reklama

Výdavky na správu a údržbu verejného osvetlenia a uličného mobliáru dosiahnu 1,1 milióna eur. S novými investíciami sa zatiaľ nepočíta

Na fungovanie verejného osvetlenia vynaloží mesto Trnava v roku 2019 viac ako 930-tisíc eur. Rozpočtová položka uličný mobiliár bude stáť mestskú pokladnicu niečo cez 200-tisíc eur.

Mesto Trnava predpokladá, že na rozpočtový program verejné osvetlenie vynaloží v tomto roku 936-tisíc eur. Všetky prostriedky sú plánované ako bežné výdavky.

Na kapitálové výdavky, teda na nové investície do verejného osvetlenia na území mesta, nie je v prvom schválenom návrhu rozpočtu vyčlenená zatiaľ žiadna suma.

Ilustračné foto

V rámci bežných výdavkov predstavuje najväčšiu položku elektrická energia. Plánované výdavky za elektrickú energiu spotrebovanú verejným osvetlením, ilumináciou pamiatok a cestnou svetelnou signalizáciou majú v roku 2019 dosiahnuť 583 000 eur.

Na údržbu verejného osvetlenia vyhradila trnavská radnica v rozpočte 350 000 eur. V rámci údržby sú odstraňované rôzne poruchy na mestskej sieti verejného osvetlenia. Ide najmä o opravy nefunkčných svietidiel, opravy a výmeny krytov svietidiel, výbojok, žiariviek, výmeny káblov a odstraňovanie porúch na kábloch, na vzdušnom vedení či preventívne prehliadky.

Tritisíc eur je vyčlenených na výmeny skorodovaných a havarovaných stožiarov a preventívne ošetrujúce nátery stožiarov podľa aktuálnej potreby.

Na území mesta Trnava sa nachádza takmer 7000 svetelných bodov, ktoré prevádzkuje mesto.

Ilustračné foto

Rozpočtová kapitola uličný mobiliár predpokladá v tomto roku bežné výdavky v hodnote 208 000 eur, s kapitálovými výdavkami sa rovnako ako pri verejnom osvetlení zatiaľ v roku 2019 nepočíta.

Správa a údržba existujúcich fontán v rámci mesta Trnava má stáť v tomto roku 60-tisíc eur, čo je asi o 50 percent viac ako v minulých rokoch.

“Keďže väčšina z nich funguje v Trnave už niekoľko rokov, je potrebné investovať do ich údržby väčšie finančné prostriedky ako v predchádzajúcom období. Navýšenie rozpočtu zahŕňa aj zvýšené náklady na elektrickú energiu, ktorej cena vzišla z verejného obstarávania,” uvádza sa v textovej časti rozpočtu.

Na správu a údržbu 133 detských ihrísk a 36 pieskovísk na území mesta je vyčlenených 50-tisíc eur.

Suma zahŕňa okrem údržby aj pravidelné kontroly v zmysle zákona, výmenu poškodených hracích prvkov, respektíve doplnenie jednotlivých hracích prvkov v rámci existujúcich ihrísk. Starostlivosť o pieskoviská znamená každé dva týždne čistenie, prekopávanie a polievanie pitnou vodou.

Na správu a údržbu mestského mobiliáru a lavičiek pôjde 40-tisíc eur. Táto položka v sebe zahŕňa tiež správu a údržbu autobusových prístreškov, city lightov a cyklostojanov.

Suma takmer 45-tisíc eur bude použitá na prevádzkovanie verejných sociálnych zariadení na území mesta, ktoré má v kompetencii Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 30. januára 2019 11:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “Výdavky na správu a údržbu verejného osvetlenia a uličného mobliáru dosiahnu 1,1 milióna eur. S novými investíciami sa zatiaľ nepočíta”

 1. 1
  majsterko says:

  Všimnite si : “S novými investíciami sa zatiaľ nepočíta” …
  Po doprave a zeleni ďalšia položka kde nebude žiadny rozvoj
  Iba svietiť a kúriť a údržba.
  Kde vlastne zmizli všeky peniaze z rozpočtu a z rezervného fondu ?
  Asi ich majsterko rozflákal
  Trnavu čakajú 4 ťažké roky bez rozvoja

 2. 2
  fontána says:

  Správa a údržba existujúcich fontán = to čo je ?
  Super novinka v manažmente kozích brád a učiteliek.
  Kto je správca ? Štefunko a Peciar ?
  Nemáte obedy a vyriešenú dopravu a existuje – Správa a údržba existujúcich fontán ? To je sila. To normálny ovčan nedá. To musíš byť Lepič TT.

 3. 3
  Logika says:

  Škoda. Naivne som očakával, že naši chrabrí ľudoví zastupiči zabezpečia osvetlenie priestoru pred OD Jednota, smerom na Paulínsku ulicu. Večer je tam taká fajnová tma, že keď tam niekto dostane po papuli, nevie komu sa má poďakovať.
  Tento priestor v centre mesta nikoho nezaujíma, nikto naňho nedáva robiť žiadne dychberúce štúdie.
  Hmmm, asi tadiaľ nevedie žiadna hipsterská stezka. Inú logiku to nedáva…

  • 3.1
   Tono says:

   Dajte to trnavským elektrikárom, môžete začať s tými predošlými a bude to za polovicu, čo sa týka verejného osvetlenia. Tých 450 tisíc čo vám ostane dajte polovicu na údržbu detských ihrísk a druhú polovicu na prevádzku futbalového štadión, keď už je oligarcha preč a aj niekto mal pekné vianoce.

  • 3.2
   Čakačka says:

   Ak by v niektorom priľahlom priestore začali predávať sirupy, možno by tu perspektívne vznikla nejaká Hodvábna stezka. To by bol základ na vypracovanie štúdie. No a potom by, ako to už je zvykom, uvedený projekt šiel do šuflíka na “Čakačku”.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.