojnásobenie a viac by ťažko niesli seniori, ktorých stále pribúda. Poukazovať na to, že vo svete sú dane vyššie, môže byť síce v absolútnom čísle pravda, ale po zohľadnení príslušných, aj historických súvislostí je to minimálne nemorálne.

    Vráťme sa k tomu cashu, ktorý mesto dostane hneď na začiatku výstavby a bude použitý na infraštruktúru prakticky obratom. Obyvateľ po dokončení stavby a nasťahovaní môže už medzitým z cashu vybudovanú infraštruktúru hneď začať využívať. Je možné, že časť z toho bude v hypotéke 30 rokov splácať, ale v tom problém nevidím, nakoľko sa to natiahne na dlhý čas.

    O developerov obavu nemám, tí si vždy nájdu cestu, ako si prísť na svoje. Drvivá väčšina v podstate iba „zahusťuje“.

    Individuálni stavebníci majú odpočitateľnú položku, dopad poplatku pri nich nie je nijako dramatický.

    Pri ostatných stavbách (neurčených na bývanie), prosperita závisí hlavne od kvality podnikateľskému zámeru, ak je dobrý, poplatok za rozvoj zvládne, ak je zlý, nezachráni to ani nulový poplatok za rozvoj.

    • 4.2.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Pokial sa bavime o daniach z nehnutelnosti… ja som za moj byt co ma rozlohu cca 97 metrov zaplatil asi o 8€ menej ako poplatok za to keby som tam mal nejakeho psa, takze asi tak.

  • 4.3
   sluha says:

   Poslanec Pobiecky už dávno neslúži občanom, tí ho nezaujímajú, slúži roky verne páničkovi

 5. 5
  Dan says:

  Suhlas Axis.Ale co cakame od Pobieckeho,ked ziskaval pre svoju firmu zakazky bez verejnej sutaze??

 6. 6
  Vlado says:

  A potom sa budeme čudovať že mesto ma zase menej obyvateľov. Skôr sa malo pomáhať, ale to tu málokto pochopí. Ak ide niekto stavať určite nemá peniaze navyše! Skôr by som dal poplatok za spaľovací kotol, krb ale nato tu nieje legislatíva to tu škodí. Toto sa malo týkať skôr priemyslu a nie bytovej výstavby, veď ceny sú aj tak obrovské. Áno a je pekne rozprávať ako sa bude stavať za to pre ľudí… Ale mesto žiadnu skolku, školu a ani nemocnicu nepostavilo iba predávalo a opravovali a to to bolo oveľa viac obyvateľov

  • 6.1
   Jaro says:

   Asi podla logiky, ked ides stavat a nemas peniaze nazvys, tak nestavaj. Lebo postavit dom na roli a potom sa cudovat, ze mas zablatene auto, topanky a tvoje deti sa tiez hraju len na roli a pri potoku a pytat od mesta skolku (ved mesto na to ma a aj ty si obcan), skolu (to iste). Potom sa my vsetci zijuci v zastavanom uzemi, na ihriskach, ktore nie je za co opravit na tu skolku a skolu zlozime, lebo ty si si postavil dom na roli. A nebol si ochotny ani pierko pustit na naklady, ktore s tym vznikli. Ved uz si strasne vela penazi zaplatil developerovi za premenovany kus role.

   • 6.1.1
    Vlado says:

    Áno ak idem stavať dom a beriem si úver na 100000 a mám 50000 tak ešte si budem brať 20000 na blbosti lebo mesto a stat ma pocit že na to mam. No veď čo už dúfam že už znova nebudem musieť stavať. Myslel som na budúce generácie ktoré asi nebudú už môcť stavať .
    A mesto malo skoro 80000 ľudí a teraz ich je 30000 menej ale chýbajú škôlky? Niekde je problém….

    • 6.1.1.1
     Jaro says:

     Preco musis teda stavat, ked na to nemas? :)

    • 6.1.1.2
     • 6.1.1.2.1
      Jaro says:

      Ano vie. Ja ho chapem, ze nechce platit nic navyse. Ale koho zdanis? No toho, kto tie peniaze aspon teoreticky ma… Takze, od ludi, co idu robit investiciu. Ak ten poplatok nebude likvidacny a ak ma niecomu pomoct nemusime okolo toho robit hysteriu.

     • 6.1.1.2.2
      Vlado says:

      Chces povedať že je dnes viacej deti?

     • 6.1.1.2.3
      Vlado says:

      Ja nie som proti zdanovaniu ale nie na úkor toho kto teraz na to má lebo si zobral úver. Ale tu začína najskôr energetický certifikát, 3 parkovacie miesta pri dome, obnoviteľný zdroj energie, teraz poplatok ďalší mestu neviem síce za čo. Čo takto šetriť sám na sebe. Ak nejaký poslanec zoberie kosačku bude to pre mesto asi prospesnejsie ako nejaký super nápad na ďalšiu daň. Tu sa rozvoj iba spomalí a pohne ceny hore.

      • 6.1.1.2.3.1
       Jaro says:

       Rozlisujme co navymyslal stat, co vymyselo mesto a kolko si bere stat a kolko si bere mesto. Preco by nas to malo zaujimat? Pre toto, preto ze sa nam to nechce platit. A volme podla toho hm.

      • 6.1.1.2.3.2
       pre laikov says:

       Presne tak Vlado a bolo by vtipne, keby niekto spocital, za tri roky navysovania poplatkov a vsetkych veci, ze kolko by to spravilo na jeden rodinny dom ci novy byt :)
       urcite to budu tisice EUR a to uz nie je vtip.
       Kam to pojde v dalsich rokoch ? Co vsetko este pre ludi vymyslite ? ved maju penazi Ti ludia co sa vozia v autach s detmi na kruzky na jesen ked je vonku 5 stupnov :) CO NEJAZDITE BICYKLAMI ! na prednom nosici jedno dieta, na zadnom druhe. v jedenj ruke nakupnu tasku a v druhej ucebne pomocky. A NIE A NIE ZACAT JAZDI T BICYKLAMI ::

       • 6.1.1.2.3.2.1
        ahoj says:

        ahoj Jozef – nezabehlo ti pri písaní

       • 6.1.1.2.3.2.2
        Bezdomovec says:

        Mne moja žena dnes ráno povedala,že ja som sa dosť najazdil na bicykli a aj v zime.Neboli sme chránený ako súčasný.Na pešej zóne policajt vypustil koleso a zahodil ventil.

        • 6.1.1.2.3.2.2.1
         Vlado says:

         Ale veď ja nemám nič proti cyklochodník im ja som naopak za ale na úkor niekoho iného aj na to mesto nema nemusí postaviť všetky cyklochodníky naraz. Aj ja by som chcel všetko a hneď a tam ten stavia dom ten má dosť peňazí nech to zaplatí. Ja som iba proti ďalšim daniam.

     • 6.1.1.2.4
      Ondrej ondrej says:

      Nie si Ty náhodou z úradu, keď tak všetky oblasti ovládaš ?

 7. 7
  julinka says:

  Rozumiem Tvojmu pohľadu na problém. Ponúknem aj iný : píšeš, že “ A nebol si ochotný ani pierko pustiť na náklady, ktoré s tým vznikli.“ Nuž ak niekto na tej „roli“ postavil dom, mesto ho prinútilo predtým /cez developera/ postaviť siete , cesty , chodníky, verejné osvetlenie ! A ak na ten svoj dom a horepopísané vyvolané investície zaplatil / väčšinou z mnohoročnej hypotéky / napr. 150 000 eur, tak zaplatil k tomu aj DPH – 20 /!!!/ % , teda 30 000 eur ! A to je hodne viac ako pierko. A je to hodne viac ako sme zaplatili mnohí ostatní symbolické ceny za byty na sídliskách ú a bez DPH.

  • 7.1
   Jaro says:

   a DPH ide komu? ano nenazranemu Robovi a jeho bande lupicov, to sa potom strati na vlaky zadarmo a panov Bzanov a mesto moze utret hubu, preglgat a vyberat 50eurove dane aby malo na vyvoz kosov a 3 opravene ulice rocne (zo stoviek)

  • 7.2
   axis says:

   Julinka, tentoraz tá argumentácia akosi pokrivkáva.

   Je pravdou, že mnohé byty na sídliskách sa predávali z dnešného pohľadu za „symbolické“ ceny. Pre mnohých aj to „lacné“ až také lacné nebolo. Ale hlavne sa všetky tie byty predávali s modernizačným dlhom, kde sa dlhé roky neinvestovalo do údržby a modernizácie, ktorú následne títo obyvatelia na sídliskách zaplatia samozrejme aj s DPH. Mnohé z tých bytov sú v blízkosti teraz už veľmi frekventovaných komunikácií a spravidla nemajú vybudovaný na súčasnú dobu dostatok parkovacích miest.

   Novostavby, ak sú postavené adekvátne k svojej cene, by mali vydržať minimálne 15 – 20 rokov bez nákladnejšej údržby a vzhľadom na terajšie normy by mali mať oveľa nižšiu spotrebu tepla.

   Takže, keď porovnávame, pokúsme sa porovnávať trochu komplexnejšie.

 8. 8
  Coze says:

  Presne tak ! Hejteri nemate ani ponatia co pisete. Ti zli developery vybuduju cesty, siete, osvetlenie atd a potom to zadara musia odovzdat mestu. Vzdy si mesto este vymysli popri tom navyse krizovatku, kruhac a pod. Aby nebolo toho malo, tak musia robit uz zelene strechy, vsakovanie dazdovej vody atd. Vsetko toto a dalsie veci, ktore ste poschvalovali su fajn, len si treba uvedomit, ze vsetko toto zaplati len a len obcan Mesta!
  Ten developer to premieta do predajnej ceny. Takze sa necudujte dalsiemu odlivu a ubytku ludi. Namiesto pomoci a danovych ulav poplatky a dane , naklady vyrazne navysujete. Gratulacia.
  To je ta podpora ?

 9. 9
  Coze says:

  Takze ten zly Pobiecky defacto naozaj chranil obcanov. Lenze toto facebookovi narcisi nepochopia :)

 10. 10
  pIL says:

  Developeri si možu kludne tú inraštruktúru nechať…. ale musia cesty odhŕňať , chodníky opravovať, osvetlenie servisovať a podobne. Tak tu nezavadzajme. Stavebníci to odovzdávajú veľmi radi a povedzme si pravdu priatelia skoro vždy je to fušerská robota a do 5rokov sa to vsetko rozpadá vid chodnky v IBV a traťou 1-6. A k pánovi Pobieckemu nech nerobí zo seba šaška. Vo februári ked boli poplatky regulačne nastavené hlasoval proti a teraz ked bola sadza jednotná tak isto proti. Čiže tak či onak furt proti len sa tam opeknoval. Mal by si naštarovať tu svoju audinku a odfujazdiť niekam ďaleko.

 11. 11
  Frustry says:

  Najlepsie na tom je ze sa tu niektori tesia za investori budu platit ale tieto naklady nakoniec sa aj tak premietnu do cien bytov, domov, priestorov, a podobne, takze to zaplatia zas len ludia :))))

 12. 12
  mozog says:

  Máte zaujímavé mozgové pochody :
  – nevadí že si beriete úver od cudzej banky a platíte nehorázne úroky
  – nevadí že kupujete predražený stavebný materiál od cudzej firmy
  – nevadí že pracujete za mizerný plat u cudzích firiem
  – nevadí že žeriete nekvalitné jedlo
  – nevadí že platíte dane mafii
  ….
  – strašne ale vadí, keď je treba zaplatiť svojmu mestu kde žijete za reálne služby, ktoré využívate denne
  – strašne ale vadí keď nebude mať na váš úkor developer zisk 35 % ale iba 34%

  • 12.1
   Vlado says:

   Až na to že developer ten zisk mať bude. Môžeš sa staviť.

   • 12.1.1
    mozog says:

    Koľko obchvatov postavila napr. Arboria, a ostatní developeri, koľko štátnych, mestských škôlok, základných škôl, športovísk, príjazdových komunikácii (nemyslím svoje ), koľko km plynovodov, vodovodov, trafostaníc, VN, VVN atď.?
    Alebo sa len pripojili na to čo vybudoval štát alebo mesto – teda my ?
    Nad čím tu plačete ? Nad milionármi ?

    • 12.1.1.1
     Bezdomovec says:

     Ešte aj v akcii Z sme veľa postavili,ked sme niečo chceli.A teraz si štát účtuje za to peniaze,s doporučením aby precenili inžinierske siete smerom nahor a za zvýšenú hodnotu majetku si účtoval zvýšené odpisy.

    • 12.1.1.2
     Vlado says:

     No len ten developer to dá zaplatiť ľuďom, on o svoj podiel nepríde to sa neboj.

    • 12.1.1.3
     sTToka says:

     vždy to odnesie stredná vrstva
     od chudobných nedostanes nic a bohatí nedajú

 13. 13
  realista says:

  Aj developeri už zahučali aj banky. Ceny a zisky určujú zákazníci. Ak nekúpia bude bankrot. V BA začali klesať ceny bytov.
  Zmysel podnikania je dosiahnuť zisk. Nekritizujte preto developerov. Ľudia sami rozhodnú či kúpia za tie ceny.
  Mesto sa správne má starať o svoj rozvoj a má objektívne právo sa podieľať na tomto druhu podnikania, keďže zabezpečuje servis a infraštruktúru.
  Je to v zmysle zákona aj dobrých mravov.
  Nerozumiem o čom točil Pobiecky, asi hovoril za socialistický zväz kapitalistických stavbárov.

  • 13.1
   Juraj Fuzák says:

   Presne tak. Tu vobec nejde o to “holit developerov”, bez developingu sa mesto nepohne nikam. Ide o to ze jeden developer mal ine vyvolane investicie ako druhy, pripadne boli projekty (ako napriklad IBV Za tratou alebo Pekne pole), ktore nemali investicie vyvolane ziadne. Dopad tychto IBV je na mesto aky? Miesta v skolkach, skolach, doprava atd. Zaplati to kto? Jezisko? Nielen pri IBVckach sa mozme takisto bavit o rozdielnych vyvolanych investiciach. United Industies ma vyvolanu investiciu v Cukrovare krizovatku Hospodarska, Trstinska, Stobarova, T. Vansovej za takmer dve mega. Kaufland v nemocnici ma co? Atd atd.

   Treba si uvedomit ze s narastajucimi investiciami narasta aj tlak na mesto, ktore zialbohu nema tlaciaren penazi. Vsetci chceme skoly, skolky, cesty, parky, sportoviska ale odkial na to zobrat peniaze uz nezaujima nikoho. Socializmus skoncil docela davno.

   Pre mna osobne tento model nebol uplne idealny ale je lepsi ako nic, do buducna by som ja osobne zdvihol poplatom za komercne priestory na max moznu hodnotu.

  • 13.2
   Juraj Fuzák says:

   Apropo, keby sa ten poplatok schvalil uz prvy krat tak sme mohli byt tento rok plus 1 milion v prijmoch. Za to moze byt hotova komplet jedna cesta typu Halenarska, da sa za to napriklad kupit a zrekonstruovat skolka na Zatvore, da sa za to opravit basketbalova hala na Slavii atd, to len na ilustraciu…

   • 13.2.1
    Parva Roma says:

    1 000 000? to je 100 000 metrov štvorcových úžitkovej plochy – trošku prehnané, nie? :)

    • 13.2.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Nic neni prehnane, za tri kvartale 2017 sme mohli mat milion a myslim 62 000 k tomu keby tento poplatok bol zavedeny ked sa predkladal prvy krat

     • 13.2.1.1.1
      ? says:

      A postavili by ste asi tak čo …
      Skúsim hádať: … Cyklovežu?
      Alebo… žeby … dve cykloveže?
      Ktorá odpoveď platí?

      • 13.2.1.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       To malo byt vtipne?

      • 13.2.1.1.1.2
       Filip says:

       Podarí sa funkčný nedávno revitalizovaný oval roztrieskalo zlikvidovať a za ťažké prachy akože stavať novy. Postaviť cajgeldom s parkovacím mostom za 5000€ na jeden cajgel.

       Alebo koli ješitnosti presustrovat 90litrov na vianočných trhoch…..

       Tip na selficko, trkvasi by si mohli robiť fotecky na križovatke Hlboká Rybnikova, kde spriatelena firma na tretí pokus betonuje odbočovaci pas…..

       • 13.2.1.1.1.2.1
        Spomienky says:

        Hm,chlapec ma duševne problémy. ..že nedávno revitalizovany oval…choď sa opýtať atlétov v akom bol stave,potom konecne možno pochopíš, možno. ..No a bývalý pán Vianočných trhov bol jesitny, keď bez povolenia umiestňoval reklamy a zaberal verejné priestranstvo.Napr.Milku…Keď sa od neho distancovali všetci poslanci,tak to svedčí o jeho nenazratosti! Ty spriatelena firma,napis na mesto,kde ti pekme ukážu ako sa robí verejné obstarávanie. Ale veď máme dobrú pamäť, ako firma Vion brigádovala na dome Bosnaka, zadarmo.Dobre to natočili Reportéri Stv

        • 13.2.1.1.1.2.1.1
         Terasky says:

         Spomienka, pamäť nie je tvoja silná stránka,alebo sa riadiš heslom slúbiť nie je dať.Ješitný sú všetci zúčastnený a už sa len predbiehajú,ktorý viac.250 000 eur stánky 50 000 EUR plánovaná strata.Za 3 roky sa nedá zverejniť audit ASA Trnava,TT-Konfort,TT IT.Záverom môžem konštatovať nič sa nezmenilo.Bolo ako bolo terasky som majorom

         • 13.2.1.1.1.2.1.1.1
          Ondrej says:

          Naco su ti tie audity?

          • 13.2.1.1.1.2.1.1.1.1
           Terasky says:

           To aby som zistil čo sa zmenilo okrem názvu, ked už to mala LT vo volebnom programe.Bročka to napádal aj po nástupe do funcie a odídený poslanec zo smeru dostal zákazku na audit TT-konfort.Bolo ako bolo terasky som major.

        • 13.2.1.1.1.2.1.2
         Labakan says:

         Archív Trnava-live.sk je potrebné likvidovať, lebo potom vzniká zapeklitá situácia. Spomienka – UV LTT nám v priamom prenose ukázala postup ako sa robí verejné obstarávanie. To čumíš, ako puk. Novotný dostaneš pol Trnavy a princeznu k tomu, keď znovu zavedieš palčeky. Ešte odkaz pre starostu, dvorná firma CS nech opraví fľakovanie cesty na konci Študentskej je tam bačorina veľká ako rybník v Třeboni. Robili to tuším minulý týžden, za moju námahu im daj dolu 5 % z celkovej faktúry. CS firma je rozlezená v meste ako chlupatí počas zápasu s Dunajskú Stredu. Šadze !!! Čavko.

 14. 14
  Vlado says:

  Načo sú vám ďalšie peniaze? Veď od 1988 tu žiadnu skolku nikto nepostavil! Peniaze neviete minút ani tie čo máte. Ak si znížite plat o 150€ tak každý mesiac sa môže postaviť 20 domov po 150m2. Banda jedna…. Od druhého sa ľahšie bere.

  • 14.1
   Juraj Fuzák says:

   31×150 je 4650 tolko usetris ked znizis plat poslancom.

   V pripade ze by sa za to dalo postavit 20 domov tak jeden by stal 232,50. Pockat, to mi nejak nevychadza…

   • 14.1.1
    Vlado says:

    Nie to je iba ten váš poplatok

   • 14.1.2
    Bezdomovec says:

    Pán posranec prosím vás skončite už s vašou snahou nezištnej práce pre občanov mesta Trnava.Kosiť sa už nebude? Klamstvá čo šírite už sa nepodarí aj tak nikomu prekonať.

    • 14.1.2.1
     Juraj Fuzák says:

     Ale si mi nalozil 💪💪

     • 14.1.2.1.1
      Vlado says:

      Možno by sa ti aj zišlo naložiť. 😀 (Pardon) Stále chcete od ľudí ťahať peniaze, len škoda že nechcete na sebe šetriť. Zruste ten poplatok a znížte si platy!

      • 14.1.2.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       Nech sa paci mozes mi prist nalozit, smelo do toho

       • 14.1.2.1.1.1.1
        Vlado says:

        To nechám na tvoju manželku. To bol vtip tebe všetko dochádza neskoršie akosi…. Nie?

        • 14.1.2.1.1.1.1.1
         Juraj Fuzák says:

         Ano ja som taky zaostaly docela, doteraz som napriklad nepochopil tvojmu prepoctu 20 domov mesacne pri znizeni odmien poslancov o 150€

         • 14.1.2.1.1.1.1.1.1
          Vlado says:

          Takze ešte raz iba pre vas. Za jeden dom musí budúci občan mesta zaplatiť cca 350€ (ako hore niekto spomínal (môj názor že to bude oveľa viac)). 350×20=7000.! Pri znížený vašich platov o 225€ sa môže postaviť 20 domov bez vášho blbeho poplatku. Alebo 150 vašich + odmena (neviem začo ich máte) 😀 ale škoda slov…

          • 14.1.2.1.1.1.1.1.1.1
           Juraj Fuzák says:

           Takze podla tvojho nazoru to bude ovela viac. Presne tak bude to viac a vies preco? Lebo napriklad 35×10 za “bezny” RD neni 350€ ale ovela viac. Gratulujem ti, si genius 👏👏 teba je tu naozaj skoda…

          • 14.1.2.1.1.1.1.1.1.2
           Vlado says:

           Hore si ty! počítal 31 a nie 35 sere.. si do ….

          • 14.1.2.1.1.1.1.1.1.3
           Vlado says:

           Inak pán fuzak svama sa nedá rozumne komunikovať ak má niekto iný názor tak sa ho vždy snažíte ponížiť to tu už dlho sledujem

          • 14.1.2.1.1.1.1.1.1.4
           Juraj Fuzák says:

           Ty si navrhol znizit poslancom mesacne o 150€ tak som ti vypocital kolko by si usetril, poslancov je 31. A mas pravdu so mnou sa naozaj neda. Neda sa so mnou normalne debatovat pokial tu trepes nezmysel jeden za druhym. Zatial ma vsak bavi sa dotahovat 🙈 Pokial budes viest debatu normalnym smerom a nie trepat hluposti mozme sa debatovat normalne a slusne aj do rana ked na to bude cas. Konec hlasenia.

    • 14.1.2.2
     Gabriel says:

     Prepáčte, keď už nevidavam hnoj Bez Rešpektu, tak aspoň si zaplatíme trollov na diskusii. ..Veď Vlado dlží peniaze aj hráčom. ..

 15. 15
  Bezdomovec says:

  Juraj Fuzák -Jánošík od buka do buka nerozumieš, nevieš ,neplníš sľuby,nekosíš nečistíš kanalizáciu, sľubuješ starostlivosť o cholerovú kaplnku.Zápach v Trnave ako predtým aj napriek zakúpeniu fasa mašinky.

 16. 16
  Bezdomovec says:

  Bol som,všetko OK.Ondrej teraz ty povedz čo s toho nie je pravda.A ešte sľúbil aj šuchotavé a nič. Poúča a poúča, nech je ticho a dá pokoj.

 17. 17
  Ondrej says:

  Pochybujem ze si ok. Najprv si vlado potom bezdomovec zachvilu budes zas niekto iny. Ty ako generalny riadiel firmy nevies ani pisat a ides ty niekoho o niecom poucovat ? Pravdu? Juro Fuzak spolu s dalsimi vycistili trnavku a parnu a chodia kosit pravidelne kalvarku aj kaplnku. Ano smrdi to tu a dlho bude kedze sa vyse 10 rokov kanalizacia necistila tak ani to zazracne auticko to za par mesiacov urcite nespravi. Co si ty konkretne spravil pre Trnavu pan velkohuby Piacek?

 18. 18
  Bezdomovec says:

  Ondrej pokiaľ ťa to rozčuluje mám pravdu,alebo minimálne ti to nevyhovuje.Po zakúpení fasa mašinky komentoval Jánošík,že vyčistenie kanalizácie v Trnave bude.trvať 7 rokov. Vôbec žiadna úvaha o dvoj, trojsmennej prevádzke.Takto povedal a jeto.Občas prejdem aj po Družbe a po fasa mašinke neni ani chýru ani slychu.A jeto.CITY ARENA P R E D A N Á. ŚúL možeš néčo písat.

 19. 19
  Abb says:

  To zasa len schválili hlúposť. Vždy to v konečnom dôsledku zaplatí obyčajný človek.
  Čo keby mesto platilo poplatok každému obyvateľovi za to, že tam má trvalý pobyt a tak páni dostávajú za jeho osobu podielovu daň z rozpočtu štátu?

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.