reklama

Slávny príbeh Veľký Gatsby prichádza na scénu Divadla Jána Palárika. Premiéra bude 16. septembra

Veľký Gatsby je príbehom o láske, ktorá dokáže obetovať čokoľvek, o poslednej nádeji, nekončiacej snahe a viere….Tým očarúva celé generácie čitateľov aj divákov. Trnavské Divadlo Jána Palárika uvedenie premiéru inscenácie Veľký Gatsby v sobotu 16. septembra 2017 o 19.00 h.

Román Veľký Gatsby napísal americký spisovateľ Francis Scott Fitzgerald v roku 1925 ako autentickú výpoveď o tzv. „Roaring twenties“ – búrlivých dvadsiatych rokoch v USA, ktoré boli ovplyvnené ekonomickým rastom, prohibíciou, kriminalitou, jazzom a emancipačnými tendenciami.

Živo zobrazuje v tej dobe veľmi aktuálne témy – rozpor amerického sna a skutočnosti, túžbu po šťastí, úspechu, a v neposlednom rade priority konzumnej spoločnosti. Fitzgerald bol presvedčený, že jeho dielo bude hneď po jeho smrti zabudnuté. Avšak Veľký Gatsby sa dnes radí k najvýznamnejším dielam modernej americkej literatúry.

Do vedomia širšej spoločnosti sa dostal v roku 1974 vďaka filmu režiséra Jacka Claytona. Autorom scenára bol Francis Ford Coppola. V titulnej postave Gatsbyho sa predstavil Robert Redford. Román sa po uvedení filmu stal svetovým bestsellerom.

Posledným známym filmovým spracovaním je film z roku 2013 v réžii Buza Luhrmanna s Leonardom Di Capriom v úlohe Gatsbyho.


Marek Majeský ako Jay Gasby

FOTO: DJP

Režisér Viktor Kollár poňal impresionistický Fitzgeraldov príbeh ako syntézu hudby, spevu a realistických vzťahov. Atmosféru „jazzového veku“ v inscenácii dokonale sprítomňuje živá hudba v podaní Swing Society Orchestra pod vedením Jozefa Chorváta a piesne naštudované hercami divadla.

Bujarú zábavu na Gatsbyho večierkoch priblížia aj tanečné choreografie študentov konzervatória. Tance a spev sú však len doplnkami činoherných výstupov, dramatických scén a pútavých monológov, ktorými v postave Nicka Carrawaya sprevádza celý dej výborný Michal Jánoš.

Svojím úprimným rozprávaním nás vťahuje do ohromujúceho fitzgeraldovského sveta, do jeho postrehov, ironických komentárov i hĺbavých myšlienok. V hlavnej úlohe Jaya Gatsbyho sa predstaví ako hosť Marek Majeský. Môžete sa však tešiť aj na ďalšie herecké výkony, ktoré si vás zaručene získajú.

Veľký Gatsby je kompaktným divadelným tvarom spájajúcim výtvarné, hudobné, pohybové i herecké zložky do nezabudnuteľného zážitku.

FOTO: DJP

PREKLAD A DRAMATIZÁCIA: Lucia Mihálová a Viktor Kollár
DRAMATURGIA: Lucia Mihálová
SCÉNA: Michal Lošonský
KOSTÝMY: Eva Farkašová
CHOREOGRAFIA: Elena Kolek Spaskov
VÝBER HUDBY A NAŠTUDOVANIE: Jozef Chorvát
SVETELNÝ DIZAJN: Juraj Jakabčin
RÉŽIA: Viktor Kollár

ÚČINKUJÚ:
Marek Majeský a.h., Michal Jánoš, Silvia Holečková
Miroslav Beňuš, Ingrida Baginová a.h., Tomáš Mosný
Petra Blesáková, Ján Topľanský, Michal Blaho a.h.
Monika Stankovičová a.h., Dáša Móderová a.h.
Petra Sabová a.h., René Sorád a.h., Martin Macko a.h.
SWING SOCIETY ORCHESTRA

Ulož ako PDF
Napísal 25. augusta 2017 6:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.