reklama

V Hornej Krupej zistili vtáčiu chrípku, v ďalších 16 obciach okresu Trnava platia opatrenia veterinárov

U chovateľa v obci Horná Krupá pri Trnave potvrdili 13. januára 2017 pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Trnava vtáčiu chrípku. Vírus typu H5 potvrdili u všetkých štyroch uhynutých sliepkach.

RVPS vytýčila ochranné pásmo asi tri kilometre a pásmo dohľadu najmenej desať kilometrov od ohniska nákazy.

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Trnave nariadila veterinárne opatrenia v oboch pásmach na zabránenie šírenia nákazy.

Na kontrolu chorôb zvierat sa uskutočňujú opatrenia v 16 obciach okresu Trnava, ako aj v samotnej Hornej Krupej.

Týkajú sa obcí Jaslovské Bohunice, Dolné Dubové, Radošovce, Kátlovce, Nižná, Dechtice, Chtelnica, Dobrá Voda, Trstín, Smolenice, Horné Orešany, Bíňovce, Boleráz, Šelpice, Bohdanovce a Dolná Krupá.

Ilustračné foto: agyenkwafmonline.com

Vo všetkých obciach je potrebné vykonať do 19. januára 2017 súpis všetkých chovov hydiny a vtákov chovaných v zajatí a tieto informácie zaslať na RVPS v Trnave do 20. januára.

Chovatelia musia zabezpečiť umiestnenie hydiny a vtákov chovaných v zajatí v uzavretých priestoroch tak, aby nemohlo dôjsť ku kontaktu chovanej hydiny alebo iných chovaných vtákov s voľne žijúcim vtáctvom.

Zabezpečiť tiež musia zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí.

Predovšetkým ide o dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky chované v zajatí, zamedzenie priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi – predovšetkým s vodnými druhmi. Voda používaná na napájanie chovaného vtáctva nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu.

Ak pozorujú chovatelia akékoľvek klinické prejavy choroby – pokles v produkcii vajec o viac ako 5 % trvajúci dlhšie ako dva dni, pokles príjmu krmiva a vody viac ako 20%, týždennú miera úmrtnosti vyššia ako 3%, výtoky z očí, zo zobáka, silná vodnatá hnačka, ospalosť, opuch lalokov a hrebienkov – musia to bezodkladne oznámiť na RVPS v Trnave na čísla 033/55 01 447 alebo 033/59 22 111.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Trnava tiež nariadila zvýšený dohľad nad populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodných vtákov, následné vyhľadávanie mŕtvych alebo chorých vtákov, ako aj minimalizovať počet ľudí, ktorí prichádzajú do styku s hydinou a vtákmi chovanými v zajatí, viesť si záznamy návštev chovu a dodržiavať príslušné opatrenia biologickej bezpečnosti na zabránenie šírenia moru hydiny každej osobe, ktorá do chovu vstúpi alebo z chovu odíde.

RVPS v rámci opatrení na zabránenie šíreniu nákazy zakazuje v 17 obciach okresu akékoľvek presuny živej a zabitej hydiny, vajec a iného vtáctva v uvedených obciach.

Na stiahnutie:
NARIADENIE RVPS Trnava vo formáte PDF

Ulož ako PDF
Napísal 17. januára 2017 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.