reklama

Vďaka nadšencom ožíva historický ovocný sad Fándlyho záhrada

O historický ovocný sad v centre Naháča sa v spolupráci s obcou začalo starať občianske združenie Fándlyho záhrada. V sade plánuje organizovať aktivity vzdelávacieho a environmentálneho zamerania pre širokú verejnosť.

V obci Naháč vzniklo občianske združenie lokálnych nadšencov starých odrôd ovocia.

Skupina nadväzuje na prerušenú dvestoročnú tradíciu ovocinárskeho vzdelávania v Naháči.

FOTO: OZ Fándlyho záhrada

Hlavným zámerom zakladateľov je prebudiť v ľuďoch opätovný záujem o lokálne ovocie – nielen o jeho konzum, ale aj o pestovanie a spracovanie.

Tieto aktivity budú slúžiť aj na budovanie komunít a šírenie pozitívnej spoločenskej zmeny vo vzťahu k vlastnej krajine.

Fándlyho záhrada sa nachádza pri Pamätnom dome Juraja Fándlyho v obci Naháč. Rastie v nej takmer 40 stromov a krov starých odrôd ovocia.

Medzi inými aj živý Fándlyho odkaz – Fándlyho jabloň, ktorá tvorí plody bez jadierok.

Občianske združenie Fándlyho záhrada

Bolo založené v roku 2023 a cieľom jeho zakladateľov je propagácia ovocinárstva, včelárstva, zachovania starých odrôd ovocia a vzdelávanie verejnosti v týchto a príbuzných oblastiach.

Združenie spravuje historickú Fándlyho záhradu v obci Naháč v okrese Trnava, kde Juraj Fándly žil a tvoril.

Zakladatelia o.z. David Fendrich a Michal Blaško chcú nadviazať na Fándlyho historický odkaz vzdelávaním v ovocinárstve a včelárstve, ale aj rozmnožovaním historickej odrody Fándlyho jablka.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2024 11:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.