reklama

Mestu sa nepáči nápad tzv. obedov zadarmo. Obáva sa nárastu finančných, technických aj personálnych nárokov

Obedy zadarmo pre žiakov základných a posledných ročníkov materských škôl, ktoré presadzuje, a zrejme aj presadí Smer -SD prostredníctvom zákona s platnosťou od 1. januára 2019, môžu spôsobiť problémy mestským aj obecným samosprávam, ktoré sú zriaďovateľmi základných a materských škôl.

Združenie miest a obcí (ZMOS) odhaduje, že zavedením bezplatných obedov sa môže zvýšiť počet obedov až o 120 000 denne. „Mestá a obce nemajú na takýto nárast personálne ani technické kapacity. ZMOS preto odmieta preberať zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa bezplatných školských obedov,“ vyhlásil hovorca združenia Michal Kaliňák.

O tejto téme sa hovorilo aj na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Trnave. Poslanec Jozef Pikna (koalícia Naše MesTTo) vo svojom vystúpení položil otázky týkajúce sa pripravenosti mesta na zákon o tzv. obedoch zadarmo. „Viem, že niektoré školské jedálne majú už dnes kapacitné problémy pre nárast počtu žiakov. Napríklad na Spartakovskej ulici vydávajú obedy už počas troch prestávok a naviac tam varia aj pre ZŠ na Atómovej. Pýtam sa teda, ako sme pripravení, či sa s tým niečo robí a akým spôsobom sa bude ďalej postupovať,“ pýtal sa J. Pikna.

Ilustračné foto

Vedúca Odboru vzdelávania, športu a kultúry na Mestskom úrade v Trnave Miroslava Komorníková poznamenala, že mesto tento zákon pripomienkovalo a považuje obedy zadarmo za zlú myšlienku.

„Mestám vzniknú nielen vysoké finančné, ale aj personálne nároky. Predpokladáme, že budeme musieť nájsť a zaplatiť 17 nových ľudí – z tých istým peňazí, ktoré máme k dispozícii. Takisto budeme musieť použiť financie na materiálovo – technické zabezpečenie škôl. Vzniknú nám takisto zvýšené náklady súvisiace so zvýšenou mierou tvorby odpadu. Keďže obedy majú byť zadarmo, predpokladáme, že odhlasovať deti z obedov budú rodičia v oveľa menšej miere, ako je tomu v súčasnosti. Dúfame, že tento návrh zákona neprejde. V opačnom prípade budeme musieť novú situáciu riešiť a postaviť sa k tomu. Predpokladám, že štát nám v tomto pomôže,“ odpovedala na príspevok poslanca Piknu M. Komorníková.

Viceprimátor Tibor Pekarčík (Lepšia Trnava) predpokladá, že ak by zákon prešiel, schválený bude možno v novembri, čo je nedostatočný čas pre mestá a obce na to, aby sa dostatočne pripravili. „Preto verím, že ak bude tento nezmysel schválený, bude umožnené samosprávam nejaké prechodné obdobie.“

„Možno vás sklamem, ale pán predseda nemenovanej strany sa pre médiá vyjadril, že trvá na tom, aby zákon od 1. januára 2019 platil a nezaujíma ho, ako to mestá zabezpečia. Preto si myslím, že Smer-SD očakáva, že návrh zákona v parlamente prejde a vysporiadať sa s tým musí každý podľa svojich možností,“ doplnil viceprimátora poslanec Peter Halada (Naše MesTTo).

Podobný názor na návrh zákona o tzv. obedoch zadarmo vyjadril primátor Peter Bročka: „Dúfam, že štát bude pri týchto – v úvodzovkách – úžasných opatreniach myslieť aj na zvýšené financovanie samospráv, ktoré sa budú s jeho ‚úžasným‘ nápadom nejako vysporiadať. Určite pripravíme základný nápočet. S najväčšou pravdepodobnosťou, pokiaľ sa pôjde natvrdo, teda bez prechodného obdobia na technickú prípravu, budeme núdzovo riešiť externého dodávateľa na vykritie medziobdobia, pokiaľ by sa vybudovala napríklad nová výdajňa stravy alebo kuchyňa, čo bude zrejme nevyhnutné.“

Opačný názor na bezplatné obedy pre školákov ako predrečníci prezentoval poslanec Smeru-SD Jozef Čavojský.

„Ešte sme ani nič nezaviedli, a už všetci kričíme, aké je to zlé. Nechajme to tak, vláda má dobré úmysly, chce ľuďom pomôcť. Nech to prejde a uvidíme, aké budú výsledky. Nemaľujme čerta na stenu, napokon to ešte dopadne tak, že budete hovoriť, že ste to sami podporili,“ povedal v rámci diskusie.

Poslanec Peter Šujan (Lepšia Trnava) sa obáva výrazného nárastu odpadu zo školských jedální. Ako poznamenal, „už teraz produkujú školské jedálne veľmi veľa pomyjí. Predstavte si, čo bude potom. Pribudnú ďalšie náklady, nielen personálne, technické, ale takisto pomyje. Tento zvláštny nápad spôsobí mnoho problémov. Verím v rozumné uvažovanie rodičov, že budú svoje deti v prípade absencie naozaj odhlasovať a budú sa tak pripravovať počty obedov pre reálny počet detí, ktoré prídu do jedálne“.

Návrh zákona týkajúci sa tzv. obedov zadarmo by sa mal prerokovávať na októbrovej schôdzi Národnej rady SR. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica by mali štát stáť 80 až 100 miliónov eur.

Bezplatné stravovanie by malo platiť pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl od 1. januára 2019. Podľa sociálneho opatrenia strany by každé dieťa malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie.

Ulož ako PDF
Napísal 11. októbra 2018 12:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

36 komentárov pre “Mestu sa nepáči nápad tzv. obedov zadarmo. Obáva sa nárastu finančných, technických aj personálnych nárokov”

 1. 1
  palo says:

  Pán Jozef Čavojský to naozaj? „Nech to prejde a uvidíme, aké budú výsledky.“
  To vôbec neberiete v úvahu vecné argumenty o materiálovotechnickom a personálnom zabezpečení? Veď to vaše smerácke zadarmo musí niekto zaplatiť.
  Keď tieto nemúdrosti tak horlivo obhajujete, prosím Vás tie zvýšené náklady na „zadarmo“ obedy potom uhradťe z vlastných vrecák.
  Ste predsa bohatá strana ………

 2. 2
  Adam.P says:

  Renča či Láďa by mali v Trnave dostať na staré kolená šancu v sociálnom stravovaní omladiny a NÁŠ Gusto za to v parlamente zahlasuje. Od Renči a Ládi žrať budeme radi !!!

 3. 3
  Sasky says:

  O existencii Jozefa Čavojského mi doteraz nebolo nič známe, ale to, čo čítam teraz, mi bohato stačí.
  SMER prikáže, lebo sa rozhodol stoj čo stoj páchať dobro, ale nech to niekto iný urobí a zaplatí. vecné argumenty do stratena.
  Pán Čavojský, prečo Smer znižuje platby do ZP za svojich poistencov a celú ťarchu prenáša do odvodov pracujúcich? to je to Vaše vládne dobro pre ľudí?
  „uvidíme, aké budú výsledky“? nuž také isté, ako keď sa vo vlakoch vozia zadarmisti, všetko obsadia, platiaci stoja a rušne horia.
  nič na svete nie je zadarmo – ak zadarmo, najprv to musíte niekomu ukradnúť.

 4. 4
  Taraj says:

  No veď železniciam dajú likvidačný rozpočet a máme sa tešiť že určitá skupina chodí zadarmo na vlaku.Samozrejme keď budú ešte lístky. Lebo je to obmedzene. Ako Kazimír povedal nech si na seba zarobia.Proste vul….smejd. A to idú obchodným reťazcom zvýšiť daň. Keď obchody zdvihnú ceny,tak čo?

  • 4.1
   sprava says:

   Vidíš táraj a tento meter ste použili na Peja zo zimáku, a sa ti páčil – farizej zapráskaná až po uši Ľudia vás vyženú a spravia poriadok v meste. Pejovi ste dali likvidačný rozpočet a hokejisti zadarmo , Jofo kráľ pouličných tlúp musíme si dávať pozor aby nás nezačal strielať. Moc je nákazlivá.

   • 4.1.1
    taraj says:

    Už sa teším ako budeme všetci utekať..D

   • 4.1.2
    Tom says:

    Aky dostal likvidacny rozpocet co tu trepes? Ake mal prijmy zimny stadion za poslede roky? Nikto nevie preco asi?

    • 4.1.2.1
     1105 says:

     Klameš až sa ti z úst práši . Pokiaľ nevieš čítať, tak nech ti to niekto prečíta večer doma. Každoročne vypracovaná správa o stave športovísk v meste od roku 1997 poskytuje informáciu o tržbách a aj Pobiecky s ňou argumentoval .Kto však nechce nebude rozumieť, ale račej budete vyplakávať že nemáte kuchárky a nemáte na ich platy. Chodte sa pozrieť do City Arény či ten spôsob je zastaraný ako argumentoval na zastupiteľstve Vševedko.z Ekzecíru .Starí ľudia spomínajú že chlapci z Ekzecíru mohli chodiť len po Mestkú vežu, pokiaľ fungovalo korzo .Až teraz som pochopil prečo.

     • 4.1.2.1.1
      Taraj says:

      Myslíš Pobieckeho ktorý získaval zákazky bez verejnej súťaže? Vyše 500 tisíc euro?Peknú particku Pobiecky a spol. rozohrali.Ešte nezabudli poslať 3 melóny z Tavosu City Aréne, veď úver bude splácať žobrota a nie privatizer, luza čo okradol Slovákov. A z kucharkami si to zabil.Pritom je podstav na všetkých školách či skolkach. Naposledy Obchodná akadémia bez kuchárov. Len klamár tie neplatí mesto,ale štát.To tvoje školstvo ktoré vedú tvoji smeraci je v záhube. Záhada že každé mesto to odmieta.Aj kde je primátor zo Smeru.Uži si víkend.

      • 4.1.2.1.1.1
       Bezdomovec says:

       Bývalí podpredseda HK Trnava ing. Pekarčík hovorí o morálnej úrovni mesta. Za obdobie od roku 2014 doteraz devastujete všetky morálne zásady spôsobom po mne potopa. Toľko blbých ľudí čo sa tvária ako ekonómovia je katastrofa, hlavne tých čo sa živia stávkovými kanceláriami.

 5. 5
  Janko says:

  Moc to ani ja neschvaľujem, ale jedna pravda je ,že viacdetné rodiny/nie asociáli / ušetrí
  3 deti 72 € x 10 = 720 €, a napokon by sa niektoré fleky na úradoch mohli zrušiť či kumulovať, funkcia koordinátor bicyklov keď som dobre čítal je podľa mňa nezmyselná funkcia, všetko sa dá keď sa chce, viete všetkým sa zavďačiť je problém mali radšej zvýšiť rodinné prídavky ale je to môj názor, takže tak

  • 5.1
   Marienka says:

   Prečo všetky viac detné rodiny sú asociáli ????
   Si pozri oficiálne údaje štatistického úradu a zistíš, že najviac ohrození chudobou sú práve tí, ktorí pracujú, slušne žijú a ich deti chodia do školy, má ísť o cca 600 000 občanov SR. Ďalšou najviac ohrozenou skupinou sú rodiny s jedným rodičom, lenže takýto rodič maká od rána do večera, má aj 2 zamestnania, aby deti a seba uživil a zaplatil hypotéku.. A nejde o žiadnych asociálov, len jeden príjem na všetko je niečo iné ako keď pracujú 2 rodičia.

   • 5.1.1
    Janko says:

    p. Marienka nepochopili ste mňa , já som myslel v dobrom viacdetné rodiny ušetria, asociáli som myslel neprispôsobivých , tak keď ste to inak pochopili sa ospravedľňujem v zátvorke bola pozn. nie asociáli, takže takto

 6. 6
  Taraj says:

  Jano,ale kto bude variť? Olaski Rómovia zo Zeleného kricka? Školám či škôlkam chýbajú kuchárky. Majú malé platy.Možno 400 v čistom. A štát platí kuchárky,cez školstvo. Najprv zvýšim platy ,doplním stavy a porobim poriadne kuchyne.A potom môžme ďalej rozmýšľať.Už teraz chýbajú kuchárky. Je podstav.Keď je zbytočna funkcia nejakej koordinátorky ,tak majú o tom rozprávať poslanci.A presne povedať čo robí a ako robí. Je jednoducho povedať je to blbost.Pre niekoho je zbytočna mestská polícia, ale zrušiť ju nenavrhol nik za tie roky existencie.

  • 6.1
   Marienka says:

   Si ich oslovil ? Tých olaských Rómov ? A čo keď sú medzi nimi aj také čo vedia variť a išli by aj pracovať ?
   Ako dlho vieme, že nám chýbajú kuchárky ? A ako to mesto 4 roky riešilo ?
   Ten kandidát na primátora – riaditeľ úradu práce povedal, že prišiel za primátorom a ponúkol spoluprácu zamestnávania, ale že ostalo hlucho a spolupráca sa nekonala. Prečo ?
   A platy ? Koľko rokov sa riešia ? Samosprávy majú tlačiť na štát a riešiť tieto problémy.

   • 6.1.1
    Sasky says:

    Kandidát na primátora – riaditeľ UP povedal? a prečo potom za ten svet nevedel celé mesiace zohnať sily do jedálne na gymnáziu, ktoré varí aj pre obchodnú akadémiu?
    napokon situáciu zachraňovali učni.
    pre mňa je toto vyhlásenie kandidáta-riaditeľa obyčajná vata, ktorá mu má naháňať hlasy.

    pre Marienku:
    viete, ktorých škôl sa týkajú kompetencie mesta?
    ak dlhodobe vieme, že chýbajú kuchárky, vyhlásiť obedy zadarmo je gól do vlastnej brány. situáciu rodín s deťmi treba riešiť národnou prorodinnou politikou, daňovými bonusmi a slušnými detskými prídavkami. obedy zadarmo sú chaos.

    • 6.1.1.1
     Rozum says:

     Ako to ze kucharky na zakladnych skolach chybaju? Ako to ze odchadzaju z kuchyn pre nizke platy? Ved zakladne skolstvo riadi mesto. Mesto ma 4-6 mil prebytok v rozpocte kazdy rok. Preco nezvysi kucharkam platy? Resp. preco neda riaditelom skol na taketo zvysenie financie z prebytku rozpoctu?

     • 6.1.1.1.1
      Sasky says:

      Nazdávam sa, že problém je v tabuľkových platoch všetkých nepedagogických zamestnancov.

      • 6.1.1.1.1.1
       Rozum says:

       Toto nemôže byť pre mesto pri jeho príjmoch žiaden problém. VÚC a stredné školy,prosím. Ale základné školstvo a materské škôlky na to zvýšenie mesto má z prebytku rozpočtu. Prečo to neurobí?

   • 6.1.2
    fidelis says:

    Marienka, s tymi olaskymi si snad robis srandu… medzi nimi nieje jediny,ktory by v zivote odpracoval jediny den!
    Strava zadarmo je smeracky populisticky nezmysel,ktory ludia žeru.Nanestastie je medzi nami stale mnoho ludi,ktori taketo veci vitaju.
    Mam 2 deti a nemam zaujem,aby sa mi na ich stravu skladali ludia co trebárs deti ani nemaju. Dcera sa stravuje v spolocnej jedalni zakladnej skoly a gymnazia.Uz teraz je tam chaos,male deti maju na obed 10 minut,druhy chod jedia za pochodu ako idu odlozit tacku,platime za jedlo ktore nema sancu zjest,ucitelky prvého stupna sa nenajedia vôbec.Videl som to na vlastne oci. V septembri pomahali v kuchyni uradničky. Ak budu obedy zadarmo bude to daleko horsie,pretoze kto by to nevyuzil ked uz to bude?
    Platime za obedy smiesne peniaze,nevidim potrebu to zlacnovat. Je to len politicke vtieranie sa blbcom.

    • 6.1.2.1
     Sasky says:

     Marienka, vy si vážne myslíte, že stačí pozbierať ľudí na ulici a poslať ich variť? a čo odborná a zdravotná spôsobilosť?
     a okrem toho – logistika: jedálne sa nenafúknu.
     sumu, ktorú chcú dať Smeráci do obedov „zadarmo“, pridať k rodinným pridavkom. nasľubovať hory doly bez patričného organizačno-materiálneho zabezpečenia môže iba cynik.

     • 6.1.2.1.1
      1105 says:

      Sasky si z komunikačného centra Mladý Broko, máš službu? Pokiaľ mesto neváha navýšiť rozpočet MZŠ o 280 tisíc, len preto že županov starý hrá hokej a robotu dal Vasilovi z východu, tak problém kuchárov sa dá vyriešiť veľmi jednoducho, odkedy Feníčania vynašli peniaze.

      • 6.1.2.1.1.1
       Sasky says:

       nie som, ale vyvracať ti tvoje konšpirácie nebudem, načo sa namáhať.
       obedy zadarmo predsa nie sú výlučne témou Trnavy.
       zlepšenie platových podmienok nepedagogických pracovníkov sa bude musieť urobiť bez ohľadu na „zadarmistov“.
       netuším, o akom „starom“ je tu reč, o MZŠ neviem vôbec nič.
       zvýšenie miezd nevyrieši jedným šmahom logistiku a kapacitné možnosti jedální.
       dobre, štát chce investovať, ale uskutočnenie Zadarmistanu necháva v tomto prípade na pleciach samospráv. prorodinná politika, to sú daňové bonusy, slušné prídavky a investície do stavu školstva.

       • 6.1.2.1.1.1.1
        1105 says:

        Včera som v správach zachytil že behom roka 2017 sa o 7% navýšili platby samosprávam oproti HDP. Takže nemusí to ísť len na zábavky. Vieš keď niekto nechce je to horšie ako keď nemôže.

        • 6.1.2.1.1.1.1.1
         Sasky says:

         k tomuto (7%) sa neviem vyjadriť.. mne ide o praktickú vykonateľnosť nápadu. dá sa to kapacitne zvládnuť? jedálne a počty stoličiek a čas určený na vydanie stravy sa nenafúknu.
         myslím, že by stálo za to osloviť ľudí z priamej praxe, tj vedúce jedální. ich pohľad na vec by ma zaujímal najviac.
         ideológia nič nevyrieši.

         • 6.1.2.1.1.1.1.1.1
          1105 says:

          Všetko je to v organizovaní práce . Niektoré triedy začnú vyučovanie skôr. Niektorí žiaci tým pôjdu na obed skôr. Tí starší môžu sa rozdeliť na viac skupín, Čas na výdaj stravy sa predĺži.Keď zaplatíme dobre kuchárov bude ich dostatok, veď kto by nerobil na jednu smenu a sobotu nedeľu mal voľno. Dobrí kuchári je síce vzácnosť, ale keď nám záleží na mladej generácii ako tvrdíme, tak to aj dokážme. Veď už teraz vieme že kvalitná strava je polovica zdravia. Amen.

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.1.1
           taraj says:

           Ty si riaditeľ školy?Väčšie bludy som ešte nečítal.Ale mal by si ísť na konkurz za riaditeľa na niektorú školu.Smerácka úbohá zlodejská banda mala zvýšiť platy všetkým kuchárom.

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.1.2
           Sasky says:

           toto sú take zväzácko-smerácke kydy.
           nemáš o logisitke školy ani potuchy.
           si predstav školu o tisícke žiakov, ktorá má jedáleň mimo objektu.
           ako sa rozdelia na viac skupín? ako sa urobí rozvrh, aby to nadväzovalo triedam, deleným skupinám, učiteľom?

           čím dobre zaplatíte kuchárov? nedaj sa vysmiať, kuchárov nevedia zohnať ani hotely.
           tu nejaká simplemente Marienka navrhuje za kuchárov olaských Rómov zo Zeleného kríčka. to chce povedať, že žiakom môže variť hocikto, koho zhrabnú z ulice?

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.1.3
           fidelis says:

           1105 ty si zrejme kvalitnu stravu na skole nemal,pretoze mininalne dusevne zdravie ti chyba :-)
           V tej spolocnej jedalni co som spominal,sa stravuje 750 deti zakladnej skoly a vyse 300 mozno viac gymnazistov,k tomu prirataj ucitelov oboch skol.Jedalen je mimo objektov skol,zmesti sa tam max 100 ludi,v zime je zazrak ak si ma kde decko zavesit bundu.Ten pocet ludi sa neprestrieda ani za 3 hodiny.So smerackym navrhom budu niektorym asi davat az veceru.
           Vazne sa treba ist pozriet do jedalne na Bottovu,viac deti to nijako nezvladne.Zmenis nazor,to ti garantujem.

   • 6.1.3
    taraj says:

    Milá Marienka tí olaskí rómovia poberajú sociálne dávky,tak prečo im pán Válek neponúkol robotu?To on je zodpovedný.Pritom roboty je momentálne až moc.Ten Válek je úplne mimo,lebo on ponúka niečo-ako nezamestnaných pre mesto a pritom títo nezamestnaní už dávno robia pre mesto Trnava verejno prospešné práce.Ty si skutočne myslíš,že samosprávy netlačia na vládu ohľadne platov?Táto zodpovednosť sa volá strana Smer.

 7. 7
  Janko says:

  Taraj súhlasím ,povedal som príklad funkcie, myslím ,že týchto funkcií je tam viacej, napr. kancelária primátora 20 zamestnancov , veľa na odbore komunikácie to číslo je podľa mňa zarážajúce, ale že rodiny ušetrí je holá skutočnosť a poslanci niektorý no comment

 8. 8
  Teta says:

  Niektoré deti na obedy nepôjdu, ani ak ich majú zaplatené a už vôbec nepôjdu, ak budú zadarmo, lebo ak doteraz nechodili, tak odteraz chodiť nezačnú, iba ak by na ne nemali a chceli by na ne chodiť. Článok nás len skúša, či uveríme, že mesto môže mať obavu. Nemôže, lebo mesto nemá pudy. Pozrite sa, ako vás článok vytočil, reagujete ako potreboval, cez vaše pudy. Dosiahnu všetko, ak tu budú ľudia odpovedať iba preto, aby odpovedali, a nielen tu. Načo sa tu zapájali do diskusie ľudia, čo nemajú deti? Aha, nerozmýšľali.

  • 8.1
   Bezdomovec says:

   Máš pravdu Fidelis, školské jedálne sú prežitok, školstvo je prežitok, deti sú prežitok, už keď sme sa narodili znečisťovali sme životné prostredie. Na meste by mali ponamáhať svoje prežité hlávky, tak rozmýšľajú ako z toho vykĺzneme. Nie son Smerák ani obdivovateľ Fica. Vieš všetko je to taká hra pre občanov v zákulisí sa potľapkajú po ramene, usmejú a ide sa ďalej. Pamätáš si ozdravenie slovenského bankovníctva, prvý odhad 80 miliard sk. , pokiaľ zostavil Dzurinda vládu, zákon schválili v parlamente, už to bolo 150 miliard. Tento zázrak trval 3 mesiace. Výsledok euro nie za 5 sk ale za 30 sk. A čo menu peňazí si si ani nevšimol. Mukli vy robte a mi budeme si užívať

   • 8.1.1
    Sasky says:

    Fidelis píše o nejakých prežitkoch? píše o vykonateľnosti nápadu za daných prevádzkových a personálnych kapacít.

    euro za 5 vtedajších slovenskych korún? prečo ty nemáš Nobelovu cenu, nechápam. ani to, prečo ho česi k dnešnému dňu majú za 25.77?

    • 8.1.1.1
     Bezdomovec says:

     Sasky neplatíš ale ešte ti pomôžem v zorientovaní. Amíci chceli čo najskôr pretransformovať majetok štátu do súkromných rúk. Klaus vymyslel kupónovú privatizáciu. Činsky komunisti dali záujemcom fabriky a podnikateľia museli platiť štátu šuchotavé. Toto sa začalo diať v roku 1986 a Čína bola kritizovaná za odklon od budovania socializmu. Dnes Čína vlastní 70 % amerického štátneho dlhu a má zrejme najvýkonnejšiu ekonomiku na svete. Aj tak by som tam však nechcel žiť, lebo ľudský život v azijských krajinách nemá veľkú hodnotu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.