reklama

Posledná tohtoročná dvojhodinovka hudobnej teórie a praxe sa bude venovať „synťákom“

Dvaja trnavskí Dj-i naposledy v tomto roku povedú hodinu modernej hudobnej výchovy v Malom Berlíne. Neformálne vyučovanie sa koná už tento utorok 12. 12. 2023 o 19:00. Návštevníci sa naučia, ako sa tvorí hudba na „synťákoch“.

Teória aj prax na večernej škole elektronickej hudby

Prednáškovo-diskusný cyklus o najpopulárnejších hudobných žánroch súčasnosti, vznikol najprv ako prednášky o histórii DJ-ingu. Neskôr sa z neho stal cyklus prednášok rôznych žánrov s ukážkami o svetovom aj slovenskom rape či drum&bass scéne, no a v poslednom čase sa zameral na elektronickú hudbu.

Prednášky s historickým okienkom a ukážkami programových skladieb žánru sa pri elektronickej hudbe preklopili priamo do vyučovania. Na poslednej „dvojhodinovke“ trnavský DJ, producent a nadšenec analógovej hudby Viktor Drábek a. k. a. VKTRD spolu so svojím kolegom z bratislavskej školy dj-ingu LFO.sk Máriom Dočekalom, ktorý vystupuje ako Subtension, prednášali o teórii hudby všeobecne.

Pozreli sa na to, ako vlastne vzniká zvuk a hudba a to nielen po teoretickej stránke – návštevníci si vyskúšali, aké je to vytvoriť zvuk na mašinkách.


Stručná teória elektronickej hudby

FOTO: Vika Sheuka / Malý Berlín

Keďže zvuk, jeho záznam a následná tvorba hudby (nielen tej elektronickej) sa nedá stihnúť za 120 minút, Viktor a Mário sa rozhodli pokračovať. Na poslednej tohtoročnej hodine s návštevníkmi preberú, ako funguje syntéza a ako sa dá „vykrútiť“ dobrý zvuk. Povenujú sa aj tomu, aké legendárne „synťáky“ ovplyvnili zvuk elektronickej hudby a čo je VST. Prinesú znova svoje „mašinky“, na ktorých sa bude dať prebratá teória vyskúšať v praxi. A možno vzniknú aj krátke elektronické skladby.

Vstupenky na podujatie je možné kúpiť v predpredaji za 3 € na webovej stránke Malého Berlína alebo za 5 € v deň podujatia na mieste alebo online.

Kultúrne centrum na´jdete na Štefánikovej 4 v historickom centre Trnavy. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 11. decembra 2023 15:10. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.