reklama

Stane sa trnavský región rajom pre cykloturistov?

Občianske združenie (OZ) Trnavská náučná cyklotrasa (TNC) pripravuje horlivým tempom realizáciu bezpečných a moderných cyklotrás, ktoré by v budúcnosti mali križovať celý trnavský región. Ak by sa podarilo projekt na Slovensku nebývalých rozmerov realizovať, okolie Trnavy by sa stalo doslova rajom pre nadšencov cykoloturistiky.
Predseda Občianskeho združenia TNC Jozef Kozoň si myslí, že v prípade zdarného ukončenia všetkých prípravných procesov a získania finančných prostriedkov z európskych fondov by sa mohli všetky plánované cyklotrasy realizovať už v rokoch 2009 až 2014. Pôjde o úplne nové cesty, ktoré budú situované čo možno najďalej od jestvujúcich komunikácií pre motorové vozidlá. J. Kozoň odhaduje, že len asi 8 percent zo všetkých navrhovaných chodníkov pre cyklistov povedie v dotyku súčasných ciest. „Naše združenie pracuje mimoriadne aktívne. Snažíme sa stretávať so zástupcami obcí, mnoho z nich už prijalo členstvo v OZ TNC. Komunikujeme aj s orgánmi štátnej správy, stretávame sa s politickými predstaviteľmi, k spolupráci vyzývame veľké korporácie. Potešíme sa každej šikovnej ruke, prijmeme medzi seba ľudí, ktorí sú ochotní spraviť niečo pre dobrú vec,“ vyhlasuje J. Kozoň.
Odhadované náklady na výstavbu viac ako 200 km navrhnutých cyklotrás sú viac ako 400 miliónov korún. Na prvý pohľad to nie je malá suma, ale ako ilustruje Jozef Kozoň, „každým dňom, kedy Slovensko nečerpá vyhradené prostriedky Únie v celkovej výške 330 miliárd korún, prichádzame o obrovské financie. Napríklad za tri dni, kedy sa nič nevyčerpá, stratíme toľko peňazí z eurofondov, za ktoré by bolo možné postaviť cyklotrasu z Trnavy do Smoleníc!“
Príprava projektu TNC je súborom náročných úloh, ktoré si vyžadujú obrovské úsilie, zodpovednosť a – samozrejme – financovanie. Zástupcovia OZ robia túto prácu dobrovoľne, bez nároku na honorár. „Chod združenia a komunikácia s úradmi, neustále stretnutia a rokovania si vyžadujú peniaze. Preto sme oslovili viacero spoločností so žiadosťou o podporu. Cyklotrasy budú vedené aj k nadnárodným spoločnostiam ako PSA Peugeot Citroen či Samsung, boli by sme nesmierne vďační, keby sa podieľali na chode združenia. Rovnako veríme v spoluprácu so spoločnosťou Siemens, osvedčuje sa nám komunikácia s mestom Trnava či Trnavským samosprávnym krajom,“ vyratúva zanietený predseda OZ TNC. Viac informácií o chode združenia nájdete na www.tnc.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 5. septembra 2008 14:02. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.