reklama

V Západoslovenskom múzeu sprístupnia výstavu Krajina krásy – slovenský ornament očami detí

Projekt putovnej výstavy „Krajina krásy – slovenský ornament očami detí“ je súčasťou celoslovenského školského projektu Ornamentálna mapa Slovenska. Ten je obsahom a for­mou multikultúrnym prierezovým projektom pre materské, základné a stredné školy a je­ho hlavným subjektom je školská trieda.

Cieľom výstavy je predstaviť slovenský ornament očami detí a upriamiť pozornosť verejnosti na tento základný prvok miestnej kultúry, ktorý sa vyvíjal tisícročia a mal okrem estetickej aj funkciu sociálnu a ochrannú.

Partnerom projektu je Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity sv. Cyrila a Meto­da v Trnave, Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši a Rečové centrum a arte­terapie v Trnave.

Výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave predstavuje okrem ukážok detských prác celoslovenského projektu najmä výtvarné dielka detí z trnavských základných škôl – z výtvarného ateliéru SZŠ BESST v Trnave a Základnej školy na Ulici Ivana Krasku v Trnave – Modranke.

Odborným garantom výstavy je prof. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD. z Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a kurátorkou výstavy je PaedDr. Adela Melišeková Dojčanová, PhD.

Zámerom výstavy je zvýšiť kultúrne povedomie detí a mládeže – učiť ich úcte k životu – svojmu, svojich predkov aj budúcich potomkov. Učiť ich cítiť, myslieť, tvoriť a te­šiť sa zo života. V Západoslovenskom múzeu nadväzuje na výstavu Ornament zapožičanú z Kysuckého múzea v Čadci, ktorá prebieha súčasne (do 30. 6. 2023)

Vernisáž sa uskutoční v piatok 21. apríla o 16,00 v koncertnej sále Západoslovenského múzea v Trnave. S hudobným programom sa predstaví Folklórny súbor Drienka zo Základnej školy Angely Merici z Trnavy.

Simona Jurčová
Adela Melišeková Dojčanová

Ulož ako PDF
Napísal 18. apríla 2023 7:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.