reklama

Komunálne voľby 2014 v Trnave: základné informácie pre voličov

Komunálne voľby 2014 sa uskutočnia v sobotu 15. novembra 2014. Volebné miestnosti budú otvorené v čase od 7. do 20. hodiny.

V Trnave bude otvorených 56 volebných miestností, k zajtrajšiemu dňu má právo voliť 55 367 obyvateľov mesta.

O hlasy voličov sa uchádza 123 kandidátov na poslanca. Mestská volebná komisia zaevidovala poslaneckých kandidátov z 11 politických subjektov, ktoré predložili 89 mien uchádzačov, 34 uchádzačov o poslanecký post je nezávislých.

Kompletný zoznam kandidátov sme zverejnili tu.

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava bude mať vo volebnom období 2014 – 2018 rovnako ako v súčasnosti 31 poslancov.

volby

Ilustračné foto

Na post primátora kandidujú Peter Bročka (nezávislý), Jozef Klokner (nezávislý), Robert Schmidt (SNS), Bystrík Stanko (Smer – SD) a Ján Žitňanský (KDH, SDKÚ-DS, NOVA, OľaNO, SAS, Strana zelených, Most-Híd).

V komunálnych voľbách sa volí jednokolovo.

Vo volebnom obdobe číslo 1 (stred – staré mesto, časť Špíglsálu) sa volí 5 poslancov.

Vo volebnom obdobe číslo 2 (západ – Prednádražie, časť Špíglsálu) sa volí 6 poslancov.

Vo volebnom obdobe číslo 3 (sever – Kopánka, Vodáreň, Hliny, Zátvor) sa volí 7 poslancov.

Vo volebnom obdobe číslo 4 (východ – Družba, Vozovka, Hlboká, Tehelná) sa volí 7 poslancov.

Vo volebnom obdobe číslo 5 (juh – Linčianska, Tulipán) sa volí 5 poslancov.

Vo volebnom obdobe číslo 6 (Modranka) sa volí 1 poslanec.

Zoznam volebných okrskov podľa miesta trvalého bydliska nájdete tu (link).

Na komunálnych voľbách v roku 2010 sa v Trnave zúčastnilo len 16 316 z 55 590 (29,35%) oprávnených voličov.

Ako volili Trnavčania pred štyrmi rokmi

Najviac poslaneckých mandátov získal Smer-SD v koalícii HZD, ĽS- HZDS, ND – 17. KDH malo 8 poslancov, koalícia SDKÚ-DS a SaS troch a do zastupiteľstva sa dostali aj traja nezávislí kandidáti Bystrík Stanko, Veronika Gašparíková a Matej Lančarič.

Primátorské voľby vyhral pred štyrmi rokmi Vladimír Butko (KDH) so ziskom 5815 hlasov, pred Bystríkom Stankom (nezávislý s podporou Smeru-SD), ktorý dostal 4873 hlasov, tretí skončil s 4685 hlasmi Jozef Pobiecký (SDKÚ-DS, SaS) a štvrtý bol nezávislý Marián Barcaj, ktorý získal dôveru 735 voličov.

Ako voliť?

Na hlasovacom lístku pre voľby primátora mesta (starostu obce) zakrúžkuje volič poradové číslo len jedného kandidáta.

Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov mestského (obecného) zastupiteľstva zakrúžkuje volič poradové čísla jednotlivých kandidátov, avšak najviac u toľkých kandidátov, aký počet poslancov má byť vo volebnom obvode zvolený (údaj je uvedený na hlasovacom lístku).

V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby poslancov zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby primátora (starostu).

Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní.

Volič, ktorý sa nemôže v deň volieb dostaviť do volebnej miestnosti, môže požiadať zo závažných, najmä zdravotných dôvodov okrskovú volebnú komisiu (v ktorej zozname voličov je zapísaný) o hlasovanie mimo volebnej miestnosti. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou. Volič hlasuje tak, aby sa dodržala tajnosť hlasovania.

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre telesnú vadu alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, nie však člena okrskovej volebnej komisie, aby za neho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky.

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2014 17:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2014, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Komunálne voľby 2014 v Trnave: základné informácie pre voličov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.