reklama

Navštívil nejneprístupnejšie miesta planéty a kmene na pokraji vyhynutia. Múzeum sprístupní výstavu unikátnych fotografií Martina Machaja

V Západoslovenskom múzeu v Trnave otvoria vo štvrtok 24. septembra 2020 výstavu fotografa Martina Machaja s názvom Creative Creatures. Unikátne podoby života extrémne žijúcich izolovaných kmeňov vo svete zachytáva fotograf v jedinečných portrétoch. Spoluprácou umeleckého fotografa a etnografky Kataríny Slobodovej Novákovej vznikol tento, na Slovensku ojedinelý projekt. Odborným garantom výstavy je Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdii Filozofickej Fakulty UCM v Trnave. Projekt Creative Creatures finančne podporil Úrad vlády SR.

Martin Machaj sa narodil v roku 1973 v Bratislave. Jeho kariére umelca predchádzali štúdiá, ktoré paradoxne s umením nemajú veľa spoločného. Umelecké cítenie sa prejavilo v Paríži, kde pracoval a žil od roku 1995.

Tu prvýkrát pochopil, že práve cez objektív fotoaparátu dokáže najlepšie formulovať svoje otázky, a že práve fotografie mu dokážu podať najjasnejšie odpovede. Ďalšie pracovné príležitosti mu ponúkli Viedeň a New York.

Machajova fascinácia ľudskou a prírodnou pestrosťou v ňom vzbudila stále pretrvávajúcu potrebu spoznávať svet. Priťahujú ho exotické miesta, nevšední ľudia, ich zvyky a prejavy.

Počas bohatého profesionálneho, ale aj osobného cestovateľského života objektív jeho fotoaparátu zamieril na mimoriadne krásne miesta ako horúce brazílske pláže, jaskyne v Indonézii, skaly na sopečnej Fuerteventure, voňavé indické pobrežie, priezračné Stredomorie, koralové útesy v Karibiku, thajská džungľa, tabakové plantáže na Kube, zelený Maurícius, veterná Južná Afrika, mnohotvárna Namíbia, divoká Keňa, Tanzánia a mnohé ďalšie.

Fotografov veľkolepý projekt The Last Survivors, ktorý je o ľuďoch žijúcich na najvzdialenejších a najneprístupnejších miestach planéty v kmeňoch na pokraji vyhynutia. Fotografiami sa snaží zachytiť ich každodenný život a kultúru a tradície, ktoré možno čoskoro pominú, a v ktorých vidí veľké posolstvo.

„Projekt Creative Creatures vnímame ako most medzi kultúrou a kreativitou ukrytými uprostred prírody a medzi multikultúrnym svetom. Tento náš svet by nemal byť o ich poznanie ukrátený, ale zároveň by nemal do jeho čistoty zasahovať. Je prejavom autorovej vďaky týmto ľuďom za to, že svoju kreativitu odhalili objektívu jeho fotoaparátu, jeho srdcu a jeho umeniu.“

Na základe spolupráce Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdii Filozofickej Fakulty UCM v Trnave a Západoslovenského múzea v Trnave bude výstava prístupná trnavským návštevníkom do 26. októbra 2020.

Katarína Slobodová Nováková, Simona Jurčová

Organizátori: Trnavský samosprávny kraj
Západoslovenské múzeum v Trnave
Filozofická fakulta UCM v Trnave

Názov výstavy: MARTIN MACHAJ: CREATIVE CREATURES
Vernisáž: 24. 9. 2020 o 17,00

Ulož ako PDF
Napísal 21. septembra 2020 7:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.