Kroj z piešťanského regiónu bude inšpiráciou pre súčasných dizajnérov
Krajská inovačná a rozvojová agentúra Trnavského samosprávneho kraja (KIRA) spustila projekt, ktorého cieľom je popularizácia a propagácia ľudových odevov z piešťanského regiónu. Prvky krojov, ktoré boli kedysi považované za najkrajšie v celom Československu, majú vďaka tomu šancu stať sa súčasťou moderných odevov navrhnutých súčasnými návrhármi.
Kroje sú súčasťou zážitkového turizmu, pričom dobrým príkladom z praxe v ich využívaní v tejto oblasti môže byť Slovácko – región známy svojou bohatou folklórnou tradíciou.
Práve s partnermi z tohto moravského regiónu nadviazala spoluprácu Krajská inovačná rozvojová agentúra. Výsledkom je schválenie dotácie na projekt s názvom Kroj ako inšpirácia, ktorého cieľom je spopularizovať remeslo zhotovovania ľudových odevov v regiónoch Slovácko (ČR) a Piešťansko (SR), zatraktívniť ho a zachovať pre ďalšie generácie.
„Podpora kultúrneho dedičstva a obzvlášť živej kultúry – remeselníkov, dizajnérov a kreatívnych odvetví je mimoriadne dôležitá. V spolupráci s partnermi z českého Slovácka sme získali európske zdroje vo výške 50-tisíc eur, ktoré prispejú k rozvoju regionálnej identity a zvýšeniu atraktivity nášho kraja pre turistov aj obyvateľov. Z cezhraničného projektu sa výrazne teším,“ poznamenal trnavský župan Jozef Viskupič.
FOTO: KIRA
Krajská inovačná a rozvojová agentúra Trnavského samosprávneho kraja (KIRA) získala finančné prostriedky z programu Interreg Slovensko – Česko 2021-2027.
Rozpočet projektu je viac ako 62-tisíc eur. Schválený príspevok predstavuje takmer 50 tisíc eur a zvyšných 8% bude KIRA hradiť z vlastných zdrojov.
„Vďaka výborným vzťahom, ktoré sa nám počas prípravy žiadostí podarilo vybudovať sa našim partnerom stala krajčírska dielňa Lidové tradice a řemesla z Uherského Ostrohu. Ďalšími partnermi sú Miestna akčná skupina Holeška, ktorá podporuje rozvoj kvality života vo vidieckych oblastiach v celom regióne,“ uviedol Marek Krnáč, zástupca riaditeľa KIRA.
Ďalším partnerom projektu je Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany, ktorá propaguje kultúrne dedičstvo a regionálne produkty návštevníkom a obyvateľom regiónov Piešťany a Hlohovec.
Kroje z okolia Piešťan sú vzácne vďaka svojej vyspelej výšivkárskej technike. V minulosti boli slovenskými reprezentačnými krojmi. Pri slávnostných príležitostiach si ich na začiatku 20. storočia obliekali najmä vyššie vrstvy na rôznych spoločenských udalostiach doma i v zahraničí. Medzi krojmi z piešťanského regiónu vyniká ľudový odev z Krakovian. Tamojšia čipka je na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návštevníci ju môžu obdivovať v súkromnom etnografickom múzeu Za krakovskú bránu.
„Prvky tradičného kroja chceme zachovať cez ich využitie v súčasnom modernom odevnom dizajne. Chceme povzbudiť a podporiť mladých remeselníkov a dizajnérov, aby sa vo svojej tvorbe inšpirovali prvkami, ktoré sú pre tradičný kroj charakteristické. Spojením ľudových krojov a moderného dizajnu by sme chceli priniesť na trh nový produkt – moderný odev s tradičným vzorom,“ povedala Marcela Černá z KIRA.
Tento odev sa stane súčasťou značky Regionálny produkt Piešťansko, ktorú KIRA v spolupráci s MAS Holeška uvedie na trh. Príkladom pri tvorbe tejto značky je úspech Regionálneho produktu Slovácko, ktorý dáva miestnym výrobcom a farmárom nielen možnosť odlíšiť sa od tých, ktorí dodávajú zákazníkom konvenčný a uniformný tovar, ale aj množstvo výhod, ako napríklad spoločná, e-shop a nové predajné miesta.
„Jedným z dôležitých výstupov projektu bude vybudovanie spoločného jednotného webového portálu, ktorý užívateľom poskytne kompletné informácie o pestrosti krojov cezhraničného územia Slovácko – Piešťansko, aj o folklórnych podujatiach, na ktorých je možné stretnúť ľudí v krojoch,“ dodala M. Černá.
K ďalším dôležitým aktivitám, ktoré budú v projekte realizované patria: Etnografický výskum zameraný na mapovanie vzorov a techník kroja a jeho súčiastok.
V rámci SR bude predmetom mapovania rozsah územia Piešťansko. Na českej strane lokality z regiónu Slovácko. V ďalšej aktivite sa zameriame na zorganizovanie workshopov pre dizajnérov a remeselníkov. Keďže ide o cezhraničný projekt, školenia prebehnú na moravskej, tak i na slovenskej strane. Účastníci sa naučia viaceré techniky, ktoré si následne budú môcť doma precvičiť.
Výstupom tejto aktivity bude vytvorenie vlastného prototypu odevu alebo jeho súčiastky, inšpirovanej tradičným krojom. Úspešní výrobcovia sa budú môcť uchádzať o certifikát v rámci novo budovanej značky Regionálny produkt Piešťansko, čo je tiež súčasťou plánovaných aktivít projektu.
Ulož ako PDF