reklama

Viskupič chce vytvoriť v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka Múzeum slobody slova

Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič komunikuje v ostatných dňoch s osobnosťami kultúrno-spoločenského života o projekte Múzea slobody slova. Zámerom je vytvoriť takúto inštitúciu v obci Veľká Mača, v dome, v ktorom žili brutálne zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová. O projekte rokovala 12. apríla 2018 aj Rada TTSK.

Rada podporila zámer vytvoriť takéto múzeum a poverila J. Viskupiča vedením ďalších rokovaní s osobami a inštitúciami, ktoré budú na projekte zainteresované.

„Chcem podotknúť, že Múzeum slobody slova vznikne v úzkej súčinnosti s pozostalými po obetiach, a tiež s kolegami Jána Kuciaka z novinárskej obce, s umeleckou a kultúrnou obcou, s miestnou samosprávou a s občianskymi aktivistami,“ hovorí trnavský župan.

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa udiala na území trnavskej župy, Veľká Mača leží iba niekoľko kilometrov od krajského mesta Trnava.


Dom Jána Kuciaka

FOTO: Wikimedia / Miro Kern

TTSK o to viac podporuje myšlienku, ktorú rozvíjajú najbližší rodinní príslušníci obetí a osobnosti kultúrno-spoločenského života. Viskupič sa v tejto súvislosti už stretol aj s Michalom Kaščákom, hudobníkom a šéfom festivalu Pohoda, ktorý zastupoval neformálne spoločenstvo okolo Petra Kalmusa, autora nápadu premeniť dom na živý pamätník. 

„Slobodné umenie nemôže fungovať bez pravdy a slobody, v ich mene títo dvaja mladí ľudia zomreli. Martina skúmala pravdu o našej minulosti, Ján kriticky skúmal našu súčasnosť – bez poznania histórie a pravdivého vnímania prítomnosti nás nečaká dobrá budúcnosť. Vážim si prístup trnavskej župy, je dôležité, že takto významne chce pomôcť zachovať pamiatku Jána a Martiny,“ poznamenal Michal Kaščák.

Smrť investigatívneho novinára spustila lavínu informácií, ktoré prakticky denne odkrývajú rôzne prepojenia zástupcov štátu s organizovaným zločinom.

„Odkrývajú sa veci, ktoré už v slušnej krajine nemôžu mať miesto,“ doplnil Jozef Viskupič.

„Cieľom tých, ktorí sa postarali o Kuciakovu a Kušnírovej smrť, bolo umlčať pravdu. A umlčať ľudí, ktorí voči zlu a klamstvu bojujú slobodným slovom. Aj preto odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nesmie zaniknúť v plynúcom čase, nesmieme pripustiť žiadne obmedzenia slobody slova.“


Na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú spomínali aj Trnavčania

Múzeum slobody slova by malo byť nielen pamätným miestom pripomínajúcim pamiatku zavraždeného novinára, ale vytvorí priestor napríklad aj pre rôzne výstavy, stretnutia, či odborné a umelecké workshopy.

TTSK momentálne hľadá možnosti, akými formami môže prispieť k realizácii tohto projektu a tiež pri následnom napĺňaní jeho vízie.

Ulož ako PDF
Napísal 13. apríla 2018 8:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Viskupič chce vytvoriť v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka Múzeum slobody slova”

 1. 1
  Vlado says:

  Skôr by mal dať peniaze na chodníky. Ale napríklad pamätná tabuľa v obci by možno bola pekné gesto.

  • 1.1
   Bezdomovec says:

   Nechajme to troch vychladnúť a potom riešme múzeum. Modlím sa, aby to nebol pokus o nastolenie nového Majdamu. To by bola tragédia, ktorú by novodobí šíritelia morálnych hodnôt už asi neustáli. Táto krajina potrebuje nový vietor do plachiet, ale bratranci sú to není.

   • 1.1.1
    Bratranec observer says:

    Súhlasím, bratrancom by mal niekto položiť jednu otázku: prečo by sme im mali načúvať, ľudia bez výsledkov, vydavatelia inzertných novín a majitelia kaviarní. Toto nie je kvalifikácia pre riadenie vecí verejných

 2. 2
  Tomáš says:

  Múzeum slobody môže byť aj o tom, že slobody postupne ubúda. Časť novinárov i politikov si myslí, že sú vlastníci pravdy, inych nepripustia k slovu, alebo ich označí a za nepriateľov. Bez dôkazov odsudzujeme, posielame rakety, vytvarame napatiar a všetci si myslia, že majú pravdu. A je tu pred nami koniec slobody i vyjadrovania.

  • 2.1
   Maja says:

   súhlas !!!

   • 2.1.1
    Bezdomovec says:

    Majka na zriadenie múzea je potrebné podľa mňa väčší časový odstup ako dva mesiace. Poviem ti moju osobnú skúsenosť s preukazovaním vďaky a úcty k obetiam. Nechať to dozrieť. Na 40 výročie SNP ma poslali pripevniť pamätnú tabuľu do Horných Hámrov na pamätník obetiam SNP. Na tabule bola spomenuté mesto Trnava. Trnavská posádka pri Horných Hámroch obsadila dolinu dvoma guľometnými stanovišťami a zamedzilo Nemcom v postupe. Keď sa domácim Nemci vyhrážali ,tí ich cez hory doviedli do tyla našich vojakov a 38 ich položilo svoje životy pri plnení rozkazu. Ostatných zajali a skončili v koncentrákoch. Aby som dokončil pointu, keď som s odstupom času 40 rokov ohlásil na obecnom úrade môj úmysel osadiť tabuľu, domáci to aj po 40 rokoch považovali zo strany mesta za provokáciu. Vidíš ani 40 rokov nestačilo na obrúsenie hrán rozdielnych názorov. Takže počkať a potom prehodnotiť. Viskupič nech si nájde inú tému na zviditeľnenie. Lebo aj to elektrické auto čo plánuje uviesť do prevádzky, vyprodukuje výrobou a prevádzkou, hlavne batérií viac znečistenia, ako benzínové automobily. Takže bratranci zabrzdite konečne, skúste sa sústrediť na statočnú a zmyslu plnú prácu.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.