Najväčší kvetinový trh v Trnave otvorí pestrý sprievod. Súčasťou Májového kvetu bude aj bohatý kultúrny program
Najväčší mestský kvetinový trh v Trnave sa vráti do centra mesta od 7. do 9. mája 2026. Podujatie Májový kvet aj tento rok spojí predaj kvetín, byliniek a záhradkárskeho sortimentu s kultúrnym programom pre verejnosť.
Májový kvet patrí v Trnave k najvýraznejším trhom a každoročne zapĺňa historické centrum tisíckami rozkvitnutých kvetov. Tento rok sa rozprestrie od Hlavnej ulice cez Trojičné námestie pod mestskou vežou až po časť Hviezdoslavovej ulice. Počas všetkých troch dní bude otvorený od 8.00 do 18.00 h.
Aj tento rok sa očakáva pestrá ponuka predajcov s veľkým sortimentom kvetín, od záhradných po izbové, ako aj predajcov čerstvého ovocia, domácich korenín, byliniek a sušených rastlín. V minulom roku sa na Májovom kvete zúčastnilo 77 predajcov.
Ilustračné foto: Zaži v Trnave
Kultúrny program otvorí v piatok veľký kvetinový sprievod so žiakmi trnavských škôl a škôlok. Posilní ho bubenícka show, pouliční kaukliari a artisti.
Sobotný program prinesie workshopy, oddychovú zónu s aktivitami pre deti aj možnosť dostať poradenstvo na témy záhradkárstva a ovocinárstva od členov Slovenského zväzu záhradkárov. Organizátori zároveň do ulíc prinesú hudobné vystúpenia.
Po úspechu minuloročných buskerov, teda pouličných umelcov, rozšíria ich vystúpenia aj na ďalšie miesta v centre.
Májový kvet bude podľa slov organizátorov plný hudby, kvetov a pozitívnej atmosféry: „Piatkový, otvárací sprievod pripravujeme v porovnaní s minulým rokom výraznejší a vizuálne bohatší. Aj v sobotu chceme návštevníkom priniesť viac, program preto doplníme o tvorivé dielne, pouličné vystúpenia buskerov, artistov a žonglérov, ako aj o oddychové zóny,“ hovorí Jana Pekárková z mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave.
Ilustračné foto: trnava-live.sk
Súčasťou sobotného programu bude aj tvorivo-edukačná aktivita pre deti v Ružovom parku, kde budú môcť pomáhať pri výrobe hmyzích hotelov.
Tie vzniknú na základe minuloročného hlasovania detí, ktoré prostredníctvom mestského robota Dobrostroja rozhodli, aký prírodný projekt by chceli v Trnave zrealizovať. Hotely potom pribudnú v mestských parkoch ako útočisko pre samotárske včely a ďalší užitočný hmyz.
„Májový kvet je zaujímavý pre milovníkov kvetov aj ľudí, ktorí si radi užívajú mestský trh so všetkým, čo k nemu patrí. Do centra Trnavy prináša farby a príjemnú atmosféru, a tú tento rok ešte viac oživia pouliční umelci,“ doplnil Alexander Prostinák z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.
Ulož ako PDF












