reklama

Dopraváci sa so svojím elektromobilom v Londýne nestratili, domov sa vracajú s novým rekordom

S veľmi solídnym výsledkom sa vracajú z medzinárodných pretekov Shell Eco-marathon Europe 2019 v Londýne študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave. Preteky sa uskutočnili od 1. do 5. júla.

Tím Dopraváci dosiahol výkon 176 km/kWh, čím zlepšil svoj minuloročný výsledok (158 km) a vytvoril vlastný rekord.

Trnavský tím sa umiestnil sa vo svojej kategórii elektromobilov v silnej konkurencii zahraničných najmä vysokých, ale aj stredných škôl na 31. mieste.

Na trať postavili svoj vylepšený elektromobil a s výsledkom 176 km na 1 kilowatt hodinu elektrickej energie majú svoje nové maximum. Prekonali tak sami seba a svoj doterajší rekord.

„Sme veľmi radi, že sa z roka na rok zlepšujeme a dosiahli sme zatiaľ náš najlepší výsledok. Odzrkadľuje to množstvo hodín, ktoré trávime v dielni na úpravách nášho vozidla. Najviac nás však teší, že sme tento výsledok dosiahli ako stredoškoláci a obstáli sme v konkurencii tímov z európskych univerzít. Na pretekoch s nami bolo veľa prvákov, ktorí zistili, o čo na pretekoch ide, takže verím, že náš tím má šikovnú budúcu generáciu,“ povedala kapitánka trnavského tímu Darina.


Trnavský tím na Shell Eco-marathon Europe 2019

Počas 35. ročníka pretekov v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2019 bodovali aj ďalšie dva slovenské tímy. Najlepší výsledok dosiahli košickí študenti Strojníckej fakulty TUKE, ktorí výsledkom 825 km na 1 liter paliva určili nový slovenský rekord v úspornom jazdení.

V rovnakej kategórii a s rovnakým typom pohonu ako Košičania úspešne pretekali aj študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Bratislavský tím prešiel 534 km na 1 liter benzínu, čo je ich najlepší výsledok doteraz.

Petr Šindler, manažér komunikácie pretekov Shell Eco-marathon, hovorí: „Tento ročník bol výnimočne napínavý, a to aj kvôli novej trati, aj vďaka rekordom v úspornej jazde, ktoré padli. Ohromilo ma, ako si tímy počínali. Všetci boli plní zápalu a horlivosti, ktorá bola nákazlivá. Tieto preteky nastavili latku ešte vyššie pre mladých konštruktérov, ktorí sa súťaže zúčastnia budúci rok a ukážu svoju kreativitu a vynaliezavosť pri hľadaní riešení v oblasti úspornej mobility.“

Na trati sa tento rok predstavilo 140 vozidiel z 28 krajín poháňaných rôznymi zdrojmi energie. Súťažilo sa v dvoch hlavných kategóriách – Prototypy a UrbanConcept, pričom v každej súťažia vozidlá so spaľovacím motorom, s elektrickou batériou alebo na vodíkový pohon.

Družstvo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave pod vedením M. Eliáša a E. Časárovej reprezentovali D. Nádaská, N. Štefanovičová , A. Karaba, M. Szitkey, O. Glosz, M. Sabo, M. Šuran a M. Šesták.

V kategórii Prototypy s futuristickým dizajnom vozidiel sa predstavili všetky tri slovenské tímy. Najdlhšiu vzdialenosť v tejto kategórii prešiel francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorý so spaľovacím motorom dosiahol 2 735 km.

V kategórii UrbanConcept s viac konvenčnými vozidlami padol nový doterajší rekord v podkategórii vozidiel na elektrický pohon – so vzdialenosťou 234.3 km/kWh sa podaril francúzskemu tímu z univerzity v Toulouse.

Kategória UrbanConcept vyvrcholila pretekmi Drivers’ World Championship, v ktorých súťažia víťazné tímy v tejto kategórii z Ameriky, Ázie a Európy. Cieľovú líniu prekročilo ako prvé vozidlo študentov z Holandska.

Cieľom pretekov Shell Eco-marathon Europe 2019 je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie.

Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie.

Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách.


Celkový pohľad na Shell Eco-marathon Europe 2019


Vodička tímu Dopraváci Darina Nádaská

Ulož ako PDF
Napísal 9. júla 2019 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.