reklama

„Zatepľovací“ boom zmenil mnohé paneláky v Trnave na nepoznanie

zateplenie2Doslova stavebný boom zažilo mesto Trnava najmä počas letných mesiacov v oblasti zatepľovania bytových domov, činžiakov či panelákov. Desiatky obytných domov v každej časti mesta sa v priebehu ostatných niekoľko mesiacov zmenili na nepoznanie – k lepšiemu. Zateplené budovy, nové fasády hrajúce farbami, vymenené okná, parapety, vchodové dvere – to všetko so sebou priniesli investície mnohých trnavských spoločenstiev vlastníkov bytov. Výsledky miliónových investícií sú vidno prakticky na každom kroku.
„Základným a rozhodujúcim faktorom, prečo sa oplatí investovať do zateplenia obytného domu, je výrazná úspora energií, najmä tepla. Je zrejmé, že ceny energií budú stúpať, nikto dnes negarantuje ceny ropy, elektriny. Zateplenie šetrí peniaze, svoju úlohu hrá aj vizuálna a estetická stránka – činžiaky sú na pohľad krajšie, pôsobia sviežo a moderne,“ myslí si Erich Malán z Fasádneho štúdia Timstav v Trnave. zateplenie1Ako pripomína, nezanedbateľným pozitívom je fakt, že spoločenstvá vlastníkov bytov majú dnes široké možnosť prefinancovania týchto často nákladných investícií.
„Na zateplenie dnes spoločenstvám požičiavajú komerčné banky, Štátny fond rozvoja bývania, európske fondy, aj stavebné sporiteľne. Ponuka financovania je široká a pomerne dostupná,“ konštatuje odborník na problematiku.
Zateplenie priemerného osemposchodového paneláku môže stáť spoločenstvo v závislosti od rozsahu vykonaných prác aj niekoľko miliónov korún. Keďže spoločenstvá takýmito sumami zvyčajne nedisponujú, siahajú po úveroch. „Pozitívny posun v tejto oblasti nastal už vo chvíli, kedy štát začal podporovať tieto investície, či už pri spoločenstvách alebo súkromných osobách. Revitalizácia sídlisk a bytového fondu sa vráti na nižších prevádzkových nákladoch, úspore energií a pohodlnejšom a príjemnejšom bývaní. Zatepľovanie chráni byty nielen pred zimou, ale aj pred horúčavami, vonkajším hlukom, pôsobí aj ako prevencia porúch konštrukcií budov…,“ vyratúva E. Malán.
Ako pripomína na záver, dôležité je pred samotným rozhodnutím o investícii do zatepľovania nechať si vypracovať projekt a poradiť sa s odborníkmi z fasádneho štúdia či predajne stavebnín o správnom použití materiálov a zatepľovacích systémov, ktorých vhodnosť použitia sa môžev jednotlivých prípadoch odlišovať.

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2007 23:15. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.