reklama

Trnava v roku 1990. Pozrite si archívny dokument nakrútený v centre mesta pred štvrťstoročím

Unikátne pohľady na centrum Trnavy ponúka dokument Slovenskej televízie Budúcnosť minulosti – Trnava nakrútený v roku 1990.

Ukazuje rozpadnuté a zdevastované historické domy na Hlavnej, Štefánikovej či Františkánskej ulici a dokumentuje tak vzťah bývalého komunistického režimu k histórii.

Autori dokumentu zároveň poukazujú aj na bezbrehú asanáciu desiatok pôvodných stavieb v historickom centre, ktoré nahradili typické stavby socialistickej architektúry.

Krátky štvorminútový film, nakrútený takmer pred štvrťstoročím, ponúka zároveň aj porovnanie, akými zmenami centrum Trnavy za 24 rokov prešlo.

“Mestu by sa mala vrátiť jeho pôvodná kompaktnosť, aj konkrétna podoba jeho jednotlivých častí. V každom prípade je potrebné, aby sa pri obnove zachoval charakter pôvodného prostredia. Aby sa to, čo ešte stojí a slúží, zachovalo takým spôsobom, ako to už na niektorých miestach môžeme vidieť,” poukázali autori v dokumente.

VIDEO: Budúcnosť minulosti – Trnava (1990):

Ulož ako PDF
Napísal 18. júla 2014 9:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

7 komentárov pre “Trnava v roku 1990. Pozrite si archívny dokument nakrútený v centre mesta pred štvrťstoročím”

 1. 1
  lsstt says:

  za toto by mali sedieť v base!! naši “odborníci”…

  • 1.1
   Andrej says:

   cloveku je az do placu….ja by som sa chcel spytat tych odbornikov na Pamiatkovom, co ti dnes nedovolia ani okna vymenit za plastove (co inak chvalim), kde boli za komancov a ciu prdel lizali? Toto spravit so stredovekym mestom je na trest smrti!

 2. 2
  Ivan says:

  … tendenčne podané, a aj tu prezentované – nepopieram veľkoplošné asanácie, ale to, čo je na záberoch prezentované, ako nenávratne rozpadajúce sa domy, sú meštianske domy na Hlavnej ulici, ktoré boli v tom čase práve rekonštruované k 750.výročiu udelenia mestských výsad mestu Trnava (teda v r.1988). Podobne veľká časť Hlavnej – vtedy Februárového víťazstva – bola už zrekonštruovaná. Akurát tých 5 domov na záberoch sa nestihlo zrekonštruovať. O asanácii však nemôže byť ani reči- za to patrí vtedajšiemu vedeniu mesta vďaka. Žiaľ nevráti to už asanované ulice alebo ich časti – Vajanského-Zbožná, kpt.Jaroša-Františkánska, Obrancov mieru-Paulínska, Hornopotočná až na pár domov, veľká časť Halenárskej, …
  Typické neprofesionálne novinárske použitie záberov, ktoré svedčili o opaku – o starostlivosti o historicky cenné budovy v centre mesta. K tým istým záberom by sa dal použiť aj presne opačný komentár o starostlivosti o to, čo sa ešte podarilo zachovať.
  Je však smutné, že aj dnes sa popri stavbách, ktoré sa snažia vhodne zapadnúť do kontextu historického centra (s menšími výhradami napríklad objekt “U kráľa Ľudovíta”), stavajú objekty, ktoré priam narúšajú historický ráz danej ulice či lokality – napríklad objekty prilepené k zachovanej severnej časti mestského opevnenia v severovýchodnom cípe mestskej pamiatkovej rezervácie na Michalskej ulici. Čas zhodnotí novšie kontroverzné stavby – ako hotel Holiday Inn, polyfunkčný dom Leonardo, polyfunkčný dom Rožek, …

  • 2.1
   ssTT says:

   koment oničom. čo mali dávať zábery čoho? dali záber toho,čo ešte v TT vtedy stálo. a v reportáži spomínajú, že sa koná aj oprava toho, čo ešte zostalo… takže fakt nechápem tento koment. každý súdny človek totiž pochopí, že ak dávajú zábery domov na hlavnej ktoré sú v rekonštrukcii, tak ich asi nebúrajú. bohužiaľ zábery, ako sa ulice asanujú nie sú k dispo.

 3. 3
  Tibor Pekarčík says:

  NEUVERITEĹNÉ!!! Toto je na slučku, takto zdevastovať toľký kus historického architektonického dedičstva…
  Naše “dík” patrí “odborníkom” zo Stavoprojektu Trnava, zničili čo sa dalo v centrálnej mestskej zóne…

  • 3.1
   julinka says:

   Ty si fakt myslíš, že to Tvoje “dík” patrí projektantom ? Oni si ako mohli projektovať čo chceli , alebo to , čo potrebovala strana a vláda /KNV , ONV / ? Napríklad opachy na Trojičnom námestí alebo na Halenárskej , alebo sídlisko na Vajanského ? Budem pozitívny – asi si veľmi mladý … a rád si generálom po boji.A po 1989 sme si povedali , že slučky nie . A asi to bolo najmenej zlé riešenie . Mysli si o mne čo chceš , ak ti chýbajú slučky , choď na Ukrajinu !

   • 3.1.1
    majk says:

    tak jest. sudruhovia bez vzdelania a zakladnych znalosti problematiky rozhodli, projektanti nemali moc na vyber.
    ale dnes je to casto podobne. trnave chyba slobodny urad hlavneho architekta bez politickych tlakov.

    aj tieto zabery ukazuju, ze sa urobilo naozaj vela, ale za mnohymi nezmyslami aj po roku 1989
    bez koncepcie stoja prave politicke rozhodnutia a kamaratske ksefty.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.