reklama

Trnavský jarmok 2016 sa blíži. Pozrite si kultúrny program

Hod na jednorožca, jazda na drevenom koni, streľba z kuše či ukážky dobových bojov – Tradičný trnavský jarmok (8. – 11. september 2016) vás a vaše deti doslova vtiahnu do histórie našich predkov. V rámci siedmeho ročníka Stredoveku pod hradbami sa v deviatich táboroch dozviete napríklad aj to, čo jedli ľudia v 9. storočí, či dbali ženy pri výbere šiat na módu, ako žili a táborili Vikingovia i bojovníci Landsknechti, akým remeslám sa venovali naši predkovia od stredoveku až po renesanciu, alebo ako sa zabávali. O zábavu na Tradičnom Trnavskom jarmoku sa postará 29 súčasných interpretov na Trojičnom námestí a v mestskom amfiteátri!

Vikingovia, templári, rytieri, lukostrelci, delostrelci či Landsknechti a k tomu ich dámy v krásnych dobových šatách, na Tradičnom trnavskom jarmoku počas 7. ročníka podujatia Stredovek pod hradbami sa im môžu detí pozrieť priamo do oči. Trnavský jarmok prinesie ukážky výzbroje a výstroje stredovekých bojovníkov, stredoveké zbrane, zvieratká, ale aj možnosť nahliadnuť do dobových kuchýň, kde budú rozvoniavať stredoveké pochúťky. Medzi približne 140 účinkujúcimi stretnete aj remeselníkov, obratných kaukuliarov či pisárov z 15. storočia. A ak sa naveky chcete zbaviť strachu z drakov, nadchne vás Dračia ohňová show!

jarmok
Ilustračné foto: Mesto Trnava

Unikátnych 9 dobových táborov: História, ktorú vám učebnice nesprostredkujú

Sad Antona Bernoláka v Trnave sa v dňoch 9. – 10. 9. 2016 od 10:00 – 22:00 hod. premení na táborové mestečko, kde môžete spoznať život našich predkov v rannom i neskorom stredoveku i v renesancii.

Celkovo deväť táborov s kompletnou vojenskou a kuchynskou výbavou ukáže život Landsknechtov od 9. storočia do polovice 16. storočia. Budete správne, ak chcete vedieť, ako sa menil každodenný život našich predkov v rozpätí dvetisícročnej histórie, v čom vynikala zručnosť remeselníkov, čo pili a jedli najradšej a akými zábavkami si krátili chvíle.

„Ústrednou témou 7. Stredoveku pod hradbami budú Landsknechti, ukážka ich dobového života, výcviku, boja i zábavy. Zloženie účinkujúcich bude i v tomto roku rozmanité. Návštevníci sa môžu tešiť na šermiarov z celého Slovenska i Čiech. Ako je už dobrým zvykom, opäť na Stredoveku pod hradbami odpremieruje viacero šermiarskych skupín svoje nové vystúpenia. Nebudú chýbať ani dobové tábory z viacerých období našej histórie a návštevníci sa môžu tešiť i na množstvo dobových atrakcií. Piatkový deň, navyše, zakončí galaprogram s názvom Severská sága,“ upresňuje riaditeľ Tradičného trnavského jarmoku Peter Babinec.

Zabávať sa budú aj dospelí

V Trnave zažijete druhý septembrový víkend aj atmosféru dobových krčmičiek a hostince, vystúpenia brušných tanečníc, sokoliarov či dobové detské ihrisko.

„Počas uplynulých ročníkov Stredoveku pod hradbami sme zistili, že hrať a zabávať sa nechcú len deti, ale všetci návštevníci. Našou snahou je, aby nebol tento festival len miestom, kde sa prídu ľudia pozrieť, ale predovšetkým sa plnohodnotne zapojiť a zabaviť,“ hovorí P. Babinec.

Ak s deťmi radi trávite čas pri spoločných hrách, v rámci sprievodného programu sú pripravené atrakcie na detskom dobovom ihrisku: – ihriská hry Kubb, detská aréna, stredoveká strelnica (luky, sekery, kuše), drevený kolotoč, strelnica v podobe hradu pre deti, drevený koník a jazda na ňom, hod na jednorožca.

Predĺžte si festivalové leto: Trnavou sa bude ozývať aj hudba rôznych žánrov

Tradičný trnavský jarmok bude slávnostne otvorený v piatok 9. 9. 2016 o 14:00 hod. Či už obľubujete ľudovú, cimbalovú, world music alebo súčasnú slovenskú hudbu, od piatka do nedele si na Trojičnom námestí a v mestskom amfiteátri prídu na svoje všetky vekové kategórie.

Vystúpia tri desiatky interpretov – medzi nimi aj trnavskí hudobníci Bystrík banda a Hudba z Marsu, kapela, ktorá sa opäť vráti na koncertné pódia. Návštevníkov trnavského jarmoku bude zabávať aj skupina Lojzo, spevák Adam Ďurica, PARA, Kmeťo band či Hex. Samozrejme, budú rozvoniavať jarmočné špeciality a priučiť sa môžete ľudovým remeslám alebo sa zabaviť s deťmi na kolotočoch.

„Toto veľkolepé kultúrno-spoločenské podujatie spája rodiny s deťmi, mladých, aj starších ľudí a ponúka možnosť na stretávanie sa s priateľmi. Teším sa, že v centre nášho mesta naďalej pokračuje táto krásna tradícia, ktorou zároveň nezabúdame na našich predkov. Tradičný trnavský jarmok sa teší každoročne veľkej obľube miestnych a narastajúcemu počtu návštevníkov z iných miest, ktorí objavujú atmosféru Trnavy, krásy pešej zóny, príjemných posedení a výnimočnej histórie,“ pozýva na podujatie primátor mesta Trnava Peter Bročka.

Čo sa kupovalo na trnavskom jarmoku v histórii?

Ak by ste sa objavili na „jarmoku“ v Trnave pred niekoľkými stovkami rokov, kúpiť by ste mohli koňa, dobytok, kože, výrobky z nej, obilie a neskôr aj víno.

„Nálezy zo 14. storočia nasvedčujú, že Trnavčania radi jedávali rôzne kôstkové a bobuľové ovocie i vlašské orechy. V ich strave sa objavovali ľanové i sezamové semienka a kmín, ba dokonca figy,“ vysvetlil archeológ Jozef Urminský.

Trhovníci ponúkali aj záhadné morské hrozno – dnes známe ako ríbezle, či vtedy vzácne ryby (ich lov obmedzovali zákazy). Ľudia si pred stovkami rokov pravdepodobne pochutnávali aj na ustriciach, o čom svedčia archeologické nálezy ulít týchto morských živočíchov.

Majetní ľudia si na trhu v Trnave mohli kúpiť aj pelikána! Podľa historičky Tünde Lengyelovej to aspoň vyplýva z korešpondencie Thurzovcov. Nakupujúci sem smerovali zo širokého okolia a dobroty kupovali aj pre panstvo z hradov. Vedeli ste, že trnava bola prvým slobodným kráľovským mestom? Výsady mestu udelil kráľ Belo IV. v roku 1238.

(Tlačová správa mesta Trnava)

PROGRAM TRNAVSKÉHO JARMOKU 2016

Piatok 9. 9. 2016
14:00 Otvorenie pred radnicou, Hlavná ulica
14:00 ZUŠ M. Sch. Trnavského – mladé talenty
15:00 Súkromné tanečné konzervatórium D. Nebylu
16:00 Graeme Mark Band
17:15 Breakers
18:30 Gipsy Elegance
20:00 Batatimba & La Portella
21:30 Lojzo

10:00 – 22:00 STREDOVEK POD HRADBAMI (Sad A. Bernoláka)

Rozlúčka s letom – mestský amfiteáter (9. 9. 2016) – vstup 5 eur
19:00 Adam Ďurica
20:30 Hudba z marsu
22:00 PARA

Sobota 10. 9. 2016
11:00 Fitnes Športhaus
12:00 Alegria
13:00 Trnavček
14:30 MSS Chotár
16:00 Bluzová svokra
17:30 Willie Jones Band
19:00 Kmeťo band
20:30 Bystrík banda
22:00 Hex

10:00 – 22:00 STREDOVEK POD HRADBAMI (Sad A. Bernoláka)

Nedeľa 11.9.2016
12:00 Miloš Biháry
13:30 Cimbalová hudba
15:00 Ľudová hudba Balážovci
16:30 Križovianka
18:00 Borovienka
19:30 Slovak tango

stredovek-hradby2016

Ulož ako PDF
Napísal 16. augusta 2016 7:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.