reklama

Štvrtý mobilný operátor SWAN spustil svoju sieť v Trnave. Bude mať predvoľbu 0950

Štvrtý mobilný operátor, slovenská spoločnosť SWAN, dnes v Trnave informovala médiá o spustení mobilnej siete 4G pre hlasové hovory a dátovú komunikáciu LTE na území mesta Trnava. Operátor bude ponúkať mobilné telefónne čísla s predvoľbou 0950.

Spoločnosť SWAN, a.s., získala v tendri licenciu na 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz a v stanovených termínoch začala používať pridelené frekvencie vo viacerých mestách na Slovensku. V súčasnosti buduje plnohodnotnú mobilnú 4G sieť a profesionálne zázemie pre ponuku služieb.

Rozhodnutie pre región bolo jasné: „Trnava je jedným z našich strategických krajských miest pokrytia, nielen dostupnosťou, geografiou ale i najväčším počtom  SWAN zákazníkov. Práve tu by sme chceli priniesť mobilné služby v premiére,“ uviedol Miroslav Strečanský, generálny riaditeľ SWAN, a.s.

Sieť bude SWAN budovať primárne v 10 najväčších mestách s cieľom dosiahnuť pokrytie 20% obyvateľstva. Predstavitelia SWANU-u oznámili komplikované rokovania s trojicou súčasných operátorov v otázke dohody na národnom roamingu. Očakávajú, že v prípade potreby zasiahne regulátor. Nevylučujú ani legislatívno – právne kroky.

swan-4
Funkčnú sieť si mohli vyskúšať aj novinári. V mobilných zariadeniach je ozančená číslom 231 03
swan-3
Prvú vlastnú 2G a LTE sieť na Slovensku spustil SWAN na území mesta Trnava

Do konca roka 2014 plánuje SWAN vybudovať na Slovensku až 300 základňových staníc, do troch rokov plnohodnotnú mobilnú 4G sieť s viac ako 1100 základňovými stanicami. Pre budovanie využíva výlučne slovenských dodávateľov. Celkovo plánuje SWAN do projektu mobilného operátora investovať 50 až 100 miliónov eur.

Projekt vybudovania siete je dlhodobým strategickým zámerom spoločnosti a spustenie služieb 4. mobilného operátora je závislé hlavne od rýchlosti technickej implementácie siete a prepojenia s operátorom, ktorý bude poskytovať služby národného roamingu. „Kľúčovou úlohou sú pre nás rokovania s operátormi o národnom roamingu,“ zdôraznil Miroslav Strečanský.

Národný roaming môže vzniknúť na základe komerčnej dohody operátorov, alebo jeho poskytovanie môže byť spolu s podmienkami operátorovi uložené ako regulačná povinnosť.

Očakávania zákazníkov sa sústreďujú predovšetkým na rýchlosť, kvalitu komunikačných služieb a skvelý zákaznícky servis. Presný termín komerčných služieb a ponuku štvrtý mobilný operátor ešte nezverejňuje. Okrem množstva súčasných telefónov avizuje aj LTE telefóny.

Pri predaji plánuje využiť svoju predajnú sieť a je otvorený aj možnostiam využiť predajnú sieť iných partnerov na Slovensku. Okrem nového prefixu 0950 bude samozrejmosťou, že zákazníci si budú môcť k novému operátorovi preniesť aj svoje vlastné telefónne číslo.

Ďalšími záväznými termínmi pre SWAN sú koniec roka 2015, kedy musí pokryť vlastnou sieťou 25 percent populácie Slovenska a koniec roka 2018, kedy musí pokrytie zdvojnásobiť na 50 percent populácie. Pokrytie bude rásť v závislosti od rýchlosti akvizícií a budovania základňových staníc, pričom rýchlosť výstavby bude jednou z priorít nového operátora.

swan-2
Zástupcovia spoločnosti SWAN na tlačovej konferencii

swan
Základňová stanica signálu GSM a LTE. V Trnave ich je v súčasnosti 12, pribudne ďalších päť

Telekomunikačný operátor SWAN poskytuje elektronické služby od roku 2000. Vybudoval vlastnú optickú sieť s európskymi parametrami a s počtom viac ako 50 000 zákazníkov. Je tretím najväčším poskytovateľom internetu na Slovensku.
Pod značkou SWAN MULTIMEDIA poskytuje od roku 2007 služby triple-play (digitálna TV, internet, pevná linka) pre bytových zákazníkov. SWAN je súčasťou holdingu DanubiaTel, a.s., do portfólia ktorého patrí aj dátové centrum, softwarehouse a národný správca domén.
Výstavbou mobilnej 4G siete sa SWAN stane operátorom s veľmi širokým spektrom služieb.

Ulož ako PDF
Napísal 16. októbra 2014 13:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.