reklama

Aktivity na Katarínke pokračujú aj v počas leta, sezóna započne Dňom otvorených dverí

Aktivity na národnej kultúrnej pamiatke, familiárne známej ako Katarínka, budú v roku 2022 pokračovať už 28. ročníkom letných družín. Akcia Deň otvorených dverí na Katarínke, ktorá sa uskutoční 5. júla, bude po dvojročnej pauze otvorením letnej sezóny. Mladí dobrovoľníci aj tento rok môžu pomôcť pri záchranných prácach. Potrební sú najmä mladí junáci, preto ak ešte nemáte plány na leto, neváhajte a príďte zažiť dobrodružstvo! Prihlasovanie je otvorené na stránke združenia.

Priebeh prác v roku 2022

Práce budú nadväzovať na minulú sezónu. Skladajú sa z dvoch ťažiskových činností – archeologického výskumu a murárskych prác. Práce prebiehajú pod dohľadom školených dobrovoľníkov a v spolupráci s odborníkmi v daných oblastiach.

FOTO: (o.z. Katarínka)

Pri archeológii sa bude nadväzovať na sondu v južnom krídle kláštora, kde sa odkrývajú zasypané prízemné priestory, ich podlahy, okenné a dverné otvory a materiálové zloženie konštrukcií.

Druhým miestom výskumu bude ohradový múr kláštornej záhrady s pôvodnými kanalizačnými žľabmi.

Murárske práce sa týkajú konzervácie a obnovy murív juhovýchodného krídla kláštora, obnovy okenných záklenkov, vkladanie dubových trámov do murív, nadväzujúce na kovové tiahla, ako aj prinavrátenie pôvodného statického systému kláštora.

V kláštornej záhrade budú prebiehať práce spojené s obnovou a konzerváciou ohradového múru.

FOTO: (o.z. Katarínka)

Vstúpte do histórie miesta

S príchodom leta sa začne aj pravidelné sprevádzanie. Každý deň v časoch od 10.00 do 17.00 budú prebiehať pravidelné výstupy na vežu so sprievodcom a záujemcom ponúkneme aj sprevádzanie po areáli Kostola a kláštora sv. Kataríny.

Počas leta sa plánuje znovu sprístupniť pre verejnosť aj zakonzervovanú kryptu v lodi kostola.

Spolu s letnou sezónou je nevyhnutné upozorniť aj na niekoľko zmien v areáli Katarínky. Ide hlavne o spoplatnenie parkoviska pod Katarínkou, ktoré prenajala obec Dechtice.

Za výber parkovného, rovnako ako za občerstvenie na parkovisku alebo predaj kávy cestou ku Katarínke nezodpovedá občianske združenie, ani mu z neho neplynú nijaké príjmy. Je možné podporiť ho dobrovoľným príspevkom alebo kúpou suvenírov.

FOTO: (o.z. Katarínka)

Vyškolení sprievodcovia, sa už tešia na svoje výstupy. Pevne veríme, že počet spokojných turistov a ich nadšenie z “genia loci” a práce bude rovnaké ako po minulé roky. Vdýchnuť atmosféru miesta bude možné aj na pripravovanej akcii Noc hradov a zrúcanín, na ktorej vás dobrovoľníci veľmi radi privítajú.

(OZ Katarínka)

INFO

Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí, snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach.
Počas 25 rokov dobrovoľníckych prác sa takmer 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu.
Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

FOTO: (o.z. Katarínka)

Ulož ako PDF
Napísal 2. júla 2022 20:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.