reklama

Galéria sprístupní výstavný projekt Roberta Jančoviča ml. Environmenty

Výstavu Roberta Jančoviča ml. Environmenty otvoria vernisážou v Galérii Jána Koniarka na Zelenom kríčku vo štvrtok 11. septembra. Potrvá do 26. októbra.

Výstavný projekt mladého výtvarníka Roberta Jančoviča ml. (nar. 1981) Environmenty je v podstate prvou samostatnou prezentáciou v tak komplexnom rozsahu jeho diela. Výstava pozostáva z grafických a sochárskych diel, z dvoch disciplín, ktorým autor dlhodobo venuje pozornosť.

Názov výstavy Environmenty priamo odkazuje k zdroju umelcovej inšpirácie: k Prostrediam. Robert Jančovič ml. vedie vcelku uzavretý život tvorcu, čo je očividné aj vo vizuálnom charaktere jeho diel: v sústredenosti. Práve vzťah človeka k prostrediu sa vyvíja najmä v miere sústredenosti, z čoho vyplýva aj jeho pochopenie prostredia. Kvalita sústredenosti závisí od podstaty človeka, teda kým je a kam sa uberá vzhľadom na všetko ostatné (čas, dej, …). Je ako bodom v priestore, na ktorý vplývajú parametre daného prostredia. Je umelcom, ktorý sa dokáže sústrediť na určitú vec, má prostredie relatívne pod kontrolou. Genéza tvorby vychádzajúca z takéhoto sústredenia má svoje osobitné kvality, ktoré sa najmä dnes – v zrkadle tempa a roztržitosti doby, veľmi ťažko nadobúdajú. Je preto vzácne stretnutie s takýmto výsledkom.

jancovic-ml

Ukážka z diela R. Jančoviča ml.

Robert Jančovič ml. rozvíjal svoje umelecké schopnosti už od útleho detstva. Otec, ktorý je sám umelcom, v synovi zavčasu vycítil potenciál, poctivo mu vštepoval tie najlepšie základy, čo sa napokon vyplatilo. Detskú kresbu veľmi rýchlo a hravo pretavil do remeselne náročnejšej podoby grafického spracovania. Cez rezanie, rýpanie do platforiem ako drevo a linoleum, sa postupne s pribúdajúcim vekom dopracoval k zložitejším grafickým technikám ako suchá ihla, lept, mezzotinta, akvatinta, litografia a pod. Medzitým k záujmu o plošné médium pribudla priestorová socha.

Profesionálny záujem o výtvarné umenie začal Robert Jančovič ml. štúdiom na Škole úžitkového výtvarníctva J. Vydru v Bratislave v r. 1995-1999, na oddelení Kameňosochárstva u akademických sochárov Viliama Lovišku, Jozefa Hobora, Vojtecha Pohánku a Jozefa Hrvoľa, akad. mal. Pokračoval štúdiom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v r. 1999-2004 na dvoch oddeleniach: na katedre Grafiky a iných médií u doc. Vojtecha Kolenčíka, akad. mal. a neskôr na katedre Socha, objekt a inštalácia v ateliéri prof. Juraja Meliša, akad. soch. V magisterskom stupni štúdia na VŠVU absolvoval semestrálnu stáž na pražskej AVU na oddelení Grafiky u prof. Jiřího Lindovského, ktorá ho zásadne ovplyvnila v ďalšom výtvarnom smerovaní.

Počas štúdií na vysokej škole sa zoznámil so sochárskym remeslom odlievania do bronzu, ktoré úspešne rozvíjal na praxi v rôznych zlievarňach na Slovensku, v Maďarsku a Slovinsku.

Curriculum Vitae na výstavné a i. aktivity Roberta Jančoviča ml. je bohaté, aj keď sám hovorí „nie je pre mňa dôležité vystavovať, ako sa deň čo deň nedočkavo vrhať do tvorby“. Vystavuje doma i v zahraničí, zúčastňuje sa medzinárodných rezidenčných pobytov a zbiera ocenenia i uznania; samostatne vystavoval na Slovensku, v Maďarsku, v Taliansku. Zúčastnil sa skupinových výstav na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku, v Slovinsku, v Holandsku, vo Francúzsku,
v Španielsku, v Mexiku, v Nemecku, vo Fínsku, v Litve, v Lotyšsku, v Číne a v Japonsku. Ceny získal už počas stredoškolských štúdií v moravských Veľkých Losínach hneď dvakrát po sebe za grafiku. Jeho diela sa nachádzajú v stálych zbierkach galérií a v súkromných zbierkach na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku, v Španielsku, v Belgicku, vo Francúzsku, v Slovinsku, v Číne a v Japonsku. Rezidenčné pobyty absolvoval v Maďarsku, Slovinsku a v Číne.

Robert Jančovič ml. v súčasnosti profesijne pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na pozícii „majstra“ v grafickej dielni na Katedre grafiky a i. médií. Od r. 2010 však žije a tvorí v Trnave so svojou manželkou, taktiež výtvarníčkou.

Andrea Centella
doktorandka na Katedre grafiky VŠVU v Bratislave

Autor, titul výstavy: Robert Jančovič ml.: E n v i r o n m e n t y
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Robert Jančovič st.
Vernisáž: 11.9.(Št) o 17.00 hod.
Trvanie výstavy: 11.9.(Št) – 26.10.(Ne) 2014

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2014 13:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Kultúra, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.