reklama

Do konca januára sa podáva priznanie k dani z nehnuteľnosti, netýka sa však každého

Vlastníci nehnuteľností, ktorí v roku 2023 nadobudli napríklad kúpou, dedičstvom či darovaním nehnuteľný majetok, a vklad do katastra nehnuteľností sa uskutočnil do 31. decembra 2023, sú povinní podať do 31. januára 2024 daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Povinnosť sa týka aj tých vlastníkov nehnuteľností, ktorí zaznamenali zmenu oproti roku 2022. Ide napríklad o prípady zmeny výmery, kolaudácie rodinného domu, zmeny využitia stavby, zmeny druhu či výmery pozemku, zmeny výmery zastavanej plochy a podobne.

Vlastníci bytov, domov, pozemkov a iných nehnuteľností, ktorí v priebehu roku nemali žiadnu zmenu vo svojom nehnuteľnom majetku, daňové priznanie nepodávajú.

Rozhodnutie o výmere dane im pošle mesto alebo obec na adresu trvalého pobytu.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Daň z nehnuteľností sa platí v obci alebo meste, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Ide o významný príjem do rozpočtu samospráv.

Mesto Trnava v roku 2024 počíta s výnosom z dane za byty, stavby a pozemky vo výške 12 miliónov eur.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností sa vždy podáva na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade, v ktorého katastri sa nehnuteľnosť nachádza.

Nie je nutné dostaviť sa na úrad osobne, stačí si vyhľadať príslušné tlačivo na webe samosprávy, vyplniť ho a poslať poštou alebo elektronicky.

Daň z nehnuteľnosti sa neplatí ihneď, ale až na základe rozhodnutia o vyrúbení dane, ktoré posiela obec či mesto.

Ulož ako PDF
Napísal 25. januára 2024 8:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.