reklama

23 – ročný moderný pútnik ovládol české pódiá a teraz mieri na Slovensko

Keď Ladislav Zibura vo februári pozval kamarátov na rozprávanie o svojej štyridsaťdňovej pešej ceste do Jeruzalema, prihlásilo sa mu ich 2500. To rozpútalo jeho turné po Českej republike, na ktorom predstavil úplne nový žáner – cestovateľský stand-up.

Od tej doby jeho projekciu “40 dní pěšky do Jeruzaléma” navštívilo takmer 20 000 ľudí. Pred mesiacom Ziburovi vyšla kniha, ktorá patrí medzi najpredávanejšie tituly v Českej republike. A teraz sa Zibura so svojim stand-upom vydáva na Slovensko.

Keď sa študent žurnalistiky a ekonómie Ladislav Zibura vydal z tureckého Edirne na pešiu púť do Jeruzalema, netušil, čo ho čaká. Skúsenosti z ciest do Ríma a Jeruzalema ho naučili, že najlepšie je putovať bez mapy a byť odkázaný iba na pomoc miestnych.

„Človek nemôže poznať zem lepšie, než, keď ju prejde sám a pešo. Samota ho núti k tomu, aby sa bavil s miestnymi – a to je v prípade moslimského Turecka a prevažne židovského Izraela mimoriadne inšpiratívne,“ vysvetľuje svoju motiváciu Zibura.

zibura

O svojej ceste ešte pol roku po návrate skoro nehovoril, následne sa ale vďaka projekciám a záujmu médií behom pár mesiacov stala pútnická hviezda. Ľudia si mladého pútnika obľúbili pre jeho humor a nadhľad, s ktorým rozpráva o svojich omyloch, šlamastikách a neuveriteľných stretnutiach.

Majitelia klubov a kín začali Ziburu označovať za fenomén – doposiaľ nikdy sa totiž nestalo, aby mladý cestovateľ vypredával sály pre stovky ľudí.

Teraz sa Zibura vydáva na turné po Slovensku. Behom týždňa navštívi 6 miest – Žilinu, Piešťany, Košice, Rimavskú Sobotu, Trnavu a Trenčín.

Mladý pútnik už svojim príbehom inšpiroval stovky ľudí, ktorí sa už tiež vydali na cestu. O Ziburov príbeh sa začali zaujímať aj Slováci – na jeho poslednú projekciu v Bratislave prišlo 350 ľudí.

Ladislav Zibura

Ladislav Zibura sa narodil 15. júna 1992 v Českých Budějoviciach. V 16 rokov s priateľmi začal organizovať festival Budějovický Majáles, z ktorého sa im podarilo vybudovať jednu z najväčších neziskových akcií v celej Českej republike. Na svoju prvú púť Zibura vyrazil v roku 2011, krátko po maturite. 900 kilometrov dlhá cesta do Santiago de Compostella ho nadchla a rozhodol sa v putovaní pokračovať.

V tom istom roku mladý dobrodruh nastúpil na štúdium právnickej fakulty a mediálnych štúdií na Karlovej univerzite v Prahe. Po prvom semestri sa rozhodol venovať len médiám, právnickú fakultu opustil a prihlásil sa na štúdium žurnalistiky a hospodárskej politiky na Masarykovej univerzite v Brne. Karlovu univerzitu už Zibura dokončil, teraz študuje 3 ročník žurnalistiky na Masarykovej univerzite.

Na svoju prvú púť nadviazal tromi ďalšími cestami – v roku 2012 sa vypravil na 1400 kilometrov dlhú pešiu cestu do Ríma, v roku 2013 prešiel 3500 kilometrov na bicykli na ceste k Severnému moru a späť, v roku 2014 následne pešo prešiel 1400 kilometrov cestou do Jeruzalema. Mladého pútnika nemotivuje viera, ale skôr túžba po dobrodružstve a spoznávanie ľudí.

V novembri Ziburovi vyšla kniha o jeho ceste do Jeruzalema, ktorá sa behom pár dní objavila na rebríčkoch bestsellerov. Momentálne plánuje ďalšiu cestu – tentoraz do Afriky.

Termíny projekcií

29.11. Žilina – Stanica
30.11. Piešťany – mestská knižnica
1.12. Košice – kino Úsmev
2.12. Rimavská Sobota – MKS
3.12. Trnava – Art Klub (FB udalosť)
4.12. Trenčín – Klub Lúč

Ulož ako PDF
Napísal 29. novembra 2015 21:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.