reklama

Prednášky a workshopy Festivalu Lumen: viac ako 25 zaujímavých tém

Festival Lumen už tento víkend otvorí svoje brány a okrem slovenských a zahraničných hudobných skupín privíta aj vzácnych hostí z rôznych oblastí. Povedú prednášky a workshopy, ktoré sú už tradične súčasťou festivalovej soboty.

Návštevníci festivalu si teda budú môcť vybrať z viac ako 25 aktuálnych tém, ktoré môžu „predebatovať“ s odborníkmi na rôznych miestach Trnavy – v priestoroch Arcibiskupského úradu, Trnavskej univerzity, CZŠ Angely Merici, v kostoloch, v Mariánskej sále, na radničnom nádvorí…
Témy prednášok a workshopov nie sú zamerané na jednu oblasť, zastúpené sú psychológia, sexualita, či medicína. Nechýbajú ani misijné, vzťahové a rodinné témy. Pozvanie prijali vzácni hostia, medzi nimi premiérka Iveta Radičová, ktorá vysvetlí, čo znamená byť aktívnym občanom. Premiérku uvedie a bude sprevádzať don Karol Maník – provinciál Saleziánov dona Bosca na Slovensku (jeden z troch organizátorov Festivalu Lumen).

Prípravy na festival vrcholia

Minister vnútra Daniel Lipšic a poslankyňa NR SR Jana Žitňanská sa budú venovať téme hodnôt, bezpečnosti a politickej angažovanosti. Na technologický pokrok, etiku v medicíne sa pozrie Marek Michalčík z občianskeho združenia Fórum života spolu s profesorkou medicínskej etiky Evou Grey a  s ministrom zdravotníctva MUDr. Ivanom Uhliarikom.
Ján Figeľ nadviaže na motto festivalu „Built on ROCK“ (Postavený na skale) a pri raňajkách porozpráva o tom, ako si môže kresťan zachovať svoju tvár a žiť hodnoty aj v politike a prečo tému dobrovoľníctva musí riešiť až Európsky parlament.

Pre kreatívne typy je tu workshop Daniela Heviera – bude zameraný na hru so slovami, farbami a pohybom. O podceňovaní a sebaprijatí porozpráva Dr. Marta Popelková – prednášajúca na Katedre psychologických vied UKF v Nitre. ThLic. Lukáš Petruš prostredníctvom hudby, zaujímavých faktov a videoklipov priblíži, čo má spoločné rock s kresťanstvom. Tvorivý workshop o tom, či médiá formujú alebo deformujú, si pre návštevníkov Festivalu Lumen pripravila Alena Ješková. Odborník na oblasť sociálnych médií Peter Šebo priblíži, čo je naozaj vo virtuálnom svete nebezpečné a čo sú iba povery. Pri téme médií ostanú aj Miriam a Tomáš Kuzároví a zodpovedajú otázky o aktuálnosti slovenského kresťanského webu, o trendoch a výzvach v tejto oblasti.

Z Trnavy sa prostredníctvom zaujímavých rozprávaní zážitkov hostí sa prenesiete na Haiti, Sibír, do Azerbajdžanu, misijného Rumunska, Indie, Afriky či Peru. „Strýco Laco“ (Ladislav Mikuš) rozpovie svoj príbeh o tom, ako sa rozhodol vycestovať v sedemdesiatke na Haiti a učiť „domácich“, ako sa správa správny hospodár.
Jozef Bednár priblíži, čo do jeho rodiny priniesol život so synom Marekom, ktorý je autista. Nadácia pre deti Slovenska pripravila workshop o uplatnení absolventov vysokých škôl, o hľadaní práce, motivácii. Dávid Drafi povie o dôležitosti výchovy k manželstvu a rodičovstvu, ale i o tom, prečo je HIV a AIDS problém.

Riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák sa porozpráva so zástupcom šéfredaktora týždenníka Trend Františkom Múčkom o koncoch sveta, prečo sa ich hromadne bojíme a kedy už konečne prídu. Braňo Jobus ponúkne svoj pohľad nie len na spanilú jazdu Muflóna Ancijáša, knižky a alkohol, ale predvedie aj svoj sólový projekt Abusus.

Mnohí ďalší hostia a zaujímavé témy sú v „prednáškovej“ ponuke Festivalu Lumen 2011. Kompletný zoznam prednášok a workshopov nájdete na www.fln.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 1. júna 2011 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Festival Lumen, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.