reklama

Obec Biely Kostol bude vďaka projektu Na výslní spolupracovať s holandskými partnermi

Holandskí investori projektu moderného bývania Na výslní v Bielom Kostole majú po dohode s predstaviteľmi obce snahu sprostredkovať spoluprácu medzi Bielym Kostolom a niekoľkými regionálnymi sídlami v Holandsku.

Generálnemu riaditeľovi developerskej spoločnosti CEREInvest Gijsovi Bootovi, ktorý mimochodom hovorí česky a rozumie aj po slovensky, sa názov obce Biely Kostol veľmi zapáčil. Svoj názov dostala obce od stavieb kostolov, ktoré boli vždy biele. Aj súčasný kostol, postavený v roku 1941, vyniká bielou farbou.

Práve táto skutočnosť viedla spoločnosť CEREInvest k myšlienke hľadať a nájsť v Holandsku obec s obdobným názvom – Biely Kostol – vlastne „witte kerk“. „Biely Kostol“ leží v Škótsku, na Novom Zélande, ale v Holandsku pod týmto pomenovaním nič nenašli. Po ďalšom pátraní sa však našla oblasť v Holandsku, ktorá má viacero bielych kostolov.

Po dohode s našim starostom sme oslovili zástupcov obcí, ktoré ležia v uvedenej oblasti a majú biely kostol, s cieľom nadviazania kontaktov so slovenskou obcou, ktorej názov je Biely Kostol,“ uviedol Gijs Boot.
Prezentoval som projekt Na výslní v Holandsku a na základe mojich informácií a argumentov sa zástupcovia piatich obcí rozhodli spolupracovať s Bielym Kostolom na Slovensku. Holandskí občania vítajú možnosť spolupráce so slovenskými obyvateľmi Bieleho Kostola a považujú ju za inšpiratívnu a tešia sa na spoločné stretnutia, nadväzovanie priateľstiev a organizovanie spoločných holandsko-slovenských aktivít,“ uviedol Gijs Boot.

Holandská oblasť s bielymi kostolmi leží v provincii Noord Holland a je súčasťou mesta Amsterdam. Táto informácia vyvolá pocit rušného veľkomesta, ale nie je tomu tak. Oblasť tvoria obrovské poľnohospodárske pozemky a na tomto ostrove zelene sa nachádza päť dedín Holysloot, Schellingwoude, Durgerdam, Ransdorp a Zunderdorp. Týchto 5 obcí je unikátnych vďaka svojej polohe. Sú to typicky “holandské” obce s architektúrou starých dedinských budov a farmami s rozľahlými pastviskami. Táto súčasť Amsterdamu je prísne chránenou oblasťou.

Život v oblasti piatich obcí je zaujímavý a zároveň paradoxný. V severnom Amsterdame, ktorého súčasťou je aj táto oblasť, žije 86 tisíc ľudí 109 národností. Kuriozitou je fakt, že poľnohospodárstvu – farmárčeniu sa venuje len 30 osôb a všetci sú sústredení v spomínaných obciach. Farmári sa venujú jedine chovu dobytka.

Táto oblasť sa nazýva aj “záhrada občanov mesta Amsterdam”. Nádherná príroda, mnoho vtákov (paralela ku Kamennému Mlynu), cyklistické chodníky sú lákadlom pre Amsterdamčanov a turistov, ktorí si takisto vychutnajú prechádzku pri mori. Keď si chcú turisti pozrieť naozaj autentickú holandskú dedinu, zavítajú do Holyslootu alebo Durgerdamu. V zime zase láka oblasť korčuliarov.

Výstavba rodinných domov a viladomov v novej lokalite Na výslní v Bielom Kostole odštartovala začiatkom augusta 2011. V súčasnej fáze je rozpracovaných viac ako päť objektov s ôsmimi bytmi.
Developerská spoločnosť CEREInvest plánuje projekt s približne 140 nízkoenergetickými rodinnými domami a viladomami kompletne dokončiť na jeseň 2013.

Projekt Na výslní je situovaný v obci Biely Kostol v susedstve obytnej zóny Parnas. Developer ponúka päť typov rodinných domov a viladomov. Pomenované sú podľa veľkých holandských miest Amsterdam, Utrecht, Haag, Rotterdam a Maastricht. V ponuke sú samostatné rodinné domy, rodinné domy v radovej zástavbe, ale aj 4 až 6 – bytové viacgeneračné viladomy.

Ulož ako PDF
Napísal 5. marca 2012 8:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obec Biely Kostol bude vďaka projektu Na výslní spolupracovať s holandskými partnermi”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.