reklama

Komunálne voľby v Trnave – kde, ako a kedy voliť

V sobotu 27. novembra 2010 o 7. hodine začínajú komunálne voľby. Volebné miestnosti budú otvorené do 20. hodiny.
Na území mesta Trnava je vytvorených šesť volebných obvodov, ktoré sú rozdelené podľa jednotlivých mestských častí. Trnavčania si budú voliť primátora a poslancov mestského zastupiteľstva v závislosti od miesta svojho bydliska v jednom z 56 volebných miestností.

O primátorskú stoličku budú bojovať štyria kandidáti, o 31 poslaneckých kresiel sa uchádza 124 kandidátov (kompletný zoznam podľa obvodov).

Kandidáti na primátora mesta Trnava:

1. Marián Barcaj, Mgr., 33 r., riaditeľ spoločnosti, koalícia SDĽ, SZ
2. Vladimír Butko, Ing., 55 r., zástupca primátora, KDH
3. Jozef Pobiecký, Ing., 41 r., zástupca primátora, Trnava, koalícia SDKÚ-DS, SaS
4. Bystrík Stanko, Ing., 41 r., manažér, Trnava, nezávislý kandidát

Každý volič bude bez rozdielu volebného obvodu voliť jedného zo štyroch kandidátov na primátora. Každý volebný obvod má svojich vlastných kandidátov na poslancov, ktorých môžeme voliť. Špecifikum komunálnych volieb je napríklad aj v tom, že obyvateľ s trvalým pobytom napríklad na Družbe nemôže dať svoj hlas kandidátovi z Prednádražia.
V porovnaní s parlamentnými voľbami pri hlasovaní o poslancoch môžeme na jednom hlasovacom lístku zakrúžkovať aj kandidátov za rozdielne politické subjekty či nezávislých kandidátov. Aby bol váš hlas platný, je potrebné zakrúžkovať poradové číslo u najmenej jedného a najviac u toľkých kandidátov, ako je uvedené na hlasovacom lístku.
Počet volených poslancov v jednotlivých volebných obvodoch:
– vo volebnom obvode č. 1 (staré mesto) sa volia 5 poslanci
– vo volebnom obvode č. 2 (západ – Prednádražie, A. Kubinu, časť Spiegelsaal) sa volia 6 poslanci
– vo volebnom obvode č. 3 (sever – Vodáreň, Hliny, Zátvor, Kopánka) sa volia 7 poslanci
– vo volebnom obvode č. 4 (východ – Družba, Vozovka, Tehelná) sa volia 7 poslanci
– vo volebnom obvode č. 5 (juh – Linčianska, Tulipán) sa volia 5 poslanci
– vo volebnom obvode č. 6 (Modranka) sa volí 1 poslanec

Základné informácie o komunálnych voľbách:

Hlasovať v komunálnych voľbách môžu len občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu väzni a tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony. Voliť môžu aj cudzinci, ktorí majú na území mesta trvalý pobyt, volebnej komisii sa musia preukázať povolením na pobyt.

Po prevzatí obálky a hlasovacích lístkov vstúpi volič do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov.
Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov zakrúžkuje volič poradové čísla jednotlivých kandidátov, avšak najviac u toľkých kandidátov, aký počet poslancov má byť vo volebnom obvode zvolený (údaj je uvedený na hlasovacom lístku).
Na hlasovacom lístku pre voľby primátora mesta zakrúžkuje volič poradové číslo len jedného kandidáta.
V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby poslancov mestského zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby primátora.
Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní.

O víťazovi v primátorských voľbách sa rozhoduje jednokolovo. Ten zo štyroch uchádzačov, ktorý získa najväčší počet platných hlasov, sa stane primátorom.

Ulož ako PDF
Napísal 26. novembra 2010 11:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2010, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Komunálne voľby v Trnave – kde, ako a kedy voliť”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.