reklama

V Západoslovenskom múzeu sprístupnia výstavu Krajina krásy – slovenský ornament očami detí

Projekt putovnej výstavy „Krajina krásy – slovenský ornament očami detí“ je súčasťou celoslovenského školského projektu Ornamentálna mapa Slovenska. Ten je obsahom a for­mou multikultúrnym prierezovým projektom pre materské, základné a stredné školy a je­ho hlavným subjektom je školská trieda.

Cieľom výstavy je predstaviť slovenský ornament očami detí a upriamiť pozornosť verejnosti na tento základný prvok miestnej kultúry, ktorý sa vyvíjal tisícročia a mal okrem estetickej aj funkciu sociálnu a ochrannú.

Partnerom projektu je Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity sv. Cyrila a Meto­da v Trnave, Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši a Rečové centrum a arte­terapie v Trnave.

Výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave predstavuje okrem ukážok detských prác celoslovenského projektu najmä výtvarné dielka detí z trnavských základných škôl – z výtvarného ateliéru SZŠ BESST v Trnave a Základnej školy na Ulici Ivana Krasku v Trnave – Modranke.

Odborným garantom výstavy je prof. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD. z Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a kurátorkou výstavy je PaedDr. Adela Melišeková Dojčanová, PhD.

Zámerom výstavy je zvýšiť kultúrne povedomie detí a mládeže – učiť ich úcte k životu – svojmu, svojich predkov aj budúcich potomkov. Učiť ich cítiť, myslieť, tvoriť a te­šiť sa zo života. V Západoslovenskom múzeu nadväzuje na výstavu Ornament zapožičanú z Kysuckého múzea v Čadci, ktorá prebieha súčasne (do 30. 6. 2023)

Vernisáž sa uskutoční v piatok 21. apríla o 16,00 v koncertnej sále Západoslovenského múzea v Trnave. S hudobným programom sa predstaví Folklórny súbor Drienka zo Základnej školy Angely Merici z Trnavy.

Simona Jurčová
Adela Melišeková Dojčanová

Ulož ako PDF
Napísal 18. apríla 2023 7:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.