reklama

Polícia hovorí so študentkami o násilí na ženách, radí ako sa zachovať a kde hľadať pomoc

„Každý má právo na život bez násilia a nikto nemá právo týrať iného,“ znie heslo kampane, v rámci ktorej sa policajné preventistky prihovorili posledný novembrový týždeň ženám – študentkám.

Dievčatám poskytli informácie o formách násilia, prevencii, vysvetlili im, že nielen fyzické a psychické týranie je forma násilia na ženách, ale do tejto skupiny patrí aj sexualizované násilie, ktoré zahŕňa sexuálne činy, s ktorými žena nesúhlasí a je k nim násilne donútená.

„Policajtky poradili študentkám, ako sa zachovať v týchto prípadoch a kde vyhľadať pomoc. Zároveň im pripomenuli, že násilie na ženách sa netýka len obetí. Pomôcť môže každý a ak má niekto podozrenie, že dochádza k násiliu, takúto situáciu treba riešiť. Prednášok sa zúčastnilo viac ako 200 študentov rôznych škôl v rámci celého Trnavského kraja,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová.

prevencia-policia
Prednášky si vypočuli desiatky študentiek

Foto: KR PZ Trnava

Polícia posudzuje každý prípad individuálne a násilné konanie môže byť kvalifikované napríklad ako trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby, trestný čin ublíženia na zdraví, znásilnenia, trestný čin obmedzovania osobnej slobody a ďalšie.

Za minulý rok zaevidovala polícia v Trnavskom kraji 31 prípadov týrania blízkej a zverenej osoby, od začiatku tohto roka do konca októbra prijali 18 trestných oznámení.

„V tomto roku evidujeme tri prípady znásilnenia a šesť prípadov sexuálneho násilia. V prípadoch násilia má polícia zákonné oprávnenie vykázať násilníka zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do bytu alebo domu počas 48 hodín od vykázania,“ pripomenula.

KDE NÁJDETE POMOC

Ak viete o tom, že vo vašom susedstve dochádza k násiliu, zavolajte políciu (č. 158). Môžete to aj anonymne oznámiť na prokuratúru alebo na súd, príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
OBČIANSKE ZDRUŽENIE ŽENA V TIESNI – Martin, tel.: 0907 346 374, 0911 346 374 (7.00-20.00) s možnosťou spätného zavolania, e-mail: oz.zenavtiesni@tipnet.sk. Organizácia poskytuje krízovú intervenciu, sociálne a psychologické poradenstvo týraným ženám.

OBČIANSKE ZDRUŽENIE POMOC OBETIAM NÁSILIA, Linka pomoci obetiam – 0944 254 459 v pracovných dňoch 10:00 – 14:00 hod., inak záznamník s možnosťou spätného zavolania, e-mail: info@pomocobetiam.sk, linka@pomocobetiam.sk; OZ pôsobí v každom krajskom meste na Slovensku pre obete všetkých druhov trestných činov.

Ulož ako PDF
Napísal 1. decembra 2014 9:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.