reklama

Sviatok pivárov: v Promenáde si cez víkend pochutia na 100 druhoch zlatého moku

Takmer zabudnutú vyše 600-ročnú pivovarnícku tradíciu Trnavy pripomenú Slávnosti piva v Bernolákovom sade.

V roku 1419 dostalo mesto od kráľa Žigmunda výsadu variť a predávať pivo, čím sa legalizoval stav siahajúci do 14.storočia. Trnava bola jedným z najznámejších miest v hornom Uhorsku, kde sa vyrábalo a predávalo pivo.

Oživiť a pripomenúť si tradíciu Trnavy ako mesta, kde má pivo už stáročia svoje pevné miesto, sa rozhodli členovia OZ Trnavská 13.

„Chceme ukázať, že Trnava môže byť hrdá aj na svoju pivnú tradíciu. Pripravovaný pestrý program podujatia bude zameraný práve na históriu,“ vyhlásili členovia organizačné štábu Trnavskej 13.

V poradí už tretie Slávnosti piva sa uskutočnia pod starobylými hradbami a stromami trnavskej Promenády v sobotu 23. augusta.

slavnosti-piva
Pod trnavskými hradbami a stromami trnavskej Promenády sa rozložia pivovarníci

Program začne už dopoludnia o 10. hodine, slávnostné otvorenie bude sprevádzať narazenie prvého suda o 14. hodine.

„Návštevníci budú mať možnosť ochutnávať z ponuky takmer 100 druhov piva. Zastúpenie budú mať pivovarníci z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Dánska, Nemecka, USA a Škótska,“ približujú organizátori. Milovníci zlatého moku dostanú možnosť hlasovať o najlepší pivovar.

Chýbať nebude ani široká ponuka pochúťok ako sú pivné syry, praclíky, pivný guláš a mnohé ďalšie.

Na Slávnostiach piva môžu návštevníci stretnúť aj historické postavy, ktoré sa podieľali na rozvoji trnavskej pivnej tradície.

V Promenáde sa budú prechádzať kráľ Žigmund, richtár, ktorému dal kráľ do rúk varečné výsady, mních alebo trnavský hlásnik, oznamujúci novinky.

Podujatie ponúkne možnosť previazť sa na historickom koči alebo zúčastniť sa súťaží o pivné ceny a tomboly. V športovom duchu sa budú niesť otvorené majstrovstvá Trnavy v stolovom fotbale. Večerný program spestrí premietanie fotiek starej Trnavy a zaujímavé rozprávanie pivného experta.

V rámci kultúrneho programu uvidia diváci kapelu ÚjeDanka, večer vystúpi Romanika. Zaujímavý program v podobe predstavenia divadielka Nezábudka, dreveného kolotoča, hier, hlavolamov a maľovania na tvár je pripravený aj pre deti.

Počas Slávností piva môžu návštevníci využiť ponuku trnavského pivovaru Sessler, ktorý počas dňa otvorených dverí sprístupní svoje priestory a predstaví tradíciu výroby tohto piva siahajúcu do polovice 18. storočia.

Podujatie podporilo mesto Trnava, vstup je voľný.

Plagát:
Slavnosti_piva_2014

PROGRAM PODUJATIA:

10:00 Začiatok Slávností piva 2014

10:30 – 12:30 Exkurzie do Pivovaru a sladovne Sessler s možnosťou vidieť postup výroby sladu a piva. Pivný bus štartuje o 10:00, 11:00, 12:00 hod.

10:00 – 16:00 Otvorené majstrovstvá Trnavy v stolovom futbale

11:00 – 15:00 Exkurzie po Trnave na historickom koči pre záujemcov
Trasa: socha A.Bernoláka – Radlinského ul. – Trojičné nám. – Divadelná ul. – A.Bernolák

13:00 – 20:00 Karikaturista kreslí pivárov a nepivárov (Július Bruna)

14:00 Slávnostné otvorenie podujatia – príchod historického koča z radnice, narazenie suda viceprimátorom Trnavy a predsedom OZ Trnavská 13 za prítomnosti kráľa Žigmunda, ktorý odovzdáva Trnave varené právo

17:00 Vystúpenie kapely ÚJeDanka

19:00 Vystúpenie zoskupenia Romanika

20:30 „Po Trnave ako turista v čase“
Rozprávanie o Trnave. Sto fotografií mesta, aké bolo v minulosti (1900-1970), miesta, ktoré už dnes v Trnave nenájdete (Simona Jurčová)

21:00 Pivovarnícka osobnosť a sládek Ľudovít Jurák bude prezentovať pivovar a sladovňu Sessler s historickými a súčasnými fotografiami priestorov

Celé Slávnosti piva hudobne sprevádza DJ Slávo Dratva.

Program pre deti

12:00 – 20:00 Drevený kolotoč pre najmenších a drevené hlavolamy
Pán Rozkoš z Matúškova s pomocníčkou, ktorá bude učiť deti drotárstvo.

15:00 – 15:30 Divadelné predstavenie Chrobáčikovia (divadielko Nezábudka)

17:00 – 17:30 Divadelné predstavenie Veterný kráľ (divadielko Nezábudka)

15:00 – 19:00 Maľovanie na tvár (Miroslava Kubeníková)

Ulož ako PDF
Napísal 22. augusta 2014 7:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.