reklama

23 – ročný moderný pútnik ovládol české pódiá a teraz mieri na Slovensko

Keď Ladislav Zibura vo februári pozval kamarátov na rozprávanie o svojej štyridsaťdňovej pešej ceste do Jeruzalema, prihlásilo sa mu ich 2500. To rozpútalo jeho turné po Českej republike, na ktorom predstavil úplne nový žáner – cestovateľský stand-up.

Od tej doby jeho projekciu “40 dní pěšky do Jeruzaléma” navštívilo takmer 20 000 ľudí. Pred mesiacom Ziburovi vyšla kniha, ktorá patrí medzi najpredávanejšie tituly v Českej republike. A teraz sa Zibura so svojim stand-upom vydáva na Slovensko.

Keď sa študent žurnalistiky a ekonómie Ladislav Zibura vydal z tureckého Edirne na pešiu púť do Jeruzalema, netušil, čo ho čaká. Skúsenosti z ciest do Ríma a Jeruzalema ho naučili, že najlepšie je putovať bez mapy a byť odkázaný iba na pomoc miestnych.

„Človek nemôže poznať zem lepšie, než, keď ju prejde sám a pešo. Samota ho núti k tomu, aby sa bavil s miestnymi – a to je v prípade moslimského Turecka a prevažne židovského Izraela mimoriadne inšpiratívne,“ vysvetľuje svoju motiváciu Zibura.

zibura

O svojej ceste ešte pol roku po návrate skoro nehovoril, následne sa ale vďaka projekciám a záujmu médií behom pár mesiacov stala pútnická hviezda. Ľudia si mladého pútnika obľúbili pre jeho humor a nadhľad, s ktorým rozpráva o svojich omyloch, šlamastikách a neuveriteľných stretnutiach.

Majitelia klubov a kín začali Ziburu označovať za fenomén – doposiaľ nikdy sa totiž nestalo, aby mladý cestovateľ vypredával sály pre stovky ľudí.

Teraz sa Zibura vydáva na turné po Slovensku. Behom týždňa navštívi 6 miest – Žilinu, Piešťany, Košice, Rimavskú Sobotu, Trnavu a Trenčín.

Mladý pútnik už svojim príbehom inšpiroval stovky ľudí, ktorí sa už tiež vydali na cestu. O Ziburov príbeh sa začali zaujímať aj Slováci – na jeho poslednú projekciu v Bratislave prišlo 350 ľudí.

Ladislav Zibura

Ladislav Zibura sa narodil 15. júna 1992 v Českých Budějoviciach. V 16 rokov s priateľmi začal organizovať festival Budějovický Majáles, z ktorého sa im podarilo vybudovať jednu z najväčších neziskových akcií v celej Českej republike. Na svoju prvú púť Zibura vyrazil v roku 2011, krátko po maturite. 900 kilometrov dlhá cesta do Santiago de Compostella ho nadchla a rozhodol sa v putovaní pokračovať.

V tom istom roku mladý dobrodruh nastúpil na štúdium právnickej fakulty a mediálnych štúdií na Karlovej univerzite v Prahe. Po prvom semestri sa rozhodol venovať len médiám, právnickú fakultu opustil a prihlásil sa na štúdium žurnalistiky a hospodárskej politiky na Masarykovej univerzite v Brne. Karlovu univerzitu už Zibura dokončil, teraz študuje 3 ročník žurnalistiky na Masarykovej univerzite.

Na svoju prvú púť nadviazal tromi ďalšími cestami – v roku 2012 sa vypravil na 1400 kilometrov dlhú pešiu cestu do Ríma, v roku 2013 prešiel 3500 kilometrov na bicykli na ceste k Severnému moru a späť, v roku 2014 následne pešo prešiel 1400 kilometrov cestou do Jeruzalema. Mladého pútnika nemotivuje viera, ale skôr túžba po dobrodružstve a spoznávanie ľudí.

V novembri Ziburovi vyšla kniha o jeho ceste do Jeruzalema, ktorá sa behom pár dní objavila na rebríčkoch bestsellerov. Momentálne plánuje ďalšiu cestu – tentoraz do Afriky.

Termíny projekcií

29.11. Žilina – Stanica
30.11. Piešťany – mestská knižnica
1.12. Košice – kino Úsmev
2.12. Rimavská Sobota – MKS
3.12. Trnava – Art Klub (FB udalosť)
4.12. Trenčín – Klub Lúč

Ulož ako PDF
Napísal 29. novembra 2015 21:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.