Prednášky v záhradnej čitárni knižnice: Rozprávať sa bude o Ekvádore, Galapágoch a aj o histórii slovenského vysťahovalectva
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pozýva na dve zaujímavé prednášky, ktoré sa uskutočnia v záhradnej čitárni.
V stredu 7. mája 2025 o 17,00 h nielen svojich čitateľov a čitateľky, ale aj tých, ktorí radi cestujú a objavujú nové krajiny, na stretnutie s mladým sympatickým cestovateľom Michalom Hertlíkom.
Okrem toho, že rád cestuje, je to aj fotograf, dobrodruh, dokumentarista, zberateľ, žurnalista, autor cestovateľských článkov, prednášajúci, súkromný sprievodca, učiteľ španielčiny a slovenčiny a hlavne – milovník Latinskej Ameriky.
Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, takže sa zaujíma o dianie vo svete, geopolitiku, históriu a geografiu a aj objavovanie nových krajín a ich kultúr. Vďaka dobrej znalosti španielčiny najviac navštevuje práve Latinskú Ameriku.
Počas cestovania sa snaží čo najviac začleniť do života a kultúry miestnych ľudí, s ktorými žije v ich domovoch, aby spoznal správanie a myslenie miestneho obyvateľstva a podstatu danej krajiny. Navštívil už Surinam, Paraguaj, Salvádor, Nikaraguu, Ekvádor, Galapágy, Panamu, ostrovy San Blas, Venezuelu, Peru, Bolíviu, Čile, Argentínu, Uruguaj, Brazíliu, Mexiko, Kubu a Svätú Luciu a o svoje zážitky z Ekvádoru a Galapág sa príde podeliť do záhradnej čitárne.
V utorok 6. mája 2025 o 17,00 hodine sa uskutoční stretnutie s výnimočnou hostkou.
Martin Jurčo pozval v rámci cyklu Podvečer s autorkou na besedu autorku kníh Gabrielu Beregházyovú. Možno ste o nej už počuli.
Spoločne so Zuzanou Palovic založili mimovládnu organizáciu Global Slovakia a všetky svoje sily venujú propagácii Slovenska vo svete. Organizácia poriada mnohé semináre a webináre s cieľom spojiť so Slovenskom každého, kto o to má záujem.
Gabriela Beregházyová sa narodila na Slovensku, ale spolu s rodičmi emigrovala do Kanady. Študovala v Kanade a USA, žila v desiatich krajinách sveta, aby sa nakoniec vrátila do krajiny svojich predkov – na Slovensko.
Napísala už viacero kníh. V publikácii „Slovenskí vysťahovalci“ skúma na príbehov 40 Slovákov, ktorí na prelome 19. a 20.storočia odišli zo Slovenska (zväčša do Severnej Ameriky), aké boli hlavné príčiny vysťahovalectva.
Zo Slovenska vtedy odišla takmer tretina obyvateľstva. Pátra po príčinách, aké ekonomické podmienky viedli k ich rozhodnutiu emigrovať, v ktorých odvetviach hospodárstva boli Slováci najviac postihnutí a prečo práve Amerika bola jednou z hlavných cieľových destinácií slovenských emigrantov v 19. storočí.
V knihe nájdeme, aj čo všetko museli migranti podstúpiť predtým, než sa vydali na cestu, aké boli podmienky počas cesty, s akými výzvami sa Slováci stretávali po príchode do Ameriky, ako sa im darilo prispôsobiť sa novému prostrediu a získať si miesto v americkej spoločnosti.
Zaujímavá je aj jej publikácia Veľký návrat či Super Slováci s podtitulom 50 Slovákov, ktorí zmenili svet – príbehy ľudí, ktorí dali svetu niečo výnimočné, načo môže byť Slovensko hrdé. Gabriela Beregházyová je totiž presvedčená, že Slovensko je síce geograficky malá krajina, ale vďaka ľuďom, ktorí sa k nej hlásia všade vo svete, a ktorí sú na ňu hrdí, je určite “Global Slovakia” a máme svetu čo povedať a ukázať. Skrátka, bude sa o čom rozprávať.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Ľubica Malá
Knižnica Juraja Fándlyho