reklama

Nenechajte si ujsť Nebeskú muziku z Terchovej. Na Troch kráľov vystúpi vo františkánskom kostole

Trnavský samosprávny kraj a Trnavské osvetové stredisko organizujú na sviatok Troch kráľov koncert Nebeskej muziky z Terchovej. Uskutoční sa 6. januára 2024 o 15.00 hod. v Kostole sv. Jakuba (františkánsky) v Trnave. Vstupenky sú už v predaji.

Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorníhudobníci – nebeskí muzikanti – boli prvými osadníkmi Terchovej.

Preto sa tradičná terchovská muzika z kraja Jánošíka zvykne označovať prívlastkom nebeská. História Nebeskej muziky sa oficiálne začína rokom 2000, kedy do hudobného sveta vstúpila spoločným folklórno-rockovým projektom z názvom Ešte raz.

VIDEOPOZVÁNKA:

Ich hudobná invencia postupne prekročila hranice folklórneho žánru a tak začali terchovské ľudové inšpirácie pretvárať do vlastných autorských podôb. Takto prirodzene vznikli dve tváre Nebeskej muziky. V rámci world music sú široko-ďaleko jediná kapela tohto štýlu inšpirujúca sa výlučne piesňami z jednej (rodnej) dediny v kombinácii s prvkami svetových štýlov.

Ako Terchovská muzika hrajú autentickú domácu ľudovú hudbu zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Nebeská muzika vydala tri hudobné albumy. Album ZBOJSTORY – príbehy z kraja Jánošíka zaradil medzinárodný tím hudobných odborníkov z WMCE medzi 20 najlepších albumov world music z celého sveta.

Z mnohých zahraničných koncertov je dôležité spomenúť reprezentáciu Slovenskej republiky na EXPO 2017 v Kazachstane. Na domácej pôde sa dáma a páni z Nebeskej muziky môžu pochváliť úspešnými vystúpeniami na významných podujatiach ako sú šou Zem spieva, hudobný festival Pohoda, Jánošíkove dni, koncertmi v Slovenskej filharmónii, v Mahenovom
divadle v Brne a mnohými ďalšími.

O kvalitách kapely svedčí spoločné koncertovanie s legendou slovenskej populárnej hudby Pavlom Hammelom. Príležitostne spolupracovali aj s umelcami takého formátu, ako sú napríklad Zuzana Smatanová, legendárny Marián Varga, Sisa Sklovska, rocková skupina Arzén, jazzová PaCoRa a iní.

Trojkráľový koncert v podaní Nebeskej muziky z Terchovej je umeleckým aj duchovným zážitkom pre všetkých divákov. Na vianočných koncertoch predstavujú staré terchovské ľudové koledy. Niektoré sú okorenené štipkou world music a iné naopak ladené do autentického ľudového šatu, tak aby si poslucháč každej generácie prišiel na svoje.

Okrem piesní a cappella, piesní s inštrumentálnym sprievodom je celý koncert prepletený recitovanými vinšami, úryvkami trojkráľovej hry, sprievodným slovom plným inšpiratívnych myšlienok.

Vstupenky v cene iba 7 eur na koncert sú dostupné v sieti Maxiticket, ako aj v Trnava Tourism na prízemí Mestskej veže.

Ulož ako PDF
Napísal 12. decembra 2023 10:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.