reklama

Pravica získala v Trnave suverénne najviac hlasov voličov, napriek tomu prehrala

Novopečený primátor mesta Trnava Vladimír Butko oslavoval svoje víťazstvo v komunálnych voľbách len chvíľu. Krátko po zistení, že sa stal po 16 rokoch v pozícii Bošnákovej dvojky prvým mužom radnice, skalilo jeho radosť poznanie výsledkov hlasovania o zložení mestského zastupiteľstva.
Prakticky až osemnásť stoličiek pre koalíciu Smeru a spol.v tridsaťjedenčlennom parlamente Butkovi na pokojnom spánku iste nepridalo. Experiment s rozdelením pravice sa v Trnave nevydaril.

Kým na prvý pohľad sa môže zdať, že mesto sa oblieklo „do červena“, nie je to celkom pravda.

Kandidáti na poslancov takzvanej  ľavice, reprezentovanej stranami Smer, HZDS, HZD a Nová demokracia, obdržali v komunálnych voľbách necelých 20-tisíc hlasov. Poslaneckí kandidáti za pravicové KDH a koalíciu SDKÚ-DS – SaS získali dohromady viac ako 35-tisíc voličských hlasov.
Podobne dopadla aj voľba primátora – dvaja kandidáti pravice Butko s Pobieckým presvedčili spolu 10 500 voličov, reprezentanti opačného politického spektra Stanko a Barcaj získali dohromady len 5608 voličských hlasov.

Z týchto čísiel je zrejmé, že jednoznačne hovoriť o zmene orientácie voličov v Trnave asi nemožno. Skôr naopak. Je viac ako pravdepodobné, že ak by vznikol trojblok KDH, SDKÚ-DS, SaS, pravica by si v Trnave udržala suverénnu väčšinu.

Nový primátor mesta Vladimír Butko

Foto: (pm)

Smer a spol. dokázal vďaka svojim poslušným voličom majstrovsky využiť roztrieštené hlasy svojich konkurentov a podarilo sa im takmer nemožné – získať pohodlnú väčšinu v mestskom zastupiteľstve. Vladimír Butko vo svojom vyhlásení apeluje na odhodenie straníckych tričiek v komunálnej politike.
„Spolieham sa na to, že novozvolení poslanci sú v pvom rade správni Trnavčania. Mojou prioritou bude, že sa dohodneme a budeme posúvať Trnavu vpred,“ prezentoval nový primátor.

Rozdelenie hlasov bývalých koaličných partnerov KDH a SDKÚ-DS bolo tým zásadným momentom, vďaka ktorému sa teší Smer. Priznáva to aj okresný šéf strany Marián Kovačócy. „Nášmu výsledku pomohlo rozdelenie pravice. Druhým dôležitým faktorom bola podľa nás nespokojnosť s rozvojom mesta,“ myslí si.

KDH bude reprezentovať v ďalších štyroch rokoch 8 poslancov. Až o deväť menej ako v uplynulom volebnom období. Totálny prepad zaznemala SDKÚ-DS, ktorá stratila z deviatich mandátov osem. Koaličný výsledok zachraňovali dve kreslá získané SaS.
„Nie je to pre nás šťastný výsledok. Sme sklamaní. Hoci so získaným počtom hlasov na primátora môžem byť pomerne spokojný, obzvlášť  ak porovnáme ako dopadli známe tváre SDKÚ-DS v Bratislave, Piešťanoch či Žiline, výsledok volieb poslancov je zlý. Za zásadnú skutočnosť považujem fakt, že k voľbám neprišli mladí ľudia a stredná generácia. Teda tí, ktorí najviac volajú po zmene v Trnave,“ zhodnotil Jozef Pobiecký.

Prakticky okamžite po zverejnení výsledkov komunálnych volieb vyjadrovali pravicovo orientovaní voliči svoju nespokojnosť s tým, že dlhoroční koaliční partneri KDH a SDKÚ-DS umožnili svojou nezodpovednosťou tak výrazný prienik Smeru v meste. Ako je všeobecne známe, ani po viac ako mesiac trvajúcich rokovaniach sa pravicové strany nedohodli na vytvorení koalície. SDKÚ-DS preto vytvorila dvojblok s SaS, KDH išlo do volieb osamotené.

Členovia KDH obviňujú z pádu pravice v Trnave SDKÚ. Poukazujú na neúmerné a nereálne požiadavky, ktoré strana na predvolebných rokovaniach požadovala.
Aká bola skutočnosť, posúďťe sami: posledná ponuka, s ktorou sú­hlasili SDKÚ-DS aj SaS v snahe o vytvorenie spoločnej pravicovej troj­koalície s KDH, bola podpora pre spoločného primátorského kandidáta Vladimíra Butka a rozdelenie 31-člennej poslaneckej kandidátky v pomere 14 pre KDH, 10 pre SDKÚ a 7 pre SaS (pre ilustráciu vo volebnom období 2006-2010 malo KDH 17 a SDKÚ 9 poslaneckých mandátov).
SDKÚ a SaS požadovali aj kreslá viceprimátora a zástupcu primátora. KDH túto ponuku odmietlo. Niektorí členovia hnutia ju dokonca označili za „smiešnu“. „Podporíme kandidáta KDH na primátora výmenou za väčšinový pomer kresiel na kandidátke. Nemôžeme akceptovať návrh KDH, ktoré požaduje aj postavenie svojho kandidáta aj väčšinu poslancov,“ vyjadril sa v priebehu rokovaní Pobiecký.
Druhou alternatívou, ktorú navrhli SDKÚ a SaS, a bola od začiatku odsúdená na neúspech, bola podpora pre spoločného primátorského kandidáta Jozefa Pobieckého a rozdelenie mandátov v pomere 18 KDH, 8 SDKÚ-DS, 5 SaS, post vicemprimátora pre KDH a zástupcu primátora pre SaS.
Po krachu spoločných rokovaní ohlásili strany SDKÚ a SaS vznik dvojkoalície a postavenie vlastného kandidáta na primátora Jozefa Pobieckého.

Za všetkým, čo sa v posledných rokoch v Trnave vybudovalo, stojí KDH a jeho ľudia. SDKÚ neprispelo ničím výnimočným, nemáme dôvod ustupovať a akceptovať ich požiadavky. Považujem ich za neúmerné a nadnesené,“ povedal autorovi tohto článku ešte v septembri na margo vtedy prebiehajúcich rokovaní Vladimír Butko. V podobnom duchu sa vyjadrovali aj ďalší členovia KDH.

Neschopnosť dohody medzi pravicovými stranami v Trnave vystrelila na vrchol ich konkurenciu. Ako bude vyzerať spolupráca primátora a zastupiteľstva, v ktorom sa nebude môcť oprieť o podporu svojich poslancov, ukáže až čas. Obyvateľom mesta zostáva veriť, že poslanecký zbor a radnica budú viac pracovať, ako politizovať.

Ulož ako PDF
Napísal 29. novembra 2010 7:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2010, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pravica získala v Trnave suverénne najviac hlasov voličov, napriek tomu prehrala”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.