Západoslovenské múzeum v Trnave pozýva záujemcov na kurz modelovania z hliny
V rámci podujatia Kreatívna dielňa si Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo pre záujemcov kurz modelovania z hliny, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. júla 2025 o 14:00 h. Účastníci kurzu budú mať možnosť vyskúšať si prácu s hlinou pri modelovaní v rukách.
Priaznivé podmienky v podobe kvalitných ložísk hrnčiarskej hliny mali významný vplyv na rozvoj slovenského hrnčiarstva. Pri výrobe používali hrnčiari lokálne zdroje hliny, prípadne z blízkeho okolia.
Najnáročnejšími prácami z fyzického hľadiska bolo získavanie a príprava hrnčiarskej hliny. Hlina sa kopala ručne v hlinisku alebo v jamách s hĺbkou až do 5 metrov. Skladovala sa na chladnom mieste, kde sa ďalej spracovávala (prekopávaním, ubíjaním, hnetením, šliapaním, mletím atď.), až kým sa dostala na hrnčiarsky kruh. V 20. storočí sa tento proces zjednodušil a urýchlil zásluhou elektrických mlecích strojov.
V súčasnosti si hrnčiari častejšie kupujú už spracovanú hlinu alebo si ju sami spracujú pomocou elektrických strojov.
Hrnčiarstvo patrilo medzi najrozšírenejšie remeslá na Slovensku od stredoveku až do polovice 20. storočia, pretože odzrkadľovalo život vidieckych domácností s ich každodennými potrebami.
Hrnčiari vyrábali rôzne druhy prevažne úžitkových predmetov slúžiacich na úschovu a prípravu potravín (hrnce, rajnice, pekáče, formy na lievance), na podávanie aj prenos jedál a nápojov (taniere, misy, obedáre, džbány), drobné úžitkové predmety (cedáky, kvetináče, včelárske dymáky). V menšej miere zhotovovali drobné dekoratívne predmety (sošky, svietniky, detské hračky). Hrnčiarske výrobky sa pôvodne vyrábali modelovaním v ruke, neskôr točením na hrnčiarskom kruhu či tvarovaním s využitím foriem.
V rámci podujatia Kreatívna dielňa si Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo pre záujemcov kurz modelovania z hliny, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. júla 2025 o 14:00 h. Účastníci kurzu budú mať možnosť vyskúšať si prácu s hlinou pri modelovaní v rukách.
Kurz bude prebiehať pod vedením Michala Horníka. Jeho rodičia pracovali v Slovenskej ľudovej majolike v Modre, kde sa aj on vyučil za umeleckého keramikára a dlhé roky pracoval ako keramický maliar.
Na začiatku nového milénia začal pracovať pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave, kde v roku 2019 z rúk vtedajšej ministerky kultúry, Ľubici Laššákovej, prevzal titul „Majster ľudovej umeleckej výroby“.
Počas minuloročných Vianoc sa jeho keramický betlehem zúčastnil medzinárodnej výstavy betlehemov vo Vatikáne.
Počet účastníkov kurzu je obmedzený. Prihlasovací formulár nájdete na webovej stránke múzea: www.zsmuzeum.sk.
Vstupné je 5,- €. Kurz je vhodný aj pre deti od 4 rokov.
Mgr. Adriána Takáčová
Prezentačné oddelenie Západoslovenského múzea v Trnave