reklama

Voľby v trnavskom okrese: Gašparovič 50,2%, Radičová 34,2%

radicova2aVíťazstvom súčasného prezidenta Gašparoviča s rozdielom šestnásť percent pred druhou Ivetou Radičovou skončilo prvé kolo prezidentských volieb na území okresu Trnava.
O budúcej hlave štátu rozhodovalo v sobotu štyridsaťpäťercent opravnených voličov. Presne toľko ich z celkového počtu viac ako 100 – tisíc zapísaných voličov prišlo 21. marca k urnám.
Na území okresu Trnava vyhral 1. kolo prezidentských volieb Ivan Gašparovič so ziskom 23 698 hlasov, čo predstavuje 50,24%. Iveta Radičová na druhom mieste získala 16 120  hlasov – 34,17%, tretieho Františka Mikloška volilo  3 237 ľudí –  6,86%. Zuzana Martináková na štvrtej pozícii získala hlasy 2 505 ľudí, teda 5,31%. Volebná účasť v okrese Trnava dosiahla 45,42%. Z celkového počtu 104 842 zapísaných voličov sa prvého kola voľby prezidenta zúčastnilo 47 629, ktorí odovzdali 47 166 platných hlasov. V rámci Trnavského kraja vyhrala Iveta Radičová so ziskom 49,9%, Gašparoviča volilo 37,8%.
Iveta Radičová, prvá žena, ktorá ma reálnu šancu stať na Slovensku hlavou štátu, navštívila Trnavu štyri dni pred prvým kolom prezidentských volieb. V priestoroch kníhkupectva Panta Rhei v OC Arkadia na Veternej ulici podpisovala svoju knihu rozhovorov nesúcu rovnaký názov ako slogan jej kampane: “Dokážeme to!”
Prezidentská kandidátka neskrývala prekvapenie nad početnou účasťou priaz­nivcov, ktorí merali cestu na autogramiádu knihy. Do Arkadie ich prišli desiatky. “Nesmierne si vážim vašu podporu, dodáva mi silu. Svojim voličom dávam k dispozícii svojuradicova1 čistú minulosť, svoje vedomosti, odbornosť a dovolím si povedať – svoju politickú kultúrnosť,” vyhlásila Radičová na stretnutí so svojimi priaznivcami v kníhkupectve Panta Rhei.
Sebavedomý a pred voľbami jasne favorizovaný Ivan Gašparovič, bývalý a popredný člen “popravčej čaty” demokra­tických princípov a elementárnej slušnosti z druhej polovice 90. rokov vedenej Vladimírom Mečiarom, oznámil novinárom “skvelú” novinu ešte pred zverejnením prvých výsledkov volieb. “Mám pre vás dobrú správu – Slovan vyhral 6:3,” vtancoval dobre naladený a naoko uvoľnený medzi kamery a mikrofóny no­vinárov slovenský prezident a víťaz prvého kola. V ten istý volebný večer, v belasej športovej bunde s neprehliadnuteľným nápisom Slovan, gratuloval svojmu kamarátovi aj premiér Fico.
Pikoškou prvého kola bol istý hlasovací lístok z centra Trnavy: členovia volebnej komisie z neho vyčítali rukou dopísané meno Dr. Jozefa Tisu, ktorému takýmto spôsobom udelil hlas niektorý z voličov.
Druhé a rozhodujúce kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 4. apríla.

Ulož ako PDF
Napísal 26. marca 2009 11:53. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.