reklama

17. ročník Bielonedeľnej púte na Katarínku prilákal veľký počet pútnikov

V nedeľu 3. apríla 2016 sa konal 17. ročník Bielonedeľnej púte na Katarínku, v rámci ktorej bola zahájená 22. sezóna. Putovalo sa zo železničnej stanice Buková, smerom na Cerovú a následne lesnou cestou na Katarínku. Tento rok sa púte zúčastnilo okolo 170 ľudí a na sv. omši v zrúcanine kostola sa nazbieralo vyše 500 návštevníkov.

Putovali všetky vekové kategórie, od mladých dobrovoľníkov z Katarínky, po rodiny s deťmi a nebála sa pridať ani staršia generácia. Počasie pútnikom celý čas prialo a popri putovaniu v prírode sa mohli započúvať do krátkych zastavení.

Sv. omšu celebroval vdp. Mário Bosý a koncelebrovali kňazi vdp. Branislav Popelka, vdp. Martin Halčák a dominikán Vladimír (Bartolomej) Hurňanský. Po sv. omši návštevníkov čakal program v podobe sprevádzania po ruinách kostola a Františkánskeho kláštora. Turisti sa mohli dozvedieť zaujímavosti o histórií celého miesta a o  projekte Katarínka.

put-katarinka1
Na Katarínke sa stretlo viac ako 500 ľudí

Podľa slov zakladateľa projektu Katarínka – Pera Hercega, bola tohtoročná púť doposiaľ najväčšia, odkedy sa obnovila historická tradícia bielonedeľného putovania na Katarínku. Krásne jarné slnečné počasie, veľa detí a mladých ľudí, slávnostná omša a príjemné nedeľné popoludnie s množstvom rodín, ktorí po púti opekali a oddychovali na Katarínke, vytvorilo správnu atmosféru.

V tomto roku sa priaznivci z Katarínky môžu ešte tešiť na Noc kostolov, ktorá sa bude konať 10. júna a o mesiac na to, 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metóda, sa uskutoční Deň otvorených dverí. Poslednou akciou na Katarínke v sezóne 2016 bude 12. augusta podujatie Noc hradov a zrúcanín.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt oslávi už 22 rokov, počas ktorých sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky.

Letné tábory na Katarínke sú vedené pod zastrešujúcou organizáciou ZKSM a od založenia sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo už 1531 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania.

V nasledujúcej sezóne sa plánuje dokončovať konzervácia kláštora, v kostole bude nasledovať oprava hlavíc pilierov a realizácia opráv v presbytériu. Jedným z hlavných cieľov je dokončovanie prác vo veži a následné zasadenie točitého schodiska, aby sa mohla stať vyhliadkovou vežou pre turistov. Okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy.

Michaela Stareková, OZ Katarínka

www.katarinka.sk
www.facebook.com/katarinka.sk
katarinka@katarinka.sk

Ďalšie fotografie:
put-katarinka2

put-katarinka3

put-katarinka4

put-katarinka5

Ulož ako PDF
Napísal 5. apríla 2016 8:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.