reklama

Koncert Maestrovi zo srdca na nádvorí Domu hudby bude venovaný životu a dielu Mikuláša Schneidera Trnavského

Hudobné odvetvie slovenskej kultúry a mesto Trnava, si v tomto roku pripomína 140. výročie narodenia osobnosti slovenskej hudby, dirigenta, hudobného skladateľa, pedagóga, tvorcu veľkých hudobných diel, Mikuláša Schneidera Trnavského.

Pri tejto príležitosti sa Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko a spevácky zbor Technik Akademik rozhodli usporiadať spomienkový koncert venovaný životu a dielu Mikuláša Schneidera Trnavského „Maestrovi zo srdca“.

Koncert sa uskutoční 17. júla 2021 o 18.00 hodine, na symbolickom mieste, vo dvore Domu hudby, v Trnavskom osvetovom stredisku. Dom hudby je miestom, kde Mikuláš Schneider Trnavský žil a tvoril a práve táto symbolika znásobí genius loci tohto koncertu.

Trnava sa môže pýšiť mnohým zoskupeniam zborového spevu, ktorých repertoár je z veľkej časti tvorený práve skladateľovými dielami. Jadro koncertu tvorí Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša v Trnave, v ktorom Schneider Trnavský pôsobil ako dirigent, pedagóg a skladateľ celých 45 rokov.

Toto obdobie činnosti spolku je nepochybne zlatou érou cirkevného hudobného života Trnavy a patrí jej čestné miesto aj v histórii samotného mesta.

Ďalším telesom je Robotnícky spevokol Bradlan, ktorý v minulom roku oslávil svoje 90. výročie založenia. Bradlan počas svojej histórie zažil dni veselé i smutné.

K tým smutnejším patrili tie, kedy hrozil zánik tohto telesa a práve vďaka Mikulášovi Schneiderovi Trnavskému, ktorý sa jednoznačne postavil proti rozpusteniu, zbor funguje do dnešných dní.

Jednoznačným obohatením budú spevácke sóla, sólistky Slovenskej filharmónie Lucie Kubekovej a sólistu opery Slovenského národného divadla Daniela Čapkoviča, s klavírnym sprievodom Martiny Tomašovičovej.

V úvode zaznie aj pôsobivá báseň Trnava, v interpretácií legendárneho trnavského herca a recitátora Jána Rampáka.

Na koncerte zaznejú známe úpravy ľudových piesní, umelé piesne na texty slovenských spisovateľov, z piesňových zbierok Slzy a úsmevy, Drobné kvety, Zo srdca, ale i skladby duchovného i cirkevného charakteru. Organizátori srdečne pozývajú všetkých priaznivcov hudobnej tvorby Mikuláša Schneidera Trnavského na krásny umelecký zážitok.

Veronika Behúlová
Trnavské osvetové stredisko

Ulož ako PDF
Napísal 10. júla 2021 21:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.